Quantcast
Channel: Pradobroty
Viewing all 258 articles
Browse latest View live

Čokoládové řezy z červené řepy

$
0
0
Dezerty, kde je ovoce nebo zelenina použita k provláčnění těsta, mám moc ráda. Takže když mě má švagrová Petra vychválila řezy z čokolády a červené řepy, musela jsem je vyzkoušet. Dezert je krásně vláčný, řepa z něj trochu cítit je, ale pokud to strávník nebude vědět, nepozná ji:o) 

Pokud chcete řezy s výraznější červenou barvou, uberte nebo zcela vynechte kakao. 

Korpus

300 g červené řepy (3 menší bulvy)
125 g másla
100 g hořké čokolády (50% kakaa a více)
180 g cukru krupice
3 vejce
30 g holandského kakaa
300 g hladké mouky
1 rovná lžička jedlé sody
1/2 lžičky soli
----------------------------------------------
Z řepy odřízneme stonky, zalijeme vodou a vaříme do změknutí (dle velikosti to trvá asi 40-60 minut). Řepu necháme vychladnout, oloupeme (jde to rukou) a nasekáme v robotu nebo nastrouháme na jemném struhadle.

Troubu zapneme a nastavíme na 180°C (horkovzduch na 160°C). Plech o velikosti 40*30 cm vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou a nebo ho jen vyložíme pečícím papírem (tak jsem to udělala já).
Máslo necháme rozpustit (ve vodní lázni a nebo v mikrovlnce), nalámeme do něj čokoládu a rozmícháme do hladka.

Rozpuštěnou čokoládu přidáme k řepě spolu s cukrem, vejci a kakaem a metličkou v ruce vytvoříme homogenní směs.

V druhé misce smícháme mouku, sodu a sůl a tuto směs přidáme k řepovému těstu a pečlivé promícháme, aby v těstě nebyly hrudky mouky. Těsto nalijeme do připraveného plechu, vložíme do trouby a pečeme 20-30 minut. Propečenost zkoušíme špejlí - musí vyjít suchá bez stop syrového těsta.
Po upečení vyndáme plech z trouby a necháme zcela vychladnout.

Krém

250 g mascarpone (nebo krémového sýra, případně tučného tvarohu)
35 g cukru moučka
1 lžička citronové šťávy
1/2 lžičky vanilkového extraktu
asi 20 g hořké čokolády na zdobení
------------------------------------------
Mascarpone a cukr vyšleháme do hladka. Přidáme citronovou šťávu a vanilkový extrakt (pokud nemáte vanilkový extrakt, použijte vanilkový cukr a moučkového cukru dejte jen 30g), znovu krátce prošleháme.

Hotový krém natřeme na vyhladlý korpus v tenké vrstvě. Celou buchtu nařežeme na řezy - buď malé čtverce a nebo trojúhelníky. Střed každého řezu ozdobíme hromádkou čokoládových hoblín, které vyrobíme jednoduše pomocí škrabky na brambory.

Skladujeme v chladu v uzavřené nádobě.

Krém je natřen ve slabé vrstvě a po chvíli začne chytat růžový odstín - to řepa barví a ničemu to nevadí:o)


Vanilkový extrakt

$
0
0
Vanilkový extrakt není nic, co byste běžně nesehnali v obchodech. Problém je v tom, že ty běžně sehnatelné mají ke kvalitnímu produktu daleko. Jsou divně cítit a dezerty díky nim po vanilce příliš nevoní ani nechutnají. Pokud chcete opravdu kvalitní extrakt z vanilky, musíte sáhnout hlouběji do kapsy, nakoupit na internetu a nebo si ho udělat doma sami. Není na tom nic těžkého a krom alkoholu, kvalitních vanilkových lusků a šroubovací lahve nepotřebujete nic navíc. Opravdu.

Vanilkový extrakt je vhodný i jako dárek k Vánocům a když ho uděláte v těchto dnech, do svátků se stihne rozležet:o)

Vanilku na něj vybírejte ale pečlivě a raději z dobrého zdroje. Opravdu nedoporučuji lusky od nejmenované firmy běžně sehnatelné v supermarketech, z toho už moc dobrého nedostanete. Raději si připlaťte a kupte nevyschlé, lesklé a šťavnaté kusy. Já mám skvélé zkušnosti z vanilkou z Madagaskaru, kterou kupuji už několik roků na www.vanilkove-lusky.cz



 5 vanilkových lusků
200 ml vodky (42 % alkoholu)
-------------------------------------------
Do skleněné lahve se šroubovacím víčkem nalijeme alkohol (ideální je vodka nebo světlý rum, alkohol by měl být chuťově málo výrazný a obsah alkoholu by měl být minimálně 40 %).

Lusky podélně nařízeneme a vhodíme do alkoholu. Semínka nevydlabáváme, necháme je v lusku. Lahev zavíčkujeme a uložíme do temna. Jednou za čas (když si zrovna vzpomeneme) lahví zatřepeme.

Po 2 měsísích je možné extrakt používat v poměru 30 ml extraktu na 1 litr tekutiny. Já ho obvykle používám tak, jak mám napsáno v receptech - po lžičkách do krémů a těst.




Pro srovnání - zleva doprava - extrakt čerstvě založený, extrakt založený před měsícem a extrakt založený před 2 měsíci. Tento zcela vpravo je hotový a může se používat.

Zdroj: http://www.vanilkove-lusky.cz/2011/10/vanilkovy-extrakt-recept/

Blogerka roku 2015

$
0
0
Rok se s rokem sešel a opět je tu hlasování o blogerku roku. Letos mě opět nominovala jedna moje věrná fanynka. Pradobroty jsou v kategorii FOOD. Pokud mi chce poslat hlas, můžete to udělat na stránkách www.blogerkaroku.cz, nebo klikněte na níže vložený obrázek. Jen pozor, hlasování vyžaduje skutečný mail, chodí na něj potvrzení hlasu, tak s tím počítejte, pokud budete hlasovat:o)


Kvæfjordkake - verdens beste / Norský žloutkový dezert

$
0
0
Kvæfjordkake je údajně nejlepší dort na světe. Je původem z Norska a já už můžu říct, že je pekelně dobrý, ale nejlepší na světě asi ne, to by si Norové věřili až moc:o)  Tahle dobrota vás bude stát šest vajec, ale já miluju vaječné dezerty (třeba po žloutkových věnečcích bych se utloukla), takže když se kvæfjordkake objevil v říjnovém Gurmetu jako výzva odvážných pekařů, věděla jsem, že ho vyzkouším.

Původní rozpis měl velkou spotřebu žloutků a malou bílkou a jak víte, nemám extra ráda "zbytkové" recepty a bílků mám v mrazáku už takhle celkem dost, takže verze, kterou vám teď předkládám po sobě zanechá jen dva bílky - to jde, ne?:o) Originální recept pochází nejspíš od Báry z Cherriesontop, která má dezert uzpůsobený na řezy jako já (v Gurmetu byl dort), a můj recept je tak nějak spojením těchto dvou receptů.

A jestli se mě ptáte, jestli umím vyslovit název tohohle dezertu, tak vás ujišťuju, že ne:o)



Korpus:

100 g másla
80 g cukru krupice
4 žloutky
100 g hladké mouky
1 lžička prášku do pečiva
5 lžic mléka

Pusinka:

4 bílky
200 g cukru krupice
50 g mandlí na plátky
----------------------------------------------------------

Troubu zapneme na 180°C (horkovzduch na 160°C). Velký plech (o velikosti 40x33 cm) vyložíme pečícím papírem.

Nejprve připravíme sníh na pusinku. Vyklepneme vajíčka a oddělíme bílky od žloutků. Bílky vložíme do mísy a vyšleháme je do polotuha. Pak po lžicích přidáváme cukr až do spotřebování a dál šleháme dokud se nevytvoří velmi pevný sníh (když zastavíme metlu a zvedneme jí, tvoří se tuhé špičky).  Vyšlehaný sníh přendáme do jiné mísy.

