Quantcast
Channel: Pradobroty
Viewing all 258 articles
Browse latest View live

Smetanovo-tvarohový dort s dětskými piškoty

$
0
0
Dort z dětských piškotů zná téměř každý z nás ze svého dětství. Jde o nepečenou dobrotu, kterou drží pohromadě nacucané piškoty a krém může být libovolný - z pudinku, tvarohu a smetany nebo třeba svařených jablek (a trochy škrobu). Původně jsem ani nechtěla dávat recept, protože jsem myslela, že ho přeci každý zná, ale prý ne:o) Tak se o něj dělím.

Mascarpone a šlehačku lze zaměnit za další balení tučného tvarohu, akorát krém bude méně držet a dort je lepší chladit přes noc (4 hodiny by mu nemusely stačit na ztuhnutí). Ale ztuhne, nemusíte se bát, když jsem byla malá, tak jsme o mascarpone nevěděli a dorty přesto vyráběli:o)










dětské piškoty
150 g mascarpone
150 g smetany ke šlehání
250 g tučného tvarohu
200 g zakysané smetany
50 g cukru moučka
-----------------------------------------
Mascarpone a smetanu ke šlehání musíme mít vychlazené na stejnou teplotu. Společně je vložíme do mísy, přidáme cukr a na střední rychlost asi minutu šleháme, aby se vše propojilo. Pak zvýšíme otáčky a během asi tak 3 minut vyšleháme tuhý krém. Do něj po lžičkách zašleháme všechen tvaroh a nakonec i zakysanou smetanu.

Dortovou formu s průměrem 23 cm vymažeme máslem a vysypeme strouhaným kokosem. Dno vyložíme piškoty (ploškou dolů, vyboulením nahoru) a potřeme slabší vrstvou krému. Vyskládáme piškoty na boky formy (díky krému budou držet, protože je do něj můžeme lehce zapíchnout). Položíme další vrstvu piškotů a na ně krém - pokračujeme, dokud nespotřebujeme všechen krém. Poslední vrstvu piškotů (tou budeme končit) položíme ploškou nahoru a vyboulením dolů.

Dort lehce zasypeme strouhaným kokosem, překryjeme folií a na vrch položíme plochou pokličku nebo talíř, který tak akorát pasuje do formy, vložíme do lednice a zatížíme cca půl kilem (třeba dvěma kostkami másla). Necháme v lednici minimálně 4 hodiny proležet (ideálně přes noc).

Před servírovaním sejmeme poklici a folii, odepneme boky formy a dort překlopíme na servírovací tác.

V sezoně lze dort naplnit i drobným ovocem - borůvky, maliny, jahody. Mimo sezonu poslouží třeba kompotované meruňky nebo broskve (řádně okapané). Stačí ovoce poklást na krém. Dort chutná i obou verzích - s ovocem i bez něj:o)


Švýcarky / Švédské skořicové bulky

$
0
0
Na střední škole jsem milovala skořicové pečivo zabalené do šneků, kterým se říkalo švýcarky. Byly krásně vláčné a plné skořicové náplně. Dneska už na ně nemohu narazit a když, náplň je hodně ošizená a to těsto taky není nic moc. Když jsem prvně ochutnala tyhle zamotance, vrátila jsem se do dětství - měkkoučké, nadýchané a skořice všude, kam se podíváš. Při odpolední kávě byl uchvácen manžel i obě děti.

Recept, ze kterého jsem vycházela, je prapůvodně švédský (proto ten název "švédské skořicové bulky"), ale mně tohle pečivo tak silně připomíná ony švýcarky, tak jsem nechala v názvu obojí - ač  na první pohled to takhle u sebe vypadá trochu divně:o) Za navedení správným směrem děkuji Magdě :o)




Kvásek

270 ml mléka
20 g droždí
1 lžička cukru
1/2 lžíce hladké mouky
-------------------------------------
Mléko ohřejeme tak, aby bylo vlažné. Rozdrobíme do něj droždí, zamícháme se lžičkou cukru, hladinu zasypeme moukou a necháme na teplém místě vzejít kvásek (cca 10-15 minut)

Těsto

400 g hladké mouky
200 g polohrubé mouky
80 g másla
1 vejce
6 g soli
90 g cukru krupice
----------------------------------
Do mísy vložíme obě mouky, pokrájené změklé máslo, sůl, cukr i vejce. Přidáme vzešlý kvásek a v robotu asi 10 minut mícháme vláčné těsto (v ruce to bude trvat 15-20 minut).

Vymíchané těsto necháme v míse, zakryjeme utěrkou a necháme asi 2 hodiny kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem.

Náplň

70 g másla
100 g  třtinového cukru
1 lžíce mleté skořice
2 lžíce kukuřičného škrobu
--------------------------------------
Máslo rozehřejeme a necháme trochu zchladnout. Pak do něj zamícháme cukr, skořici a nakonec i škrob.

Vykynuté těsto v ruce prohněteme a pak vyválíme na velký čtverec (cca 45x45 cm). Potřeme ho ho náplní (i do krajů) a následně složíme na třetiny jako úřední dopis. Těsto ještě maličko rozválíme (viz pohyblivý gif hned pod textem). Může se stát, že těsto se na pár místech protrhne a náplň vyteče - nevadí to, pokud té uniklé náplně není moc.


Těsto z boku nařezeme na asi 2 cm široké nudle. Každou nudli vezmeme a v rukách ji stočíme do spirály (jedna ruka jde po směru hodinových ručiček, druhý proti směru). Jeden konec chytíme prsty a druhý konec dvakrát obtočíme kolem dvou až tří prstů. Zbylé těsto přeložíme horem přes omotanou část a konec umístíme dospod. Pokud se vám tenhle popis zdá dost krkolomný (a on je), řiďte se raději obrázkem níže nebo návodem v původním receptu od Jamieho Olivera (odkaz na konci receptu).


Zamotané bulky položíme na plech vyložený pečícícm papírem (množství je na dva plechy) a necháme 30 minut kynout.

Po vykynutí a těsně před pečením můžete bulky potřit rozšlehaným vajíčkem a posypat vločkovým cukrem nebo mandlemi, já to nedělám, chutnají nám takto suché.

Troubu zahřejme na 180°C (horkovzduch na 160°C). Plechy vložíme do trouby a pečeme 17-20 minut do tmavě zlaté barvy.

Necháme zchladnout a podáváme. Výborné jsou i druhý den.




Zdroj: těsto dle  http://www.chezlucie.cz/2014/06/cinnamon-rolls-skoricove-rolky-vyzva.html , náplň a způsob motání http://www.jamieoliver.com/news-and-features/features/beautiful-vegan-swedish-cinnamon-buns/#6SUfGD8LVvi56sFR.97

Malinový ombré dort

$
0
0
Na každý svátek a narozeniny v naší rodině se těším, je to totiž důvod k upečení dortu a každý dort je pro mě tak trochu výzva - vymyslet něco nového a přitom dobře vypadajícího a hlavně chutného.
Včera jsme oslavovali dcery svátek a já po dlouhém váhání nakonec vyrobila malinový ombré dort. Barvený je malinami, žádná barviva, ale těch malin padlo půl kila (plus vanička čerstvých na ozdobu). Ale dort je moc dobrý, krém díky malinám nakyslý a osvěžující, ideální volba i na léto.

Místo malin nebude problém použít borůvky (těch bude stačit tak 300 g), jahody nebo lesní či zahradní směs. 





Korpus

Každé patro se peče zvlášť, proto je rozpis napsaný na 1 korpus. Já pekla 5 plátů, chcete-li stejný dort, vynásobte množství surovin pěti a pak těsto rozdělte na pětiny a pečte zvlášť (resp. v horkovzdušné troubě můžete péct tolik plátů, kolik plechů se do ní vejde naráz).