Pokračujeme korpusem. Do mísy po sněhu (nemusíme ji mýt, není to nutné) vložíme změklé máslo rozkrájené na kostičky, zasypeme cukrem a vyšleháme do pěny. Šleháme dál a po jednom přidáváme žloutky (před přidáním dalšího počkáme, dokud není předchozí žloutek zcela zapracován).

Smícháme mouku a prášek do pečiva a na střídačku s mlékem přidáváme do žloutkové směsi a stále šleháme do spotřebování surovin a dokud se nevytvoří homogenní těsto bez hrudek (netrvá to dlouho). Hotové žloutkové těsto nalijeme na pečící papír a ve velmi tenké vrstvě rozetřeme po celé ploše plechu.

Pomocí lžíce a stěrky naneseme vyšehlený sníh na žloutkové těsto, rozetřeme po celé ploše a lžicí vytvoříme vlny. Posypeme plátky mandlí.

Plech vložíme do rozpálené trouby na 30 minut. Pokud začne pusinka moc hnědnout, snížíme teplotu o 10°C, nebo zakryjeme celý plech alobalem.

Po upečení necháme vychladnout v pootevřené troubě a následně zcela zchladnout.

Během pečení začneme s přípravou krému.


Žloutkový vanilkový krém:

250 ml plnotučného mléka
1/2 vanilkového lusku
2 žloutky
30 g cukru krupice
12 g hladké mouky
12 g kukuřičného škrobu
90 ml smetany ke šlehání (alespoň 31% tuku)
--------------------------------------------------------
Mléko nalijeme do rendlíku, vanilkový lusk podélně rozřízneme a tupou stranou nože vyškrábneme semínka a i s luskem vložíme do mléka. To postavíme na sporák a přivedeme k varu. Jakmile uvidíme první bublínku varu, mléko odstavíme. Pokud nemáte vanilkový lusk, mléko jen ohřejte a do žloutků nedávejte cukr krupici, ale 30 g domácího vanilkového cukru, nebo 2 vanilkové cukry a zbytek do 30g dosypte cukr krupicí. Nebo do připraveného krému před vařením (viz další odstavec) dejte lžičku vanilkového extraktu.

Mezitím si žloutky vyšleháme s cukrem do světlé pěny.  Přišleháme mouku a škrob (s tím opatrně, hodně práší). Poté za stálého šlehání přiléváme tenkým pramínkem horké mléko. Prošleháme do homogenní směsi, vrátíme zpět do rendlíku na sporák (pokud používáte vanilkový extrakt, přidejte ho teď) a za stálého míchání metlou přivedeme k varu a pár minutek provaříme do zhoustnutí.

Krém přelijeme do misky, zakryjeme folií tak, že se folie dotýká i povrchu krému a necháme vychladnout. Poté vložíme do lednice alespoň na dvě hodiny, aby byl krém dobře vychlazený.

Na dodělání krému si vyšleháme vychlazenou smetanu  do tuha. Žloutkový krém vyndáme z lednice, přemístíme do větší mísy, rychle prošleháme v jemný krém a poté do něj přidáme šlehačku a už jen metlou v ruce lehce promícháme, aby se šlehačka a krém spojily. Se šleháním to nepřeháníme, krém by mohl zřídnout.

Kompletace:

Korpus ze všech stran trochu ořízneme, abychom měli rovné strany. Pak ho rozřežeme na sudý počet stejně velkých obdelníků - já nařezala na 16 dílů, ze kterých jsem pak udělala 8 větších zákusků. Lze řezat i menší kousky a mít až 16 dezertů.

Krém přednáme do cukrářského sáčku s kulatou zdobící spičkou (já použila s průměrem 9mm) a naneseme na jeden obdélníček korpusu pusinky krému (já nastříkala 2x3 pusinky, pokud nařežete menší kousky, vyjde to třeba na jednu řadu tří pusinek vedle sebe). Na krém položíme druhý obdélníček a jeden kousek dezertu je hotov.

Dezert plníme krémem maximálně dvě hodiny před konzumací, krém totiž rozpouští sněhovou pusinku a po delší době už to prý není ono (jak pro koho, mně chutná dezert i pár hodin povolený). Zbylý krém můžeme nechat v lednici přímo v cukrářském sáčku, korpus skladujeme v uzavřené krabici maximálně dva dny.







Hruškový koláč s mandlovou náplní

$
0
0
Hrušky a jablka jsou typicky podzimní ovoce a obojí mám moc ráda. Zatímco jablečných dezertů mám na blogu pěknou řádku, hrušky ještě nedostaly prostor. Zatím jsem totiž nenarazila na recept, který by mě nadchnul (a pár už jsem jich vyzkoušela, ale vždy jsem měla nějaké výhrady). A tak jsem si sedla, trochu jsem popřemýšlela a zkusila experimentovat a na druhý pokus už jsem s chutí spokojená. Lehce povařené hrušky a k tomu nádivka z mascarpone a mandlí - vše spolu krásně ladí. Jestli máte přebytek hrušek, vyzkoušejte ho a dejte vědět, jak chutná vám.



Hrušky:

450 g hrušek (2 velké, nebo 4 menší)
700 ml vody
2 lžíce cukru
svitek skořice
7 hřebíčků
2 lžíce rumu (nebo 1 dl dezertního vína)
---------------------------------------------------
Hrušky oloupeme, nakrájíma na poloviny až čtvrtky (menší kusy na půlky, větší na čtvrtky), odstraníme jádřince a vložíme je do hrnce, do kterého nalijeme vodu, rum/dezertní víno a nasypeme skořici, hřebíček a cukr. Přivedeme k varu a vaříme hrušky do poloměkka - asi 5-7 minut. Hrušky musí být spíš tvrdé než měkké, dopečou se pak v troubě. Pokud máte měkké hrušky, nevařte je vůbec, zbytečně by pak byly kašovité a dezert byl nevzhledný.

Po uvaření opatrně vyjmeme hrušky z nálevu a necháme trochu zchladit.


Těsto:

100 g másla
50 g cukru moučka
1 vanilkový cukr
1 vejce
220 g hladké mouky
sůl
---------------------------------------
Máslo necháme  povolit a společně s oběma cukry utřeme do světlé pěny. Přidáme vejce a propojíme. V jiné míse smícháme sůl a mouku, přidáme k máselné směsi a vypracujeme linecké těsto.

Těsto rukama natlačíme na dno a boky koláčové formy (já mám 27 cm v průměru) a vložíme do lednice odpočinout, než připravíme zbytek koláče (tenhle krok lze přeskočit, pokud nemáte místo v lednici:o))

Zapneme troubu na 180°C (horkovzduch na 160°C). 

Mandlová nádivka:

250 g mascarpone
100 g cukru moučka
2 vejce
100 g mletých mandlí
2 lžíce hladké mouky
-------------------------------------
Mascarpone s cukrem vyšleháme do homogenní směsi (jde to i  v ruce drátěnou metlou), přidáme vejce a spojíme. Pak přisypeme mandle a mouku a promícháme.

Formu s těstem vyndáme z lednice, na těsto nalijeme mandlovou nádivku.

Hrušky na horní části podélně nařezeme asi 0,5 cm do hlouby (neděláme z hrušek plátky, jen vytváříme žebrování) a zatlačíme je do krému zářezy nahoru.

Koláč vložíme do rozpálené trouby a pečeme 40-50 minut do zlatova.

Podávat můžeme i vlahé, koláč je výborný hned.



Kuřecí dušené s rajčaty a červenou čočkou

$
0
0
Máte chuť na něco rychlé, zdravého a dobrého? Zkuste tohle dušené kuřecí. Přípravy příliš nepotřebuje, není zahuštěné ani gramem mouky (ale červenou čočkou, kterou v tomhle jídle sní i syn, který čočku normálně odmítá:o)). Když jsem ho zkusila prvně, bylo mi jasné, že se zařadí mezi stálice "obědových rychlovek". Zapatláte jen jednu pánev a během dušení si v klidu stihnete připravit i přílohu.



Na 4 porce:
600 g vykoštěného kuřecího masa (mohou být prsa i stehna, používám obojí)
2 lžíce oleje
1 střední cibule
400 g loupaných rajčat (stačí z plechovky)
50 g červené čočky (4 lžíce)
250 ml drůbežího vývaru
sůl, pepř

petrželka k podávání
--------------------------------

Maso naporcujeme na větší kostky, osolíme a opepříme ze všech stran. V pánvi rozpálíme olej a maso ze všech stran zprudka orestujeme.

Cibuli si nakrájíme na drobno, přidáme ji k masu a restujeme do zlatova.

Přidáme vývar, rajčata a čočku, přiklopíme pokličkou a dusíme 30 minut.


Na talíři posypeme nasekanou petrželkou a podáváme s rýží nebo pečivem.




Zdroj: Apetit, listopad 2014 s úpravami ID zzuzziik z MK.

Sacher

$
0
0
Před týdnem jsem se muže zeptala, jaký by chtěl dort k narozninám. Poručil si sachr a já, ač čokoládové dorty nepreferuji, mu tuhle kalorickou čokoládovou bombu vytvořila. A jelikož jsem ve Vídni na pravém sachru nikdy nebyla, můžu vám sdělit pouze to, že dort je výborný a dost sytý:o) Zda chutná jako správný sachr, bude muset posoudit někdo jiný.

Pokud se dort rozhodnete péct, vězte, že není úplně levný na vstupní suroviny. Budete potřebovat kvalitní meruňkovou marmeládu s vysokým podílem použitého ovoce a nešetřit s ní. Do polevy použijte vysokoprocentní čokoládu, ideálně třeba 70% Lindt.

V říjnu 2015 byl sacher výzvou odvážných pekařů v časopise Gurmet. I já ho opět zkusila. Recept je velmi podobný tomu, který tu byl, jen korpus je z čokolády a ne kakaa. Je tudíž vláčnější, ale také kaloričtější a dražší. V receptu tak nechávám recepty na oba korpusy - vy si vyberte ten, který vám vyhovuje, dobré jsou oba:o)



 Korpus z kakaa - úspornější varianta

(do formy 22cm v průměru)
6 větších vajec
220 g cukru krupice
90 g rostlinného oleje
100 g hladké mouky
70 g hrubé mouky
50 g kakaa
7 g prášku do pečiva

------------------------------------------
Předehřejeme si troubu na 185°C (horkovzduch na 165°C).

Oddělíme bílky od žloutků. Bílky vyšleháme do tuhého sněhu a do něj pak zašleháme polovinu cukru.

Žloutky dáme do druhé mísy společně s druhou půlkou cukru a vyšleháme do světlé pěny. Poté tenkrým pramínkem lijeme olej a dál šleháme tak, aby byla směs jednolitá.

Sníh vmícháme opatrně do žloutkové hmoty tak, aby vše zůstalo hezky kypré.

Smícháme mouky, prášek do pečiva a kakao a po částech přimícháváme k vaječnému těstu.

Formu vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou, nalijeme těsto a pečeme asi 45 minut.

Propečenost poznáme tak, že do středu zapíchneme špejli: Pokud jí vytáhneme suchou, korpus je upečen, pokud je na ní syrové těsto, dáme piškot zpět do trouby a necháme dopéct.

Starší fotka - zde je vyfocen sachr z těsta s kakaem

Korpus z čokolády (dražší varianta, vláčnější korpus)

180 g hořké čokolády (min. 50% kakaa)
6 vajec
100 g cukru krystal nebo krupice
125 g másla
125 g cukru moučka

1 lžička vanilkového extraktu

125 g hladké mouky
špetka soli
---------------------------------------------------------
Troubu zapneme na 190 °C (horkovzduch na 170°C).

Čokoládu nalámeme a ve vodní lázni necháme rozpustit. 

Vejce rozdělíme na bílky a žloutky. Bílky vložíme do mísy, přidáme špetku soli a vyšleháme polotuhý sníh. Pak po lžicích za stálého šlehání přisypáváme všechen cukr krystal / krupice (100 g) a dále šleháme, dokud nevznikne pevný sníh, který po vytažení metly tvoří špičky.

Máslo necháme povolit, vložíme do mísy s cukrem moučka a vyšleháme do světlého krému. Pak po jednom zašleháme žloutky. Do vzniklé hmoty zašleháme lehce zchladlou rozpuštěnou čokoládu a vanilkový extrakt.

Do čokoládového těsta přisypeme půlku mouky, zamícháme, přidáme polovinu sněhu a opatrně zapracujeme. Poté přidáme druhou půlku mouky a zbytek sněhu a vytvoříme nadýchané homogenní těsto.

Dortovou formu vyložíme pečícím papírem, boky pomažeme máslem a nalijeme do ní těsto. Vložíme do vyhřáté trouby a pečeme asi 50 - 75 minut, dokud není korpus zcela propečen a špejle píchnutá doprostřed dortu nevyjde suchá s trochou propečených drobečků. V původním receptu je 35-40 minut, ale já měla po téhle době těsto uprostřed syrové, takže jsem nakonec pekla skoro hodinu a čtvrt.


korpus z čokolády

Meruňková glauzura

400 g meruňkové marmelády
30 ml rumu
--------------------------------------
Marmeládu a rum vložíme do rendlíku, rozmícháme, postavíme na plotnu, přivedeme k varu, stáhneme plamen a 5 minut povaříme. Přepasírujeme přes jemné sítko.


Korpus necháme zchladnout a poté vyklopíme. Otočíme vzhůru nohama (aby byl vršek zcela rovný), pokud je dno hodně vyboulené, seřízeme ho. Korpus jednou až dvakrát prořízneme, promažeme polovinou meruňkové glazury. Dort sestvíme a zbytek glazury namažeme na vršek a boky a zahladíme. Vložíme do lednice a necháme alespoň 30 minut zchladit.

Poleva:

65 ml vody
100 g cukru krystal
100 g vysokoprocentní čokolády
-------------------------------------------
U polevy budu upřímná. Buď jí uděláte z předepsaného množství a nic vám nezbyde, ale poleva možná nebude po celém dortu a nebo když jí budete roztírat, nebude dokonale hladká. A nebo jí udělejte z dvojnásobného množství, rychle nalijte na dort a nechejte stéct, nic neuhlaujte - hodně polevy vám pak steče pod dort, takže dort polévejte na mřížce a pod ní dejte pečící papír, ze kterého pak polevu můžete sloupnout a třeba sníst:o)

Smícháme vodu s cukrem, postavíme na sporák, přivedeme k varu a za občasného míchání vaříme 5-7 minut takzvaně "na nitku" - tekutina by měla stékat ze lžíce v tenkém a hustém praménku. Ihned do rendlíku nalámeme čokoládu a mícháme, odkud se čokoláda zcela nerozpustí (lze i na velmi mírném plameni lehce přihřát). Přiravenou horkou polevou polijeme celý dort včetně boků a vrátíme do lednice.

Dozdobit můžeme zbylou polevou - přihřát namočit vidličku do horké polevy a máchat s ní nad dortem. Nebo zdobíme čokoládovými hoblinkami.

Dort podáváme s čerstvě ušlehanou smetanou. Já šleháme smetanu a mascarpone 1:1 - šlehačka je pak pevnější.