Na jeden plát těsta
40 g másla
50 g cukru krupice
1 vejce
100 g hladké mouky
1/2 lžičky prášku do pečiva
troška vanilkového extraktu
----------------------------------------------
Máslo necháme povolit. Poté ho vložíme do mísy s cukrem a vyšleháme do světlé pěny. Zašleháme vejce a následně vanilkový extrat. Mouku smícháme s práškem do pečiva a zašleháme do máslového těsta. Těsto je poměrně hutné, konzistenčně asi jako třené těsto na stříkané cukroví. 

Troubu rozpálíme na 180°C (horkovzduch na 160°C). Na pečící papír si obkreslíme dortovou obruč o průměru 22 cm (nebo vemte tu, kterou máte doma a má max. 23 cm), papír obrátíme (tužkou dolů, aby se tuha neobtiskla na korpus) a položíme na plech. Do středu umístíme těsto (množství na jeden plát) a špachtlí ho rovnoměrně rozetřeme na celý kruh - lehce přetáhneme, aby byl plát maličko větší než požadovaný průměr.

Pečeme v rozpálené troubě 8-10 minut dozlatova. Necháme zcela vychladnout.

Malinové pyré

500 g malin (použila jsem mražené)
70 g cukru krupice
20 g kukuřicného škrobu
-----------------------------------------------
Maliny a cukr vložíme do hrnce se silným dnem, postavíme na sporák a vaříme asi 15 minut. Směs by se měla lehce zredukovat. Hrnec odstavíme a směs přepasírujeme (zbavíme se tím semínek) - zůstane nám asi 200 g relativně řídké omáčky. Omáčku necháme zchladnout na pokojovou teplotu.

Do zchladlé omáčky přimícháme škrob, postavíme opět na sporák, mícháme metličkou, aby se rozbily všechny případné hrudky. Povaříme do zhoustnutí - pyré bude mít konzistenci velmi hustého pudinku - takovou konzistenci potřebujeme, aby maliny nenaředily krém.

Pudink zakryjeme folií tak, aby se folie dotýkala hladiny a necháme zcela vychladnout.

Krém

500 g mascarpone
300 g smetany ke šlehání
100 g cukru moučka
250 g tučného tvarohu ve vaničce (může být i krémový sýr)
1 lžička vanilkového extraktu
-----------------------------------------------------------------------------
Mascarpone a smetanu (které byly vychlazeny na stejnou teplotu) vložíme do mísy, přidáme cukr a začneme šlehat na nižší otáčky. Asi minutu šleháním promícháváme, pak zvýšíme otáčky a během asi tří minut vyšleháme pevný krém - metlička nechává v krému stopy a tvoří se špičky.

Po lžičkách zašleháme i tvaroh a nakonec vanilkový extrakt.

Připravíme si 5 misek.

Do 1. misky odendáme250 g krému (bílého).

Do zbytku krému v míse přidáme čtvrtinu malinového pyré a pečlivě prošleháme, aby nikde nebyly růžové hrudky. Do 2. misky dáme 250 g tohoto krému (světle růžového).

Do zbytku krému opět přidáme čtvrtinu malinového pyré, pečlivě prošleháme a vznikne o tón tmavší růžový krém. Do 3. misky dáme 250 g růžového krému.

Do zbytku krému opět přidáme čtvrtinu malinového pyré, prošleháme a do 4. misky odendáme 250 g tohoto krému.

Do zbylého krému přimícháme poslední čtvrtinu malinového pyré, prošleháme a přemístíme do 5. misky.

Nyní máme pět misek s krémem - od bílé barvy, přes světle růžovou a každá další mistička o tón tmavší barvu až do sytě růžového odstínu. 

Sestavení dortu

-----------------------------

všechny korpusy si pomocí dortové obruče ořízeneme do přesného rozměru (odřezky nevyhazujte, jsou dobré i jen tak:o)). Pokud je některý plát hodně vyboulený, ořízneme ho nožem do roviny.

Na servírovací tác doprostřed namažeme asi lžičku bílého krému, položíme první plát těsta a kolem něj dáme dortovou obruč (takže máme na tácu obruč a dno tvoří první plát těsta). Na korpus namažeme nejtmavší krém, zakryjeme druhým plátem, natřeme o stupeň světlejším krémem a takto až do posledního plátu a skládání zakončíme bílým krémem. Pokud se vám dort na výšku do obruče nevejde, nevadí. Já jsem končila světle růžovým krém, zakryla jsem dort posledním plátem korpusu, nechala vychladit a bílý krém pak namazala až po odstranění obruče (viz níže).

Vložíme do lednice a necháme alespoň 3 hodiny chladit.

Dort vyndáme z lednice, boky objedeme opatrně nožem, povolíme obruč a opatrně jí sudáme z dortu. Případné nerovnosti upravíme stěrkou (na bocích i vršku). 

Čokoládová poleva

70 g vysokoprocentní čokolády
70 g smetany ke šlehání
cukr moučka dle chuti
---------------------------------------------
Smetanu přivedeme k varu, ihned stáhneme z ohně a nalámeme do ní čokoládu, mícháme do rozpuštění. V tuhle chvíli se může stát, že se čokoláda trochu srazí (udělá se v ní krupička) - stačí přidat lžící smetany a rozmíchat do hladka, případně ještě druhou lžíci. Dochutíme cukrem (já použíla 84% čokoládu, takže jsem přidávala asi 2 zarovnané lžíce cukru, aby byla poleva hořko-sladká) a opět postavíme na mírný plamen, mícháme a zahříváme tak, aby poleva byla hodně tekutá, ale zároveň v ní šel asi vteřinu podržet prst (nevaříme).

Dort vyndáme z lednice a čokoládu na něj ihned nalijeme a stěrkou rozetřeme po celém vršku - na několika místech jí schválně natřeme přes okraj a necháme stéct. Pracujeme velmi rychle, protože poleva dost rychle tuhne a pak dělá neplechu. 

Ozdobíme ovocem, které jsme si asi na 10 minut lehce zasypali cukrem (pustí tak přebytečnou šťávu a zakonzervuje se) a necháme naposledy vychladit (stačí už jen hodina) a můžeme servírovat.



Zdroj: recept na korpus z časopisu Gurmet červen/2015 - duhový dort (já dorpusy nebarvila)

Dukátové buchtičky s vanilkovým krémem

$
0
0
Když se řeknou buchtičky s krémem, vybaví se mi příběh, který vypráví maminka mého muže - když byly v jídelně buchtičky, nafasovala se do kuchyně flašku rumu. V krému ho bylo cítit jen velmi málo, zato kuchař byl zlitý pod obraz:o) Tak u nás doma se do krému rum nedává, ale ne proto, že bych ho snad s chutí upíjela, spíš raději dávám přednost chuti vanilky, kterou by rum přebil.




Buchtičky

170 ml mléka
14 g droždí
1 vejce
100 g másla
400 g hladké mouky
100 g cukru krupice
sůl
na dokončení:
máslo (dohromady asi 60g),
1 lžíce tuzemáku nebo 1 lžicka vanilkového extraktu
------------------------------
 Mléko ohřejeme, aby bylo vlažné, rozdrobíme do něj droždí, přidáme lžičku cukru, rozmícháme a zasypeme asi půl lžící mouky. Na teplém místě necháme vzejít kvásek (cca 10 minut).

Mezitím si do mísy dáme mouku, vejce, povolené máslo, cukr a špetku soli. Přidáme vzešly kvásek a vypracujeme hladké nelepivé těsto, poprášíme moukou a na teplém místě necháme hodinu kynout, nebo dokud nezvětší svůj objem 2x (já nechávám o něco déle, asi 90 minut).

Středně velký pekáček vymažeme máslem.

Vykynuté těsto propracujeme rukama a následně z něj vytvoříme asi 3 cm tlustého šneka, ze kterého krájíme stejně velké dílky. Ty rukou vykoulíme do kuliček a dáváme je je do pekáčku, kde každou kuličku pomažeme ze všech stran rozpuštěným máslem a mašlovačkou dostrkáme na místo - tak aby buchtičky seděly hezky vedle sebe.

Troubu rozpálíme na 160°C. Buchtičky zatím necháme cca 15 minut kynout.. Pekáč vložíme do trouby a pečeme 20-30 minut do zlaté barvy.

Lžíci rozehřátého másla smícháme s tuzemákem nebo vanilkovým extraktem a ještě horké buchtičky touto směsí potřeme.

Vanilkový krém

500 ml mléka (pokud chcete řidší konzistenci a mít spíše omáčku, použijte 800 ml mléka)
1 vanilkový lusky (nebo 2 lžičky vanilkového extraktu)
60 g cukru krupice
2 žloutky
20 g kukuřičného škrobu (lze použít i vanilkový pudink)
------------------------------------------------------------------------
Vanilkový lusk podélně rozřízenem a tupou stranou nože vyškrábneme semínka, která vložíme spolu s mlékem do hrnce. Přidáme i vydlabaný lusk a mléko přivedeme k varu (pokud použijete vanilkový extrakt, přiveďte k varu samotné mléko) Poté hned odstavíme, vyndáme a vyhodíme vydlabaný lusk.

Mezitím si metličkou v ruce vyšleháme žloutky s cukrem a následně i škrobem. Horké mléko s vanilkou tenkým pramínkem lijeme k žloutkové směsi a zároveň směs pořád prošleháváme. Když máme všechno mléko ve žloutkách, směs přelijeme zpět do hrnce (v případě vanilkového extraktu ho nyní přidáme) a za stálého mícháme metličkou směs svaříme do řidšího pudinku. Odstavíme, čas od času promícháme a necháme zchladnout na konzumovatelnou teplotu.

Buchtičky (mohou být ještě teplé, ale ne horké) poléváme krémem a servírujeme.



Zdroj: recept na těsto z Roman Vaněk, Poklady klasické české kuchyně.


Velikonoční beránek z mrkvového těsta

$
0
0
Asi před třemi roky mi moje maminka dala krásnou keramickou formu na velkého berana, ve které jsme doma vždycky pekli tátu berana (pak se ještě pekl do středí formy máma-beran  a dva mini beránci za mě a bráchu). Loni jsme do formy zkoušela dát tvarohové těsto (shodné s tvarohovou bábovkou) - beránek byl moc dobrý, ale šel obtížně vyklopit a hlavně díky hutnosti těsta nevystoupal pořádně do víka a nevytvořila se mu ta krásná záda. Letos jsem dumala, jaké těsto vyzkouším - klasické olejové nebo šlehačkové mě příliš neoslovuje. A tak jsem lehce oprášila recept na mrkvový dort, upravila množství i skladbu surovin a na světě byl beránek z mrkvového těsta - dobrý, vláčný a má nádherně vyrýsovaná záda:o)



3 velká vejce
200 g cukru krupice
125 g rostlinného oleje
1 lžíčka vanilkového extraktu (případně část cukru krupice zaměnit za vanilkový cukr)
125 g bílého jogurtu
400 g polohrubé mouky
2 lžičky prášku do pečiva
1 lžičky sody
2 lžičky mleté skořice
450 g očištěné mrkve
80 g vlašských ořechů
------------------------------------------------------------------------------
Troubu rozpálíme na 180°C (horkovzduch na 160°C). Velkou formu na beránka (objem 1200 ml) pečlivě vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou.

Vejce spolu s cukrem vyšleháme do světlé pěny (trvá to pár minut). Pak zašleháme vanilkový extrakt. Slabým pramínkem za stálého šlehání přilijeme olej a nakonec přidáme jogurt.

V druhé míse smícháme mouku, prášek do pečiva, sodu a skořici, přidáme k tekuté části těsta a pečlivě promícháme.

Mrkev nastrouháme najemno a společně nahrubo namletými ořechy přidáme do těsta a zapracujeme.

Těsto nalijeme do formy na beránka (máte-li i záda jako já, nalijte formu až po okraj a přiklopte, pokud máte jen předníčást beránka, formu naplňte asi 2 cm pod okraj), vložíme do rozpálené trouby a pečeme 50-70 minut (já peču asi 65 minut). Propečenost zkusíme špejlí.

Upečeného beránka necháme ještě asi 20 minut ve formě (s odklopeným víkem), pak vyndáme z formy a necháme zcela zchladnout.




Kynutý mazanec

$
0
0
Pokud hledáte recept na mazanec, který je pěkně hutný, žádná nadýchaná pěna a na plechu se vám nerozjede do placky, ale zůstane krásně vysoký, tenhle podle Romana Vaňka je ten pravý. Peču ho pravidelně a vždycky se povedl. Jen je sázka do loterie, jak dlouho bude kynout. Někdy stačí hodina, jindy dvě a loni jsem potřebovala hodiny tři.




230 g hladké mouky
100 g polohrubé mouky
20 g droždí (půlka kostky)
115 ml vlažného mléka
60 g cukru
1 sáček vanilkového cukru (nebo část zrníček z lusku, či vanilková esence, ne vanilinový cukr)
70 g změkklého másla
4 g soli
5 g nastrouhané citronové kůry ( = kůra z jednoho citronu, jen zlutá část, bílá je hořká)
1 vejce
50 g hrozinek (namočit do rumu)
50 g nasekaných loupaných mandlí
mandlové lupínky, nebo sekané mandle na posypání
rozšlehané vajíčko na pomazání
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Těsto zaděláme takzvaně na omládek: do mísy smícháme polohrubou a hladkou mouku, uděláme v ní důlek, vlijeme do něj 2/3 mléka a rozdrobíme droždí. Ze stran do něj po troškách vmícháváme mouku, dokud nevznikne těstíčko husté asi jako na lívance. Nezamícháváme všechnu mouku, naopak omládek v míse vypadá jako sopka (tvořená moukou) a kráter uprostřed je zaplněn oním těstíčkem.  Povrch posypeme jemnou vrstvou hladké mouky a necháme v teplém místě asi 30 minut vzejít.

Přidáme všechny ostatní suroviny (oba cukry, máslo, sůl, citronovou kůru a vejce), dolijeme zbylé mléko a vypracujeme těsto (já nechávám pracovat robot). Nakonec vmícháme rozinky (slijeme z nich nejprve rum) a mandle a těsto necháme 30 minut vyzrát (na dřevu nebo umělé hmotě, nerez nebo mramor se nehodí, protože chladí).

Těsto skulíme do bochánku, dáme na plech a na teplém místě a zakryté utěrkou necháme kynout minimálně jednu hodinu (čas je velmi proměnlivý, záleží na teplotě, někdy kyne hodinu, jindy tři).

Místo bochánku můžeme vytvořit i pletený mazanec. Já pletu ze 4 dílů, je to jednoduché, najděte si na googlu heslo "pletený mazanec" a nebo třeba v tomto videu.

Správně nakynutý mazanec poznáme tak, že po lehčím zatlačení prstem se těsto vrací zpět. Vykynutý bochánek potřeme vajíčkem, posypeme mandlemi a nahoře do kříže rozstřihneme/rozřízneme (pletený mazanec nenastřiháváme). Pečeme 40-50 minut na 160°C.



Zdroj: Roman Vaněk, Poklady klasické české kuchyně.