Zdroj: Roman Vaněk, Klenoty klasické evropské kuchyně
a http://www.ceskatelevize.cz/porady/10084897100-kluci-v-akci/1137-recepty/1350-sachruv-dort/
Gurmet listopad 2015

Dýňové muffiny

$
0
0
Dýni ve sladkých dezertech moc ráda nemám. Ale z první vydlabané a vyřezané dýně jsme udělali polévku a dužnina z druhé (kterou dostal syn do školky) neměla využití, tak jsem dneska udělala výjimku a zkusila upéct dýňové muffiny. A jsou dobré! Krásně vláčné, jemně kořeněné, nic mdlého nebo suchého. Takže máte-li nadbytek dýní a z dýňových cheesecaků vám už jde hlava a jazyk kolem, zkuste tuhle rychlovku.



1,5 hrnku hladké mouky (230 g)
1 lžička prášku do pečiva
1/2 lžičky sody 

400 g čerstvé dýně  nebo dýňového pyré
1/2 hrnku cukru (100 g)
1/3 hrnku másla (85 g)
2 vejce
1 lžička skořice, 
1/2 lžičky mletého sušeného zázvoru, 
1/2 lžičky mletého hřebíčku
špetka mletého muškátového ořechu
1 lžička vanilkového extraktu (nebo jeden vanilkový cukr)
1/2 lžičky soli
----------------------------------------------------------------------------
Dýni oloupeme a nakrájíme (hokkaido loupat nemusíme), zalijeme vodou a necháme asi 10-20 minut vařit do změknutí. Po uvaření zcedíme, necháme vystydnout a rozmixujeme na jemné pyré. 

Troubu předehřejeme na 200°C, horkovzduch na 180°C.

Mouku smícháme s práškem do pečiva a sodou. 

Do další mísy dáme cukr, všechno koření (skořice, zázvor, muškátový ořech, hřebíček i sůl) a promícháme. Přidáme rozpuštěné (a lehce zchladlé) máslo, vejce,vanilkový extrakt a dýni a metlou promícháme.
 

Do tekuté směsi nasypeme moučnou směs a rychle promícháme vařečkou. Muffiny plníme asi 1 cm pod okraj, vložíme do rozpálené trouby a pečeme 20-25 minut (dle velikosti), dokud špejle po zapíchnutí doprostřed muffinu nevyjde suchá nebo obalená několika suchými drobky. 

Po upečení necháme asi 5 minut odpočinout a pak přendáme na mřížku a necháme zcela vychladnout.


 

Zdroj: http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=148189 

Pomazánka z pečeného česneku

$
0
0
Klasickou česnekovou pomazánku, do které se dává čerstvě prolisovaný česnek, miluju. Když jsem viděla v časopise Fresh variantu z pečeného česneku, musela jsem jí zkusit. A je úplně jiná než ta z čestvého.  Pečením se vytratí síla a štiplavost a česnek dostane nový rozměr. Já jsem oproti původnímu receptu použila žervé a ne kozí sýr a trochu smetany.

Jelikož je česnek před připravou pomazánky potřeba upéct, je dobré ho dávat do trouby, když pečeme něco slaného - maso, těstoviny, brambory, prostě cokoliv, čemu nebude vadit česnekové aroma. Česnek se peče hodinu, tak ať není trouba málo vytížená.



2 palice česneku
120-150 g žervé (lučiny nebo domácí jogurtové pomazánky)
sůl, pepř
olivový olej
sušený tymián
---------------------------------------------------------

Troubu předehřeme na 200°C (horkovzduch na 180°C).

Česnek horzintálně přepůlíme a každou půlku položíme na alobal řezem nahoru. Osolíme, opeptříme, zakápneme asi půl lžící oleje, zabalíme do balíčku (každou půlku česneku zvlášť) a vložíme do trouby na cca 60 minut.

Česnek necháme vychladnout, vybalíme z alobalu a jednotlivé stroužky vydloubneme ven a rozetřeme na prkýnku nožem na kašičku - případné tuhé části odstraníme.

Rozetřený česnek smícháme s žervé a lžičkou tymiánu a podáváme s opečenou bagetkou, toastem nebo vekou.

 

Zdroj: Fresh! podzim 2015 s malou obměnou.

Krtkův dort

$
0
0
Pamatujete, když se v devadesátých letech roztrhl pytel s polotovary i na poli dezertů? Kdo nikdy nepekl muffiny, perník, lívanečky nebo krtkův dort z prášku, ať hodí kamenem:o) Krtův dort z prášku jsem přímo nikdy nepekla, ale mockrát ho ochutnala u kamarádek na oslavách a tenkrát mi chutnal. Můj syn krtečka miluje a když jsem vymýšlela, jaký dort ke 4. narozeninám upeču, volba padla na tenhle fenomén - ale ne z pytlíku, ale hezky poctivě ze základních surovin. Syn mě sice nejdřív předsvědčoval, že chce borůvkový dort (borůvkové zrcadlo, které si vyprosil už ke svátku), následně, že výsledek je na krtičinu moc velký a tudíž to není krtkův dort, ale nakonec svíčky ochotně sfouknul a svou porci snědl s bleskovou rychlostí.

Dort je dost drobivý, ale ono to ze samé podstaty jinak nejde a ta drobivost vlastně dotváří dokonalý dojem krtičiny, takže mu to ani nelze vyčítat:o)




Korpus (forma asi 25 cm v průměru)


320 g hladké mouky
180 g cukru krupice
3 vejce
3 lžíce kakaa
200 ml oleje
200 ml mléka
1 prášek do pečiva
špetka soli
-------------------------------
Troubu zapneme na 180°C, horkovzduch na 160°C.

Vejce rozklepneme a oddělíme žloutky od bílků. Žloutky s polovinou cukru vyšleháme do pěny a poté zašleháme olej a mléko.

Mouku smícháme s kakaem a práškem do pečiva a opatrně vmícháme do žloutkové hmoty.

Bílky se špetkou soli vyšleháme do polotuhého sněhu. Přidáme druhou polovinu cukru a vyšleháme do sněhu, který tvoří tuhé špičky.  Sníh přidáme do těsta a promícháme.

Dno dortové formy vložíme pečícím papírem, boky vymažeme máslem. Vlijeme do ní těsto, vložíme do trouby a pečeme 40-50 minut dokud není korpus propečený - špejle zapíchlá doprostředka vyjde suchá nebo obalené pár drobečky, pokud je od syrového těsta, necháme dopékat ještě dalších 10 minut.


Krém

250 g mascarpone
250 ml smetany ke šlehání
130 g cukru moučka
1 lžička vanilkového extraktu (nebo 1 vanilkový cukr)
250 g tučného tvarohu
200 g zakysané smetany
60 g hořké čokolády
2-3 banány
---------------------------------------------------------------------
Mascarpone a smetana musí být vychlazené na stejnou teplotu. Spolu s cukrem je vložíme do mísy a šlehačem na nižší otáčky asi minutu promícháváme. Pak zvyšíme otáčky a asi dvě minuty šleháme, dokud se nevytvoří pevný krém. Do něj za stáleho šlehání vlijeme vanilkový extrat a po lžicích přidáváme i tvaroh a zakysanou smetanu.

Čokoládu si nastrouháme na hrubém struhadle a do hotového krému ji v rychlosti zašleháme (nebo zamícháme).

-------------------------------

Skládání dortu

-------------------------------
Vychladlý korpus seřízneme asi v půlce a opatrně lžicí vydlabeme cca 2 cm do hlobuky. Dáváme přitom pozor, abychom neporušili dno korpusu. Vydlabaný a seříznutý obsah rozemneme prsty na drobečky.

Na korpus natřebe malou část krému, poklademe podélně rozpůlenými banány, potřeme dalším krémem, zasypeme  slabou vstvou drobečků z korpusu. Postup opakujeme ještě jednou a snažíme se vytvářet kuželovitý tvar. Pak zbytek krému navrstvíme do tvaru krtičiny a celý posypeme drobečky a rukou uhladíme a lehce zatlačíme na krém, aby drobečky držely.

Necháme vychladit alespoň 4 hodiny, nejlépe přes noc.