Citronovo-makové muffiny s tvarohem a jogurtem

$
0
0
Jestli máte rádi kombinaci máku a kyselejšího citronu, přijdete si na své u těhle muffinů. A zvlášť, jestli nemáte mlýnek na mák, protože do těhle dortíků se dává mák nemletý. Muffiny jsou navíc plné tvarohu a jogurtu, což aspoň částeně vylepšuje jejich glykemický index:o)





Muffiny

375 g hladké mouky
3 lžičky kypřícího prášku
170 g cukru krupice
1 větší citron (šťáva i kůra z něj)
60 g nemletého máku
250 g tvarohu
300 g bílého jogurtu
50 g oleje
2 vejce
2 lžičky vanilkového extraktu
-------------------------------------------
Troubu rozpálíme na 180°C (horkovzduch na 160°C).

Mouku, kypřící prášek, mák, cukr a kůru z citronu (jen žlutá část)  promícháme v míse. V druhé míse lehce prošleháme tvaroh, jogurt, olej, celá vejce, šťávu z celého citronu a vanilkový extrakt. Pak obě části těsta spojíme a promícháme v tužší těsto.

Formičky na muffiny připravíme obvyklým způsobem (já mám silikonové a nic s nimi nedělám) a naplníme těstem asi 1 cm pod okraj. Dohromady asi 20 menších muffinů (hezky poslouží i mini-bábovičky). Vložíme do trouby a pečeme 25-30 minut do hnědo-zlaté barvy.  Po upečení necháme vychladnout na mřížce.

Poleva (nemusí být)

100 g cukru moučka
1-2 lžíce citronové šťávy
----------------------------------
Cukr rozmícháme dohadka s citronovou šťávou na tekutější pastu a pak s ní pocákáme muffiny.





Zdroj: časopis Apetit  duben 2016 (s úpravami)

Banánový chlebíček s arašídovým máslem

$
0
0
Arašídové máslo mám ráda a úplně nejvíc mi chutná namazané na chleba společně s marmeládou (což nechápe můj muž, který ho ovšem jí lžičkou přímo ze skleničky, takže netřeba komentáře:o)). V březnovém Albert magazínu bylo hned několik receptů z téhle lahůdky a mě padl do oka tenhle banánový chlebíček. Pokud máte doma přezrálé banány, které už nikdo nechce jíst, zkuste ho. Je vláčný, akorát sladký, není v něm příliš mouky a ta arašídová chuť tvoří takovou hezkou tečku. U nás se rozhodně nepekl naposledy.


100 g arašídového másla pokojové teploty
100 g krupicového cukru
4 větší banány
100 ml kysaného podmáslí
2 vejce
4 lžíce holanského kakaa
1 lžička kypřícího prášku
1 lžíčka jedlé sody
1/2 lžičky soli
125 g hladké mouky
-----------------------------------------------------------
Troubu zapneme na 180°C (horkovzduch na 160°C). Větší formu na biskupský chlebíček zastříkneme vodou a vyložíme pečícím papírem.

Arašídové máslo rozetřeme s cukrem a následně přidáme vejce a nakonec i kakao - vše pečlivě promícháme.  Půl jednoho banánu si necháme na finální zdobení, ostatní banány (3,5 ks) oloupeme a rozmačkéme vidličkou. Přidáme do těsta.

Mouku smícháme s práškem do pečiva, sodou a solí a smícháme s tekutou částí.

Těsto nalijeme do formy a doprostřed klademe banán nakrájený na tenká kolečka (tu polovinu, kterou jsme si odložili). Formu vložíme do trouby a pečeme 50-60 minut, propečenost zkoušíme špejlí.

Chlebíček vyndáme z trouby, 20 minut necháme chladnout ve formě a pak přendáme na mřížku a necháme zcela vychladnout.



Zdroj: Albert magazín, březen 2016 (s úpravami)

Salát s pečenou zeleninou a pošírovaným vejcem

$
0
0
Saláty mám ráda, ale mám takový problém - pokud si je dám místo přílohy, nenajím se. Absence sacharidů ve mě prostě vyvolá pocit nedostatečného nasycení. Takže když už si chci dát salát jako hlavní chod, musím si ho vymyslet a udělat sama tak, aby v něm byla ta příloha trochu schovaná:o) V tohle salátu máte všechno - zelené listí, dostatek sacharidů z brambor a mrkve, nějakou tu bílkovinu ve vajíčku a trocha tuku také nechybí:o)





Pro 4 střední porce

Pečená zelenina

800 g brambor
4 velké mrkve
2 střední cibule
3 menší cukety
4 menší bulvy červené řepy
3 lžíce plnotučné hořčice
1 lžíce bazalky
1/2 lžičky červené papriky
1/2  lžíce tymiánu
sůl, pepř
4 lžíce oleje
--------------------------------------------
Troubu zapneme na 200°C (horkovzduch na 180°C). Pekáč s víkem vymažeme lžickou oleje.

Brambory oloupeme (nové brambory jen očistíme kartáčkem, jemnou slupku necháme) a nakrájíme na 3mm tenké plátky. Mrkev oloupeme a nakrájíme na půlkolečka, cibuli na tenká kolečka. Řepu oloupeme škrabkou na brambory, přepůlíme a nakrájíme na tenké plátky (tenčí než brambory). Cuketu nakrájíme asi na 1 cm silná půlkolečka. Vše přednáme do mísy, zakápneme olejem, osolíme, opepříme, přidáme hořcici, bazalku, papriku a tymián a všechno promícháme.

Ochucenou zeleninu přemístíme do pekáče, zakryjeme a ve vyhřáté troubě pečeme 60 minut. Pak odstraníme víko a pečeme dalších asi 20 minut do změknutí zeleniny.

Dip

200 g zakysané smetany
2 lžičky hořcice
1 lžička tmavého balzamica
sůl, pepř
--------------------------------------
Všechny ingredience promícháme a necháme vychladit.

Pošírované vejce (na jednu porci)

1 vejce
voda
kvasný ocet
sůl, pepř
----------------------------------------------
Vejce si vyklepneme do menší mističky, ze které půjde dobře přemístit do vody.

Vodu přivedeme k varu a následně stáhneme plamen asi na půl výkonu, aby voda neklokotala, ale stoupaly z ní bublinky. Přidáme asi lžíci octa a lžící roztočíme hladinu do menšího víru. Do víru opatrně vyklopíme vajíčko - vír ve vodě způsobí, že bílek hezky obalí žloutek. Vaříme 3 minuty, pak vajíčko děrovanou lžící vyndáme z vody.

Dokončení

baby špenát, polníček či rukola, nebo salát dle chuti
tmavé balzamico
-----------------------------------------------
Na talíř rozprostřeme omytý a okapaný baby špenát, zlehka osolíme a zakapeme balzamicem. Na špenátové hnízdo navrstvíme pečenou zeleninu a nahoru dáme pošírované vejce, které osolíme a opepříme. Podáváme s dipem, který si každý strávník dává podle libosti.



Malinové muffiny s drobenkou

$
0
0
Muffiny jsou velmi vděčná svačinka. Tyhle jsou krásně vláčné a připomínají léto a ovocné koláče s drobenkou, takže jsou ideální na rychlé vyřešení podobných chutí, když není čas třeba na kynuté těsto.





muffiny (asi 14 menších kousků)

300 g hladké mouky
2 lžičky kypřícího prášku
80 g mletých mandlí
120 g cukru krupice
1 lžička mletého zázvoru
2 vejce
2 lžičky vanilkového extraktu
270 ml kysaného podmáslí
50 ml oleje
100 g čerstvých nebo mražených malin
malinová marmeláda

drobenka

50 g polohrubé mouky
30 g (2 lžíce) třtinového cukru
40 g povoleného másla
-------------------------------------------------------
Zapneme troubu na 180°C (horkovzduch 160°C).

Do mísy dáme mouku, kypřící prášek, mleté mandle, cukr a zázvor a promícháme.

Do druhé mísy dáme vejce, vanilkový extrakt, olej a podmáslí a zlehka v ruce prošleháme. Přidáme k moučné směsi a promícháme. Nakonec přidáme maliny (mražené nemusíme nechat povolit) a opět promícháme.

Formy na muffiny připravíme dle zvyklostí (já silikonové formičky nijak nevymazávám) a naplníme těstem asi 1 cm pod okraj a navrch každého muffinu vložíme necelou lžičku marmelády a zlehka jí zamícháme do horní části těsta.

Ingredience na drobenku vložíme do misky, promneme mezi prsty na drobenku a posypeme muffiny. Vložíme do rozpálené trouby a pečeme 20 minut, propečenost zkoušíme špejlí.

Muffiny necháme vychladnout na mřížce.

Zdroj: časopis Apetit duben 2016

Míša dort

$
0
0
Míša dort jsem dělala už několikrát a vždycky měl velký úspěch. Pokud není moc času a nápadů na jiný dort, sáhnu po něm. Je totiž poměrně rychlý a jednoduchý a chuťově nadchne snad každého. 

Dort je malou úpravou receptu na odlehčené míša řezy.
Na fotkách je dort pečený ve formě s průměrem 20 cm, na konci dvě starší fotky, kde jsem použila o něco větší formu - 23 cm - proto jsou pláty těsta o něco nižší. 





Těsto (dortová forma 20 cm v průměru)

4 vejce
4 vrchovaté lžíce cukru
2 lžíce oleje
4 vrchovaté lžíce polohrubé mouky
1 lžička prášku do pečiva
2 rovné lžíce kakaa
----------------------------------------------------
Oddělíme žloutky od bílků. Žloutky s polovinou cukru vyšleháme do světlé pěny (trvá to cca 5-7 minut) a do ní zamícháme olej. Z bílků vyšleháme tuhý sníh a zašleháme do něj zbylý cukr.

Smícháme mouku, prášek do pečiva a kakao a po částech a na střídačku s vyšlehaným sněhem ho vmícháváme do žloutkové pěny. Těsto nalejeme do dortové formy (vymazané a vysypané) a vložíme do vyhřáté trouby.

Pečeme asi 15-20 minut na 180°.

Po upeční necháme vychladnout.

Krém:

150 g másla
750 g tvarohu
150 g moučkového cukru
----------------------------------
Změklé máslo vyšleháme s moučkovým cukem.  Následně po lžičkách zašleháváme všechen tvaroh.

Piškotový korpus jednou prokrojíme a potřeme 2 lžičkami marmelády (marmeládu dávat nemusíte, dort bude dobrý i bez ní), navrstvíme polovinu krému. Přiklopíme druhou částí piškotu, navrch dáme zbylý krém, uhladíme a necháme asi hodinu vychladit v lednici.


Poleva:

60 g kvalitní hořké čokolády
50 g másla
1,5 lžíce mléka
1 lžíce moučkového cukru
--------------------------------------
Máslo si rozpustíme v mikrovlnce (případně ve vodní lázni), přidáme nalámanou čokoládu a rozmícháme v hladkou hmotu. Přidáme lžíci a půl mléka a mícháme, dokud se všechno mléko nespojí s čokoládou. Trik s mlékem se dělá proto, že po něm je čokoláda hladká a při krájení se neláme.

Pokud jsme použili hořkou čokoládu (nad 50% kakaa) vmícháme do směsi jednu lžíci moučkového cukru. Pokud jsme použili čokoládu na vaření, doslazovat nemusíme, tato čokoláda je sladká dost.

Polevu nalijeme na horní vrstvu tvarohového krému a stejnoměrně rozetřeme po celém moučníku, na pár místech necháme stéct. Pracujeme rychle, protože poleva tuhne velmi záhy. Necháme odležet v lednici do druhého dne nebo alespoň 4 hodiny.




A dvě starší fotky, kdy jsem dort dělala do větší formy - 23 cm.

Kynutý koláč s ovocem a drobenkou

$
0
0
Tenhle koláč známe všichni - kynuté těsto, na něm tvaroh, ovoce a sladká drobenka. Já ho milovala už jako malá a i moje děti se po něm mohou utlouct:o) Na jaře ho dělám s jahodami a rebarborou, v létě s meruňkami nebo rybízem, na podzim pak dojde řada na švestky. Výborný je i s borůvkami, angreštem, jostou a dalším výraznějším ovocem.

Koláč peču podle stejného receptu už několik let a všimla jsem si, že se mi na blogu sešel víckrát - pokaždé s jiným ovocem. Abych nemátla čtenáře, rozhodla jsem se, že recept sjednotím do jednoho, protože základ je stejný a ovoce, které použijete, je na vás. Na konci článku pak najdete starší fotky tohohle koláče s různým ovocem, ta úvodní je s rebarborou a jahodami.




  Na 1 velký plech

Těsto

50 g másla
300 g hladké mouky
60g cukru
20 g droždí (polovina kostky)
100 ml mléka
1 vejce
Sůl  
---------------------------------------
Do lehce ohřátého mléka rozdrobíme kvasnice, přidáme lžičku cukru a lžičku mouky a necháme vzejít kvásek (asi 15 minut).

Zbylé suroviny dáme do mísy (máslo musí být povolené), přidáme kvásek a zpracujeme v těsto, dáme kynout na hodinu.

Po vykynutí rozválíme těsto na pečícím papíře (ideálně na lince, aby se dobře válelo) a přemístíme na velký plech.

Troubu rozpálíme na 180°C (horkovzduch na 160°C)

Náplň

250 g tvarohu nebo hustější zakysané smetany
1 vejce
100 g cukru
1 vanilkový cukr
ovoce
----------------------------------------------------------
Tvaroh (zakysanou smetanu), vejce a oba cukry spojíme v jednolitou hmotu a nalijeme a rozetřeme jí na připravené těsto koláče.

Ovoce můžeme použít skoro libovolné výraznější. Ovoce omyjeme, nakrájíme (je-li to třeba) a poklademe na koláč politý náplní.
  • samotnou rebarboru - oloupeme a nakrájíme na menší kousky (stačí asi 4-5 středních stvolů)
  • rebarboru s jahodami - objemově půl na půl
  • meruňky - vypeckované a přepůlené (větší kusy na čtvrtky)
  • rybíz - omytý a odstopkovaný
  • švestky - vypeckované a přepůlené (větší kusy na čtvrtky) 
  • borůvky
  • angrešt

Drobenka

50 g  másla
80 g polohrubé mouky
60g cukru  krupice nebo třtinového cukru
1 vanilkový cukr
-------------------------------------------------------
Pokud děláme koláč se švestkami přidáme 1 lžičku skořice.

Povolené máslo, mouku a cukry (případně skořici) rukou spojíme na drobenku a posypeme jí koláč.

Pečeme v rozpálené troubě na 180°C (horkovzduch 160°C)  25 - 30 minut do zezlátnutí okrajů.



Starší fotky koláče:

se švestkami

s jahodami

s rebarborou



Jahodovo-rebarborový crumble s mandlemi

$
0
0
Crumble je výborná věc. Zpracujete do něj spoustu ovoce (i povadlého, které už nikdo nechce jen tak samotné jíst), máte ho hotový za chvilku a platí za oblíbený dezert. Tenhle kousek je plný jahod a rebarbory, je velmi šťavnatý a drobenky v něm není moc (milovníci drobenky použijí 1,5 násobek ingrediencí na drobenku a snad budou spokojeni:o)), ale krásně křupe díky mandlím.