Pokud nám zbyl ještě korpus a trochu krému, přídáme trochu krému k drobečkům a zapracujeme do hutného těsta, ze kterého vytvoříme kuličky. Skladujeme v lednici. 



Zdroj: http://rodinnerecepty.blogspot.cz/2015/02/krtkuv-dort-na-plech.html

Zapečená růžičková kapusta

$
0
0
Vůči růžičkové kapustě jsem měla trochu předsudky. Každý vždycky vyprávěl, že není dobrá (někteří zlí jazykové tvrdili dokonce, že je hnusná) a kdysi dávno ji prý kuchařky ve školních jídelnách používaly k trápení malých žáčků. Ač jsem jí za posledních 10 let určitě neochutnala, bála jsem se, že je to pravda a vlastně jim i věřila. Loni jsem jí ale koupila dceři do příkrmů a výsledné jídlo jsem několikrát ochutnala a ta kapusta rozhodně nic nepokazila. A tak když letos byla tahle zelenina na pultech trhovců, koupila jsem ji a doma hledala recept. A hned první pokus (cuketkova úprava na zádíčka) mě nadchnul! A od té doby jí kupuju každý týden a zkouším nové a nové variace.

Většina receptů na zapečené kapustičky, které jsem našla, obsahovaly strouhanku. Ta nám doma na růžičkách nechutnala a tak jsem si recept uzpůsobila svým představám a vyšlo to na jedničku.




Předepsané množství vám vystačí na 2 vydatné porce (budete-li ji jíst jen tak jaho hlavní chod) nebo na 4 porce, pokud bude podávaná jako příloha. 


Kapustičky
500 g očištěné růžičkové kapusty (v původním stavu je to asi 700 g)
sůl
pepř
20 g  másla

Bešamel
30 g másla
1 menší cibule
30 g hladké mouky
500 ml plnotučného mléka
1/2 lžičky soli
špetka pepře
1 bobkový list
špetka mletého muškátového oříšku

velká hrst strouhaného parmazánu
---------------------------------------------------------------------------------
Začneme bešamelem. Máslo necháme rozpustit v kastrolu s dvojitým dnem, cibuli oloupeme a nakrájíme na drobno. Když máslo začne bublat, vsypeme cibuli a asi dvě minuty mícháme (cibule jen lehce zesklovatí). Pak cibuli zasypeme moukou, rozmícháme a minutu opékáme jíšku. Poté zalijeme mlékem, přidáme sůl, pepř, bobokový list a muškátový ořech, přivedeme k varu, stáhneme na velmi mírný plamen a za občasného míchání 15 minut vaříme.Že je bešamel hotový poznáme tak, že když přejedeme prstem po zadní straně lžíce, zůtane na ní ohraničená stopa a omáčka je hustá a ze lžíce stéká velmi pomalu.
Omáčku přepasírujeme přes jemné síto. 

Troubu zapneme na 200°C, horkovzduch na 180°C.

Růžičkovou kapustu omyjeme a očistíme - odstraníme několik vrchních lístků, abychom dostali krásné světle zelené růžičky bez smetí a otlučených míst, přečnívající košťál odřízneme a každou kapustu vertikálně rozřízeme. Je to nejhorší práce na celém jídle, ale je nutná. A nedivte se, když vám na první pohled zbyde víc odpadu než očištěných růžiček:o)

Očištěnou kapustu připravíme "na zádíčka" - na velké pánvi rozpálíme máslo a na něj nasypeme všechny kapustičky, osolíme, opepříme, promícháme a 4 minut na prudkém plameni restujeme - za ty 4 minuty růžičky promícháme tak 3x, víckrát ne. Pak snížíme plamen na minimum, zakryjeme pánev poklicí a necháme ještě 3 minuty dojít. Klidně si nastavte minutku, já to tak taky dělám. 

Menší pekáček (27 x 18 cm) vymažeme máslem. Přesuneme do něj orestované kapustičky, zalijeme bešamelem a zasypeme nastrouhaným parmazánem. Vložíme do rozpálené trouby a pečeme 20 minut do krásně zlatavé barvy.

Podáváme okamžitě jako přílohu k masu nebo i samostatně jako vydatnou večeři.


Zdroj: Bešamelová omáčka dle Roman Vaněk, Klenoty klasické evropské kuchyně.



Perníkový dort

$
0
0
Prosincová výzva pro odvážné pekaře v prosincovém Gurmetu mě okamžitě zaujala - perníkový korpus, promazaný kyselou marmeládou z brusinek a citronovým krémem ze žloutků a to vše zahalené do jemného krému z mascarpone - no to přece musí být dobré! Když jsem se do dortu pustila, tak jsem ale ztrácela naději, že se to celé povede. Korpus byl dost kořeněný a cítit melasou (syn správně podotknul, že chutná jako Štramberské uši), brusinky i přes množství cukru stále kyselé... Nenechala jsem se zviklat a dort dokončila. A udělala jsem dobře. Ono to totiž všechno dohromady opravdu funguje. Dort se proležel, chutě prolnuly a jestli se něco parádně hodí do současného počasí (nebo třeba i do lednových plískanic), pak je to tenhle hutný, nakyslý dort. A kupodivu chutnal i synovi - u něj jsem tipovala, že ho kvůli kyselosti odloží, ale on ho snědl během chvilky a koukal po druhém kousku:o)

Tvorba brusinkového kompotu není těžká, ale může být problém brusinky sehnat. Pokud se vám to nepovede, nebo nebudete chtít tuhle část vytvářet, použijte místo toho asi 250 g rybízové nebo malinové marmelády (raději kyselejší). Udělá to podobnou práci.




Ojíněné brusinky

Jsou pouze na ozdobu, není to 100% nutné
240 ml cideru
190 g cukru krystal
125 g čerstvých brusinek
cukr krystal na obalení
--------------------------------------------------
Do kastrůlku nalijeme cider, nasypeme cukr a na středním plameni zahříváme, dokud se cukr zcela nerozpustí. Stáhneme z ohně, necháme vychladit. Pak do takto proslazeného cideru nasypeme brusinky a necháme v chladu přes noc marinovat.

Brusinky slejeme a obalíme v cukru. Odložíme na zdobení dortu.

Korpus (20 cm v průměru)

390 g hladké mouky
1,5 lžičky jedlé sody
3/4 lžičky soli
2 lžičky mletého zázvoru
1,5 lžičky skořice
1/2 lžičky hřebíčku
1/2 lžičky kardamomu
špetka mletého pepře
špetka mletého koriandru
170 g másla
125 g cukru (krupice, nebo třtinového)
3 vejce
150 g melasy
180 g kysaného podmáslí
 ------------------------------------------------------
Dno dortové formy (20 cm v průměru) vyložíme pečícím papírem a upneme do dortové obruče. Troubu zapneme a nastavíme na 180°C (horkovzduch na 160°C).

Mouku smícháme se sodou, solí a veškerým kořením.

Povolené máslo a cukr vložíme do mísy a vyšleháme do světlého krému. Pak po jednom zašleháme všechny vejce, následně melasu a podmáslí. Snížíme otáčky a po částech zašleháme i veškerou směs mouky a koření.

Těsto nalijeme do formy, lehce nahrneme ke krajům a pečeme v rozehřáté troubě 45-60 minut. Propečenost zkoušíme špejlí, kterou zapíchneme doprostřed korpusu - pokud vyjde suchá, nebo obalená pár drobečky, korpus je hotov. Pokud je na špejli syrové těsto, přidáme dalších několik minut pečení a poté opět zkoušíme špejlí.

Formu vyndáme z trouby, necháme asi 30 minut stát. Pak opatrně objedeme nožem boky, uvolníme obruč, dort položíme na mřížku dnem vzhůru a odstraníme dno i pečící papír. Necháme zcela vychladnout.

Brusinkový kompot

Pokud by se vám nechtělo shánět brusinky,  nebo by se vám tenhle kompot nechtěl dělat, místo této části použijte rybízový nebo malinový džem (cca 250 g). Pokud je řidší, před použtím ho svařte na tužší konzistenci a nechte vychladnout. 