Množství v receptu vystačilo tak tak dvěma dospelým a dvěma dětem:o)



Ovocný základ

250 g rebarbory
350 g jahod
100 g cukru krupice
1 vanilkový cukr
60 g jogurtu

Drobenka

Pokud máte rádi hodně drobenky, udělejte jí z 1,5 násobku vypsaných ingrediencí.
70 g másla
50 g cukru krupice
80 g polohrubé mouky
60 g sekaných mandlí
--------------------------------------
Troubu rozpálíme na 200°C (horkovzduch na 180°C).

Z lednice vyndáme máslo na drobenku a rozkrájíme na 1 cm velké kostičky. Zasypeme ho cukrem, moukou a mandlemi a zatím odložíme (aby máslo povolilo).

Rebarboru oloupeme a nakrájíme na 0,5 cm široké plátky. Jahody omyjeme, odstopkujeme a nakrájíme na kousky (asi 2x větší než kousky rebarbory). Ovoce vložíme do mísy, zasypeme oběma cukry a promícháme. Nakonec přimícháme i jogurt.

Menší pekáček (nebo více malých formiček) vymažeme máslem a poklademe ovocným základem.

Suroviny na drobenku rukou mneme do polosypké směsi a navrstvíme na ovoce.

Pečeme v troubě 25-30 minut. Ovoce by mělo bublat a drobenka by měla mít zlatavou barvu.

Podáváme zchladlé (tenhle crumble horký nechutná tak dobře jako když vše vystydne). Můžeme přidat kopeček vanilkové zrmzliny, lžíci jogurtu, nebo zakysané smetany.



Jahodové nanuky se smetanou a tvarohem

$
0
0
Do horkých dní to chce nějaké dobré zchlazení. Pro ty, co nemají zmrzlinovač, ale potrpí si na domácích dobrotách, jsou řešením nanuky. Formičky se dají sehnat v domácích potřebách a během pár hodin je kvalitní osvěžení hotovo. Ideální pro milovníky smetanových zmrzlin v kombinaci s ovocem.




Na 10 nanuků

140 g smetany ke šlehání (alespoň 31% tuku)
60 g tvarohu
150 g jahod
80 g cukru moučka
1 lžička vanilkového extraktu
----------------------------------------------------------
Dobře vyhlazenou smetanu vyšleháme do tuha. Poté do ní zašleháme tvaroh.

Jahody omyjeme, očistíme a společně s cukrem a vanilkovým extraktem je rozmixujeme. Jahodovou směs přidáme ke smetanové, krátce prošleháme a naplníme nanukové formičky. Vložíme do mrazáku na minimálně 4 hodiny, aby byly nanuky ztuhlé.


Tvarohové knedlíky jahodové

$
0
0
Jahody miluju v jakékoliv úpravě a nejinak je tomu i u knedlíků. Nejlepší je pro mě kombinace s tvarohovým těstem - jak chuťově, tak na přípravu. S těstem se totiž velmi hezky pracuje, neřídne, nepatlá se (nebo stačí trochu podsypávat moukou) a nemusíte čekat, až vám vykyne. Tenhle recept jsem objevila ještě jako nezkušená kuchařka a hned první pokus byl trefa do černého. Zkoušela jsem i jiné recepty na tvarohové knedlíky, ale vždycky jsem se vrátila k tomuhle ozkoušenému a nejlepšímu.

Knedlíky je nejlepší uválet, uvařit a hned sníst, ale dají se uvařené skladovat i dva dny v lednici a ohřívat nad párou, nebo v lepším případě syrové (=neuvařené) zamrazit a pak třeba dávno po sezoně jahod je přímo z mrazáku vhodit do vroucí vody a vařit stejně jako čerstvé (viz recept).


Rozpis cca na 26 malých knedlíků (2,5 porce)

250 g tučného tvarohu ve vaničce
200 g hrubé mouky (a další na případné dosypání)
sůl,
1 žloutek
----------------------------------------------------------------
Všechny ingredience smícháme a rukou vypracujeme těsto, které se nelepí (ale s přisypáváním mouky to nepřeháníme). Z těsta odebíráme kusy asi do dlaně velké, vypracujeme z nich váleček cca 3 cm v průměru, rozpláceneme na vále (viz foto níže), posadíme na něj jahody (střední velikosti), oddělíme od sebe těsto na jednotlivé knedlíky, prsty postupně vytahujeme těsto a spojíme ho nad jahodou a po stranách, zahladíme spoje, poválíme v dlani a vypracujeme tak kulatý knedlík.


Vaříme ve vroucí lehce osolené vodě cca 8-10 minut od chvíle, co vyplavou na hladinu. Podáváme s nastrouhaným tvrdým tvarohem, cukrem a máslem, nebo třeba oslazenou zakysanou smetanou.



 

Koláč s jahodovým mascarpone

$
0
0
Stále si užíváme (jako každý rok) jahod. Jíme je doslova po kilech a nemůžeme se nabažit. Takže, když mi muž připomenul, že v lednici jsou dvě mascarpone, kterým prochází lhůta spotřeby, bylo jasné, že ho zkombinuji s jahodami. A vyšel mi z toho tenhle pečený koláč, který dost připomíná ovocný cheesecake. Základem je křehké linecké těsto a na něm najdete krémovitou náplň plnou ovoce. Jste-li milovníky jahod a cheesecaků nebo tvarožníků, pusťte se do něj, nebudete litovat.





















Těsto

90 g másla
70 g cukru krupice
1 vejce
1 lžička vanilkového extraktu
270 g  polohrubé mouky
-------------------------------------------------
Troubu rozpálíme na 180°C (horkovzduch na 160°C).

Povolené máslo utřeme s cukrem a následně vmícháme i vejce a vanilkový extrakt. Potom přisypeme mouku a vypracujeme těsto podobné lineckému. Pokud bylo použito menší vejce, je možné, že se bude těsto drobit. Stačí k těstu přidat lžící studené vody a zapracovat.

Těsto vymačkáme do koláčové formy (27 cm v průměru) na dno i okraje, vyložíme pečícím papírem, zasypeme fazolemi (nebo pečícími kameny) a dáme do vyhřáté trouby na 15 minut.

Náplň

500 g mascarpone
300 g jahod
150 g cukru moučka
40 g kukuřičného škrobu
1 lžička vanilkového extraktu
---------------------------------------
Jahody, půlku cukru a škrob rozmixujeme dohladka.

Vychlazené mascarpone vyšleháme na nižší otáčky s druhou půlkou cukru a následně zašleháme jahodovou směs.

Předpečený korpus po 15 minutách z trouby vyndáme, odstraníme zátěž (fazole/kameny) a pečící papír a případné bubliny propíchneme vidličkou. Na korpus nalijeme náplň a koláč vrátíme do trouby. Pečeme dalších 30 minut. Poté by měla být náplň ztuhlá, ale stále se lehce klepat.

Koláč necháme asi dvě hodiny chladnout na mřížce a následně vložíme aspoň na hodinu do lednice.

Podáváme zdobené čerstvými jahodami.




Višňový koláč se smetanovým krémem

$
0
0
O víkendu jsem si u kamarádky Andrey natrhala nasládlé višně. Dají se jíst i jen tak, ač jsou samozřejmě kyselé, ale děti je jedí ochotně (stejně jako třeba červený rybíz). Narozdíl od třešní se dají krásně vypeckovat (stačí jen tahat za stopku a višni zlehka zmáčknout a pecka je venku), takže jsou k pečení jak dělané. Áje jsem ze srandy slíbila, že kvůli těmhle višním vymyslím recept a ono to nakonec tak dopadlo a na světě je krásně svěží koláč - linecké těsto, sladká náplň ze smetany a kyselé višně.

Koláč půjde upéct i s třešněmi, ale v krému uberte tak třetinu cukru.


Těsto

90 g másla
70 g cukru krupice
1 vejce
1 lžička vanilkového extraktu
270 g  polohrubé mouky
-------------------------------------------------
Troubu rozpálíme na 180°C (horkovzduch na 160°C).

Povolené máslo utřeme s cukrem a následně vmícháme i vejce a vanilkový extrakt. Potom přisypeme mouku a vypracujeme těsto podobné lineckému. Pokud bylo použito menší vejce, je možné, že se bude těsto drobit. Stačí k těstu přidat lžící studené vody a zapracovat.
Těsto vymačkáme do koláčové formy (27 cm v průměru) na dno i okraje, vyložíme pečícím papírem, zasypeme fazolemi (nebo pečícími kameny) a dáme do vyhřáté trouby na 15 minut.

Zatímco se korpus předpéká, připravíme si krém.

Krém

150 g smetany ke šlehání
250 g zakysané smetany
100 g cukru krupice
1 lžička vanilkového extraktu
2 vejce
400 g višní
------------------------------------------
Višně omyjeme, odstopkujeme a vypeckujeme.

Smetanu ke šlehání (tekutou, nešleháme ji), zakysanou smetanu, cukru, obě vejce a vanilkový extrakt vložíme do mísy a metličkou v ruce zlehka spojíme dohromady. Nijak zvlášť nešleháme, ať se do krému nedostane příliš vzduchu.

Předpečený korpus po 15 minutách z trouby vyndáme, odstraníme zátěž (fazole/kameny) a pečící papír a případné bubliny propíchneme vidličkou. Na korpus nalijeme připravený krém, vložíme do něj višně (šťávu vykapanou z višní do koláče nedáváme) a koláč vrátíme do trouby. Pečeme dalších 40-50 minut. Poté by měla být náplň ztuhlá, ale stále se lehce klepat.

Koláč necháme zchladnout na mřížce a pak vychladíme v lednici.



Jahodový smetanový dort - fraisier

$
0
0
Fraisier - francouzký dort s jahodami po obvodu na mě už asi dva roky porůznu vykukuje z různých webů a časopisů. Pořád jsem se k němu nemohla dokopat, až mě přesvědčila Martina z Sugartown. Vláčný podmáslový korpus pokrytý jahodami a vanilkovým krérmem - bez složítého zdobení a přece tak efektní! Blížily se narozeniny naší dcery, takže o dortu na oslavu bylo rozhodnuto. Příprava není moc složitá a perfektní výsledek je zaručen - všem na oslavě moc chutnal (teda krom oslavenkyně, ale ta byla přecpaná ovocem, tak dortu moc nedala:o)). Jen je trochu náročnější na výběr ovoce - jahody musí být větší, hezké a všechny přibližně stejně velké.A ano, dodat na blog jahodový dezert na konci jahodové sezony je trochu nestrategické, ale dítě se mi holt narodilo na začátku července a s tím se nedá nic dělat:o)

Já jsem trochu pozměnila recept na krém. Snížila jsem množství žloutků a adekvátně navýšila škrob. U nás je totiž problém se spotřebou bílků. Už před pečením jsem měla v mrazáku 16 bílků a dalších 6 jsem tam nechtěla:o) Zřejmě se budu muset dát na pečení makronek:o)





Korpus

140 g cukru krupice
2 větší nebo 3 malá vejce
1 lžička vanilkového extraktu
125 g másla
250 ml kysaného podmáslí nebo kefíru
300 g hladké mouky
1 lžička prášku do pečiva
1 lžička jedlé sody
špetla soli
------------------------------------------------------
Troubu rozpálíme na 180°C (horkovzduch na 160°C).

Vejce rozklepneme do mísy, přidáme cukr a šleháme do světlé pěny. Pak zašelháme vanilkový extrakt.

Do rendlíku vlijeme podmáslí (kefír), přidáme máslo a na mírném plameni zahříváme, dokud se máslo nerozpustí. Celá směs nesmí být horká, ale jen vlažná.

Mouku smícháme s práškem do pečiva, sodou a solí.

K vaječné směsi za stálého jemného šlehání (na nižší stupeň rychlosti) přidáváme střídavě podmáslí s máslem a mouku - obojí do spotřebování.

Dortovou formu o průměru 24 cm připravíme na pečení - na dno vložíme pečící papír a upneme do obruče, boky nemusíme nijak vymazávat, těsto se při pečení přilepí a neodskočí od ráfku. Těsto nalijme do formy, vložíme do trouby a pečeme 30-50 minut do propečení (zkoušíme špejlí), přičemž asi v polovině pečení začne korpus tmavnout a je potřeba ho přikrýt alobalem. Doba pečení je udána s tak velkým rozptylem, protože každá trouba peče jinak a podmáslový korpus chce občas delší čas k plnému propečení. Zatímco původní recept udává těch 30 minut, já na horkovzduch pekla 50 než byla špejle po zapíchnutí suchá. 

Korpus necháme vychladnout na mřízce ve formě. Pak objedme boky nožem, obruč sundáme a vyboulený korpus seřízneme do roviny (já uřízla asi 1/4 objemu).


Krém

400 ml plnotučného mléka
50 g kukuřičného škrobu
3 žloutky z větších vajec
2 lžičky vanilkového extraktu  (nebo 1 vanilkový lusk)
70 g cukru krupice
400 ml smetany ke šlehání
6 plátků želatiny (nebo 10 g práškové želatiny)
asi 30 stejně velkých jahod 
jahodová marmeláda
-----------------------------------------------------------
Žloutky s cukrem prošleháme metličkou dokud se nespojí. Přidáme škrob a opět prošleháme. Nakonec přidáme vanilkový extrakt a mléko. Směs přilijeme do rendlíku a postavme na sporák, kde za stálého mícháme zahříváme do zhoustnutí a provaříme asi dvě minuty.

Pokud použijeme vanilkový lusk místo extraktu, začneme tím, že si lusk podélně rozřízeneme, vydlabeme semínka a společně s luskem vložíím do mléka, které zahříváme do první bublinky. Mezitím si vyšleháme žloutky s cukrem a škrobem. Z mléka vyjmeme lusk a tenkým pramínkem vlijeme do žloutkové směsi, kterou je nutné stále prošlehávat. Směs vrátíme do rendlíku a svaříme do zhoustnutí. 

Uvařený pudink přemístíme do misky a zakryjeme folií tak, že se folie dotýká i povrchu (tak se nevytvoří škraloup) a necháme při pokojové teplotě vychladnout.


Na sestavení moučníku použijeme okruží dortové formy, nebo v lepším případě dortový ráfek s měnitelným obvodem. Zlehka ho natřeme máslem, přilepíme na něj po celém obvodu pečící papír (část bude čouhat nad okruží, ale to je v pořádku) a posadíme ho na servírovací tác. Korpus vložíme do okruží a případně ho pevně stáhneme. No korpus natřeme vrstvu jahodové marmelády (necháme asi 1cm široký okraj, kde marmeláda nebude).

asi 15 jahod (záleží na velikosti ovoce, větších kusů bude potřeba méně, menších více) omyjeme, odřízneme stopky a přepůlíme. Pak je stavíme na korpus jednu vedle druhé řezem k papíru (=ráfku formy).

Želatinu namočíme do trochy vody a necháme nabobtnat. Plátková želatina musí být namočená tak, aby plátky plavaly, práškovou želatinu nasypeme asi do tří lžic vody.

Prochladlý pudink prošleháme do hladkého krému. Smetanu ke šlehání vyšleháme do tuha a opatrně zamícháme do pudinku.