300 g mražených brusinek
180 g cukru krupice
125 ml cideru
------------------------------------
Brusinky, cukr i cider vložíme do hrnce a přivedeme k varu. Pak stáhneme plamen a vaříme asi 20-30 minut, dokud se tekutina nezredukuje a výsledek nezhoustne do kašovité konzistence.

Přendáme do misky a necháme vychladit.

Lemon curd

3 žloutky
50 g cukru krupice
50 ml citronové šťávy (to je z cca 1,5 citronu)
38 g másla
kůra ze 2 citronů (raději bio)
------------------------------------------------------
Z citronů nastrouháme kůru - jen žlutou část. Do nádoby, kterou pak vložíme do vodní lázně, dáme citronovou kůru, cukr, citronovou šťávu (tu raději přecedíme přes sítko, aby se do ní nedostaly pecky ani dužnina) a žloutky a lehce prošleháme. Nádobu vložíme do hrnce s vroucí vodou a drátěnou metlou mícháme, dokud krém nezačne houstnout.

Přidáme máslo, necháme rozpustit, zašleháme, ještě chvíli prohřejeme do konzistence  pudinku, pak přemístíme do misky a necháme vychladit.

Mascarpone krém

400 g mascarpone
100 g cukru moučka
100 ml smetany ke šlehání
------------------------------------
Vychlazené mascarpone a smetanu vložíme do mísy společně s cukrem a nejprve na menší otáčky (šlehačem) promícháme. Pak zapneme nejvyšší otáčky a vyšleháme během asi 2-3 minut tuhý krém. Přemístíme do lednice.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Skládání dortu

 

Vyhladlý korpus nahoře seřízneme, aby nebyl vypouklý (seříznutou část rozdáme zájemcům:o)).  Pak ho dortovým nožem opatně 3x prořízeneme - já postupovala tak, že jsem ho nejdřív rozřízla napůl a pak každou půlku ještě prořízla - máme 4 patra.

Na dortový tác položíme první patro a pomažeme ho polovinou brusinkového kompotu, přiklopíme druhým patrem, pomažeme ho celým množstvím lemon curdu, přiklopíme třetím plátem, pomažeme druhou polovinou brusinkového kompotu a přiklopíme posledním plátem korpusu.

Celý dort pak na dvakrát potřeme mascarpone krémem: Nejprve celý dort (nahoře i na bocích) potřeme polovinou krému tak, aby krém byl všude. Nevadí, když bude krém trochu od drobečků z dortu. Necháme asi hodinu zatouhnout v lednici. Pak na dort rozetřeme druhou polovinu krému a uhladíme vršek i boky.

Nakonec naaranžujeme ojíněné brusinky a necháme několik hodin v lednici vychladit a proležet.





Zdroj: časopis Gurmet 12/2015 - já jsem zvětšila množství korpusu (na maličko větší formu) a zmenšila množství lemon curdu (píšou, že něco zbyde a já přebytky nechtěla).

Hovězí guláš s houskovým knedlíkem

$
0
0
Gulášů jsem ve svém životě jedla nespočet. A většinou mi nechutnaly, protože se jednalo o jídelnové či hospodské verze, kde nebyl čas na několikahodinové dušení a podle toho pak vypadalo i maso. A jestli něco nesnáším, je to tlusté maso, které se na vás vyloženě "chechtá" z talíře.. Až guláš na naší svatbě mě přesvědčil, že i z kližky se dá udělat luxusní jídlo a přestala jsem se bát ho taky vyzkoušet. Receptů na guláš je spousty, každý ho dělá trochu jinak.. Obecně se radí - kolik masa, tolik cibule - akorát že každý to pojímá trochu jinak:o) Někdo dává na objem stejně masa i cibule, někdo to bere podle váhy (pak je výsledek trochu do sladka). My nakonec zakotvili u receptu podle Romana Vaňka, kam se na kilo masa dává kilo cibule a výsledek se nijak nezahušťuje.

Na přípravu celého pokrmu je potřeba velké množství času. Pokud ho chcete stihnout na nedělní oběd,  začněte už v sobotu večer. Jen příprava cibule a masa trvá víc než hodinu a pak se omáčka celá ještě alespoň 3 hodiny dusí (já raději dusím asi 5-6 hodin) - aby maso krásně změklo, cibule se rozpadla a zahustila přirozeně omáčku a klíh v mase se rozpustil. Pokud tuhle část podceníte, nebude výsledek dobrý a to by byla škoda.

A prozradím vám jedno tajemství - ač jsem tento guláš vařila už několikrát, houskový knedlík, který vidíte na fotce, je můj úplně první v životě! Fakt! :o)


Hovězí guláš

1 kg hovězí kližky
1 kg cibule
100 g sádla
1,5 lžičky soli,
pepř
2 lžíce mleté červené papriky
1 lžičky drceného kmínu
4 bobkové listy
2 lžíce rajského protlaku
1,5 litru hovězího vývaru
1 lžička sušené majoránky
----------------------------------------
Cibuli oloupeme a nakrájím nahrubo. V širokém kastrolu rozpálíme sádlo, vsypeme cibuli a kmín a na středním plameni orestujeme do hněda. Cibule je opravdu hodně, ze začátku bude dosahovat třeba do půlky kastrolu, na konci jí zbyde jen po dně:o) Restování do hněda trvá klidně i 40 minut, je potřeba s cibulí občas míchat, aby se nepřipalovala a nepřehánět to s intenzitou ohně. Když je cibule hnědá, stáhneme kastrol z ohně a necháme vše 10 minut dojít.

Maso očistíme a nakrájíme na 2 cm velké kostky. Cibuli opět rozpálíme, vložíme do kastrolu maso a ze všech stran orestujeme do hněda. Maso během restování pustí šťavu - tu musíme nechat zcela odpařit (použije-li se mražené maso, šťávy je víc než z čerstvého).

Osmahnuté maso zasypeme solí, pepřem a paprikou, přidáme rajský protlak a orestujeme asi dvě minutky - nápek seškrabujemem ze dna, aby se nepřipaloval.

Pak maso podlijeme vývarem, přihodíme bobkové listy, přivedeme k varu, stáhneme oheň na minimum a pod podkličkou dusíme minimálně 3 hodiny, raději déle (a čím déle, tím lépe).

Jakmile je maso dostatečně měkké a omáčka hotová, přidáme v dlaních rozemnutou majoránku, minutku povaříme a guláš stáhneme z ohně. Necháme 15 minut odpočinou a servírujeme.

Guláš je výborný i odležený, druhý nebo třetí den.

Houskový knedlík

500 g hrubé mouky
10 g droždí
250 ml mléka
1 rohlík (cca 40-60g)
1 vejce
špetka soli
špetka cukru
------------------------------
Ohřejeme mléko tak, aby bylo vlažné. Mouku smícháme se solí, vložíme do mísy a uděláme v ní důlek, do kterého nalijeme část mléka, rozdrobíme do něj droždí, přidáme maličko cukru. Mléko s droždím zlehka promícháme a necháme 5 minut odpočívat.

Pak přidáme zbytek mléka, celé vejce a vymícháme kypré těsto. Rohlík nakrájíme na malé kostičky a zapracujeme do těsta. Vše přikryjeme utěrkou a necháme 30 minut na teplém místě.

Mezitím si v širokém hrnci uvaříme vodu, kterou osolíme.

Z lehce nakynutého těsta vytvoříme šišky (já dělám dvě) tak, aby se na délku vešly do hrnce (počítáme s tím, že knedlík ve vodě nabyde) a vložíme je do vroucí vody - vaříme 9 minut z jedné strany, pak knedlík otočíme a vaříme opět 9 minut z druhé strany.

Uvařené knedlíky vyjmeme z vody a okamžitě špejlí na několika místech propícheme, aby pára mohla ven a knedlík se nesrazil. Rovnou i nakrájíme nití nebo velmi ostrým nožem.