Želatinu dáme do rendlíku (plátkovou před tím lehce vymačkáme od přebytečné vody) a na mírném plameni zahříváme, dokud se nerozpustí. Pozor, směs se nesmí vařit. Do rozpuštěné želatiny dáme asi lžící krému a promícháme, pak tuto směs vlijeme do zbytku krému a metličkou prošleháme, aby se krém i želatina spojily.

Krém nalijeme do formy, dáme pozor, aby natekl i do všech mezer mezi jahodami, povrch uhladíme a dáme chladit do lednice ideálně přes noc.

Na dokončení vyjmeme dort z lednice, sudáme opatrně okruží a sloupneme papír. Zbylé jahody omyjeme, odstupkujeme a nařežeme na tenké plátky, kterými ozdobíme horní část dortu.

Pokud se dort nesní do 24 hodin od dokončení je lepší jahody zakonzervovat. Asi dvě lžíce jahodové marmelády rozehřejeme na sporáku a následně horkou (a tekutější) marmeládou potřeme štětečkem všechny plochy jahod. Jahody nebudou osychat případně se kazit.



Zdroj:http://www.sugartown.cz/2016/06/jahodovy-dort-s-vanilkou.html

Žitné křupavé kváskové chlebíčky

$
0
0
Tyhle žitné chlebíčky jsem zahlédla na facebooku ve skupině Pečem pecen původně od Nuselské kuchty. Měly tam velký úspěch, a tak jsem si řekla, že je taky musím vyzkoušet - už proto, že jsou z pár ingrediencí a není nad domácí pečivo, co může nahradit křupky, chipsy a podobné pochutiny. Upekla jsem je jednou, moc mi chutnaly, těšila jsem se, jak je vyfotím na blog a mezitím nějak záhadně rychle zmizely.. Upekla jsem je podruhé, donesla do školky na zahradní slavnost a skoro celá dávka se snědla (to, co zbylo, nebylo zrovna fotitelné). Takže až napotřetí se zadařilo a i já vám mohu tenhle recept zprostředkovat.



Na 2 plechy:

250 g aktivního žitného kvásku (ze 125 g žitné mouky, 125 ml vody a lžíce kvásku z lednice)
140 g žitné mouky
50 g másla či sádla
1 lžička soli
----------------------------------------------------------
Nejprve si necháme rozkvasit kvásek smícháním vody, žitné mouky a kvásku, který nám odpočívá v lednici. Vše rozmícháme, přikryjeme folií a necháme 8-10 hodin prokvasit.

Kvásek (ze kterého jsme odebrali zase lžící do lednice) smícháme s povoleným tukem, solí a většinou připravené mouky. Mícháme (v robotu nebo rukou), dokud nám nevznikne nelepivé plastelíně podobné těsto. Pokud je to potřeba, přimícháme ještě trochu mouky. Já obvykle sypu cca 120 g a stačí to, ale někdy mouka saje hůř a spotřebuji celých 140 g. 

Těsto zabalíme do folie a necháme pár hodin odpočívat v lednici (klidně i celý den).

Těsto rozdělíme na dva stejné díly. Silikonový plát na pečení (nebo pečící papír) pomoučíme trochou žitné mouky a těsto na něm vyválíme na velmi tenkou placku (max. 2mm spíš méně). Příborovým nožem nebo kolečkem na pizzu rozkrájíme placku na díly, přesuneme opatrně na plech (i s podložkou), přikryjeme čistou utěrkou a necháme hodinu odpočívat. S druhou částí těsta postupujeme stejně.

Troubu rozpálíme na 180°C (horkovzduch) a do dolní části vložíme starší hluboký plech na zapaření trouby.

Sejmeme utěrku, těsto trošku posolíme, vložíme plechy do trouby, na spodní pekáč vlijeme hrnek vody, troubu rychle zavřeme a pečeme 25-30 minut. Pokud není placka rozválená všude stejně, bude se péct nerovnoměrně, což nevadí, můžeme průběhně už hotové kousky odebírat a zbytek nechat dopékat:o)

Necháme na plechu vychladnout a konzumujeme ideálně za pár hodin. Stejně jako u kváskového chleba není radno tyhle chlebíčky jíst ještě teplé a ve větším množství, způsobily by nadměrnou činnost střev:o)

Jíst se dají jen tak místo chipsů nebo namazané žervé a obložené zeleninou či sýrem.




Zdroj: http://nuselskakuchta.blogspot.cz/2015/04/krehke-zitne-celozrnne-jeste-ke-vsemu.html

Maková bublanina (bez laktózy)

$
0
0
Začínájí dozrávat švestky a jestli něco miluju, pak je to kombinace švestek a máku (hodně máku). Tenhle koláč je přesně to, kde upotřebíte obojí a maximálně si to užijete a navíc celkem rychle hotový. Kromě švestek jde použít skoro libovolné ovoce, které vám chutná - rybíz, angrešt, meruňky, nektarinky, blumy nebo mirabelky.

Recept je od Slovenské foodbloggerky The story of a cakea zaujal mě tím, že je bezlaktozový, resp. bezmléčný, takže si ho můžou vychutnat i ti, kdo mají nějaké to potravinové omezení. Pokud vás intolerance laktozy nebo alergie na bílkovinu kravského mléka netrápí, klidně si ho udělejte z klasického kravského mléka. Já tentokrát přináším trochu alternativu včetně návodu na výrobu makového mléka. Pokud místo polohrubé mouky použijete libovolnou bezlepkovou, stane se bublanina navíc i bezlepkovou (to ale já osobně nemám ozkoušeno).









250 ml rostlinného mléka (v případě domácího makového je potřeba asi 260 ml vody a 35 g celého máku)
2 vejce
200 g cukru krupice
100 ml oleje
150 g mletého  máku
280 g polohrubé mouky
1 prášek do pečiva
ovoce
---------------------------------------------------
V případě, že použijeme domácí makové mléko, začneme alespoň 8 hodin před pečením tím, že nemletý mák zalijeme vodou, zavíčkujeme a necháme stát. Občas protřepeme. Já nechávám mák nabobtnat přes noc.
Po tom, co mák nabobtná (což chce minimálně 8 hodin), celou směs rozmixujeme. Jde to ponorným mixérem a nebo klasickým mixérem. Celé mixování trvá tak pět minut. Pak necháme mléko asi 5 minut stát (oddělí se tři vrstvy) a opět rozmixujeme (už stačí tak 2 minuty). Celou směs přecedíme přes plátýnko nebo dětskou balvněnou plenu, řádně vymačkáme a měli bychom mít 250 ml makového mléka. Pokud ho neupotřebíme hned, vložíme ho do uzavíratelné sklenice do lednice. Zbytek maku z plátýnka můžeme vyhodit a nebo přidat do koláče s mletým mákem.

Vejce vyšleháme a cukrem do světlé pěny (trvá to asi 5 minut). Pak pramínkem nalijeme olej a zašleháme i ten. Přidáme mák a mléko, promícháme a nakonec přidáme mouku s práškem do pečiva a umícháme homogenní směs. Do středně velkého plechu (30 x 40 cm) vložíme pečící papír (nebo ho vymažeme tukem a vysypeme hrubou moukou) a nalijeme těsto.

Troubu zapneme na 180°C (horkovzduch na 160°C).

Ovoce omyjeme, odstopkujeme, vypeckujeme a nakrájíme na menší kousky, které rovnoměrně rozdělíme na těsto. Vložíme do rozpálené trouby a pečeme 25-30 minut, propečenost vyzkoušíme špejlí.

Podáváme vychladlé a posypané moučkovým cukrem, případně polité trochou sirupu.




Zdroj: http://www.thestoryofacake.sk/makova-bublanina-bezlepkova-a-bezlaktozova/
Viewing all 258 articles
Browse latest View live