Knedlíky, které hned nepodáváme, přikryjeme čistou utěrkou, aby neosychaly, poté je skladujeme v uzavíratelné nádobě v chladu.





Zdroj: Roman Vaněk, Kouzlo kuchyně Čech a Moravy aneb dědictví našich babiček

Boloňské lasagne

$
0
0
Boloňské lasagne patří k těm několika jídlům, které mám hrozně ráda, ale zaberou spoustu času a zapatláte s tím půlku kuchyně. Jelikož boloňské ragú děláme vždycky z cca 2 kil masa, často pak rovnou peču i tuhle dobrotu. Doporučuju je péct pár hodin dopředu, nechat vystydnout a pak teprve krájet (a bohužel ohřívat). Čerstvě upečené je totiž nezvládnete naservírovat tak, aby vypadaly esteticky.

Původní recept je opět z kuchařky Romana Vaňka, jen jsem změnila množství surovin, protože z předepsaného množství ragú mi to vůbec nevycházelo.



Na 6-8 porcí:

1,5 kg boloňského ragú (recept na ragú - pokud uvaříte ragú z 800 g masa (jak je popsáno v receptu), dostanete potřebné množství na lasagne)

Bešamelová omáčka
50 g cibule
60 g másla
60 g hladké mouky
1 l plnotučného mléka
špetka pepře
1 bobkový list
špetka mletého muškátového oříšku
1 lžička soli

Těstoviny lasagne - počet na 4 vrstvy (16-20 plátků podle velikosti zapékací nádoby, je dobré si toto rozměřit dopředu a počítat s tím, že těstovina varem lehce nabyde a zabere víc místa)

80 g strouhaného parmezánu
----------------------------------------------------------------------------------------------

Začneme s přípravou bešamelu.
Máslo necháme rozpustit v kastrolu s dvojitým dnem, cibuli oloupeme a nakrájíme na drobno. Když máslo začne bublat, vsypeme cibuli a asi dvě minuty mícháme (cibule jen lehce zesklovatí). Pak cibuli zasypeme moukou, rozmícháme a minutu opékáme jíšku. Poté zalijeme mlékem, přidáme sůl, pepř, bobokový list a muškátový ořech, přivedeme k varu, stáhneme na velmi mírný plamen a za občasného míchání 20 minut vaříme. 
 Že je bešamel hotový poznáme tak, že když přejedeme prstem po zadní straně lžíce, zůtane na ní ohraničená stopa a omáčka je hustá a ze lžíce stéká velmi pomalu.

Omáčku přepasírujeme přes jemné síto.

Uvaříme těstoviny (uvařte i ty, které mají na obale napsané, že vařit nepotřebují, já jednou jedny takové nepředvařila a těstoviny byly po upečení velmi velmi al dente).
V širokém hrnci uvaříme vodu, osolíme ji (cca 1 lžíce soli na 3 l vody) a těstoviny postupně vaříme cca 2-3 minuty (čerstvé domácí těstoviny stačí vařit asi minutu). Těstovinu vyjmeme z vody a položíme na rovný povrch (já pokládám na čistou linku), aby vychladly a nezkroutily se.

Troubu zapneme na 180°C (horkovzduch na 160°C).

Na dno zapekácí mísy položíme těstoviny -  podle potřeby je můžeme oříznout . Já měla z předepsaného množství surovin dva menší pekáčky - viz fotky - a na každou vrstvu jsem využila asi 2,5 obdélníku. Pokud použijete velký pekáč, počítejte asi s 4-5 pláty těstoviny na vrstvu.
Na tětoviny rozetřeme čtvrtinu bešamelu, zasypeme 20 g parmezánu a opatrně navrstvíme třetinu boloňského ragú. Zopakujeme ještě 2x - dohromady tedy máme 3 vrstvytěstoviny, bešamelu, sýra a masové směsi. Nahoru položíme poslední část těstovin, potřeme zbytkem bešamelu, zasypeme zbytkem sýra.

Vložíme do rozpálené trouby a pečeme 30 minut.



Zdroj: Roman Vaněk, Klenoty klasické evropské kuchyně

Tvarohové řezy s mandarinkami

$
0
0
V pátek jsem si v Albertu skočila pro prosincový magazín a doma rychle projela recepty. Tenhle koláč mě zaujal na první pohled a po přečtení receptu jsem věděla, že ho vyzkouším. Potěší všechny milovníky tvarohu (protože tvaroh tvoří jeho podstatnou část), lidi na redukční dietě (zvlášť, když zkusí použít třeba jen polovinu másla, je to dezert, který zasytí a má spoustu bílkovin) i diabetiky (ti můžou místo cukru použít oblíbené sladidlo). Není moc sladký a je v něm jen trochu krupičky a žádná mouka.  Jen si dejte pozor u loupání mandarinek, ať na nich nezbyde žádná bílá dužina a koláč po ní není hořký. A pokud nemáte doma zrovna mandarinky, použijte jiné měkké ovoce - bude dobrý i s meruňkami, nektarinkami, broskvemi, jahodami, malinami a nebo borůvkami.



5-6 mandarinek
100 g másla
120 g cukru krupice
1/2 citronu - kůra
špetka soli
3 vejce
750 g tučného tvarohu ve vaničce
70 g jemné krupičky
1 kypřící prášek
1 lžička vanilkového extraktu
-------------------------------------------
Troubu rozehřejeme na 180°C (horkovzduch na 160°C). Plech nebo pekáček (25x35 cm) lehce navlhčíme a vyložíme pečícím papírem (nebo vymažeme máslem a vysypeme krupičkou).

Jednu mandarinku přepůlíme a vymačkáme z ní šťávu. Ostatní mandarinky pečlivě oloupeme (aby na nich zbylo jen minimum bílé dužiny, pokud bychom to neudělali, mandarinky v koláči budou hořké), vyjmeme bílý střed a nakrájíme je na 5 mm silná kolečka.

Do mísy vložíme povolené máslo, cukr, citronovou kůru a špetku soli a šleháme několik minut do krémové konzistence. Šleháme dál a přidáváme po jednom vajíčka, následně i veškerý tvaroh, šťávu z mandarinky a vanilkový extrakt.

Krupičku smícháme s práškem do pečiva, přidáme k těstu a naposledy rychle prošleháme do hladka.

Těsto  naneseme na plech a nahoru položíme kolečka mandarinek. Vložíme do trouby a pečeme 30-40 minut.

Krájíme a servírujeme vychlazené.


Zdroj: Magazín Albert, prosinec 2015

Makovec

$
0
0
Ač mám mák moc ráda, tak makovec jako takový jsem nikdy moc nevyhledávala. On ho totiž skoro každý dělá jako poměrně suchou dusivou buchtu, kde maku není dostatek a já si ho nemůžu pořádně vychutnat. Až Magda mi dala tip na tenhle recept z webu Veganotic. Já dala na její rady, makovec vyzkoušela a udělala jsem dobře. Dezert vypadá stejně jako všechny ostatní makovce, ale je o stupeň vláčnější a hodně makový. Doplnit ho můžete dle libosti citronovou nebo čokoládovou polevou, já zvolila variantu mascarpone se smetanou - ta chuť mák krásně doplní a umlčí i posledního případného odpůrce suchých buchet:o)


Makovec

180 g cukru krupice
20 g vanilkového cukru
150 g bílého jogurtu
300 g mletého máku
500 ml mléka
30 g kukuřičného škrobu
300 g polohrubé mouky
1 prášek do pečiva
--------------------------------
Troubu zapneme na 180°C (horkovzuduch na 160°C) . Větší pekáček (25x35 cm) lehce navlhčíme a vyložíme pečícím papírem (nebo vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou).

Oba cukr smícháme s jogurtem. Přidáme namletý mák zalitý mlékem a opět promícháme. V jiné míse smícháme škrob, mouku a prášek do pečiva a přidáme k makové směsi a rozmícháme do hladka.

Těsto vylejeme na připravený plech a v rozpálené troubě pečeme 30-40 minut. Propečenost zkoušíme špejlí.

Makovec servírujeme podle zvyklostí. Někdo ho polévá čokoládovou polevou, někdo citronovou. Já jsem makovec doplnila krémem z mascarpone a smetany (viz dále).


Krém

250 g mascarpone
250 ml smetany ke šleháná
100 g cukru moučky
1 lžíce citronové šťávy
1 lžička vanilkového extraktu
----------------------------------------
 Vychlazené mascarpone a smetanu vložíme do mísy společně s cukrem a nejprve na menší otáčky (šlehačem) promícháme. Pak zapneme nejvyšší otáčky a vyšleháme během asi 2-3 minut tuhý krém.

Přidáme citronovou šťávu a vanilkový extrakt a rychle promícháme šlehačem (v řádu několika sekund, nešleháme dlouho, celý krém by se mohl srazit). Krém vložíme do zdobícího sáčku a každý kousek makovce ozdobíme dle fantazie.

Zdroj: http://www.veganotic.cz/clanky/151-makovec-s-naslehanym-kremem-a-rybizem

Vinné hvězdičky

$
0
0
Taky ochutnáváte syrové těsto při pečení cukroví, protože je to tak strašně dobré?:o)) Vinné hvězdičky mezi tyto druhy patřit rozhodně nebudou:o) Těsto je víceméně nedobré, ochutnávat nedoporučuji. Výsledek obalený ve skořicovém cukru ale naopak stojí za to!



Dávka asi na 2,5 - 3 plechy

125 g hl. mouky
125g másla
4 lžíce bílého vína
cukr moučka + skořice na obalení
---------------------------------------------

Mouku, nastrouhané máslo a víno zpracujeme do hladkého těsta (já používám robota a hnětací hák, ale jde to samozřejmě i v ruce). 2 hodiny necháme odležet v lednici.

Odleželé těsto vyválíme na placku, vyhrájíme hvěždičky (nebo i jiné tvary) a pečeme na 180°C (horkovzduch na 160°C)  asi 12 minut.

Během pečení připravíme moučkový cukr se skrořicí (měl by mí příjemně hnědou skořicovou barvu, takže skořící nešetřit, já dávám asi 1,5 lžíce skořice). Horké hvězdičky obalíme v připraveném skořicovém cukru.

Za recept děkuji své švagrové Pétě!


Dánské vanilkové věnečky

$
0
0
Tyhle věnečky jsou jedním z novým receptů, které letos zkouším. V prosincovém Gurmetu mě zaujaly, a tak jsem se je rozhodla upéct. Nejdřív jsem s nimi docela dost bojovala (ale zlepšovák je popsán v textu), po upečení mi přišly takové nijaké a byla jsem zklamaná. Ale když už byly upečené, tak holt putovaly do krabice, že se nějak snědí. Když jsem je asi po třech dnech ochutnala, pochopila jsem, že to může být něčí oblíbené cukroví! Věnečky se totiž rozležely a jsou krásně jemné, málo sladké a tvoří trochu kontrast k těm ostatním, dost sladkým kouskům. Rozhodně se dají péct i jindy než na Vánoce, je to jemné čajové pečivo, kterým neurazíte ani v létě:o)




na 2-3 plechy:
300 g hladké mouky
200 g másla
120 g cukru moučka
1/2 vanilkového lusku
1 žloutek
3 lžíce mléka
-----------------------------------
Máslo necháme povolit a pak ho vyšleháme  s cukrem a vydlabanými semínky z vanilkového lusku do světlé pěny. Přidáme mouku a vytvoříme sypkou drobenku. Nakonec zapracujeme žloutek rozmíchaný s mlékem a vypracujeme těsto, které má pastovitou konzistenci - ale nesmí být moc řídké (třeba jako krém), v troubě mi se rozpustily,

Troubu rozpálíme na 180°C (horkovzduch na 160°C).

Těsto přendáme do sáčku se zdobící špičkou ve tvaru hvězdy a na plech vyložený pečícím papírem nastříkáme kolečka.
Těsta dejte jen asi třetinu, aby byl pytlík spíš prázdný než plný, lépe se pak pracuje. Já osobně jsem pytlík naplnila celý a nebyla schopná kolečka vůbec nastříkat - neměla jsem na to dostatek síly. Když jsem v pytlíku nechala jen třetinu těsta, šlo to mnohem lépe. 
Zdobící špičku jsem zvolila střední věnečky mají asi 4-5 cm v průměru. Čím menší špičku zvolíte, tím hezčí věnečky budou, ale dá víc práce a námahy je na plech nastříkat. S větší špičkou je méně práce, ale věnečky nejsou tak hezké. Takže je třeba volit kompromis... 

Pečeme v předehřáté troubě asi 12 minut - kolečka musí zůstat světlá, ale měla by se zpevnit. Necháme vychladnout na plechu, pak přemístíme do krabice a do chladu a necháme alespoň 48 hodin rozležet.

Zdroj: Gumet, prosinec 2015, recept od Barbory Kravkové z http://www.cherriesontop.cz/

Máslové kokosky

$
0
0
Další novinkou, kterou jsem letos zkoušela, jsou tyhle kokosky. Pochází od slovenského dua z webu www.coolinari.sk a jsou zase něco jiného, než jsme u kokosek zvyklí. Jsou sice z bílků, ale navíc je v nich i máslo a celá konzistence je taková hutnější. Dlouho jsem si lámala hlavu, jak tenhle recept nazvat, protože ty klasické kokosky, které se u náš v ČR pečou, jsou o něčem jiném. Slovenské zvyky bohužel neznám natolik, abych si byla jistá, že tohle je "typicky slovenská kokoska" (ale klidně mě někdo ze slovenského publika poučte:o)), a tak jsem pojmenovala po ingredienci, která pro mě byla v tomhle bílkovém cukroví novinkou.

Oproti originálu jsem do těsta nedala citronovou kůru, tak nějak se tam mému jazyku nehodí, chtěla jsem čistou chuť kokosu bez citrusů. Pokud chcete připravit tyhle sušenky dle coolinárů, přidejte hned na začátku strouhanou kůru ze dvou citronů. A kokosky rozhodně nechte odležet aspoň dva dny, pak chutnají tak, jak mají:o)






2 bílky
100 g cukru moučka
100 g másla
100 g strouhaného kokosu
150 g hladké mouky
1/2 prášku do pečiva
špetka soli

další kokos na obalení (asi 50g)
--------------------------------------
Máslo necháme při pokojové teplotě povolit a pak ho utřeme s půlkou cukru. Zapracujeme kokos a následně mouku s práškem do pečiva a špetkou soli.

V jiné misce si z bílků a špetky soli vyšleháme polotuhý sníh, do kterého přidáme druhou půlku cukru a šleháme, dokud nemáme pevný sníh, ve kterém metla nechává vlnky a sníh tvoří špičky.  Pomocí stěrky sníh zapracujeme do kokosového základu. Směs zakryjeme folií a dáme na 30 minut ztuhnout do lednice.

Troubu rozpálíme na 150°C.

Z těsta vytvarujeme malé kuličky, které obalíme v kokosu a položíme na plech vyložený pečícím papírem. Pečeme 20-25 minut dokud kuličky nezpevní. Pozor nesmí zněhdnout, kokos by pak mohl zhořknout. Kokosky by měly být světlé, maximálně mít zlatavou barvu.

Necháme vychladnout, uložíme do chladu a necháme aspoň 48 hodin rozležet (kuličky jsou pak znatelně chutnější:o).


Zdroj:http://www.coolinari.sk/kokosky/

Linecké cukroví

$
0
0
Linecké cukroví je náš vánoční evergreen. Nikdy nesmí na našem stole chybět, všichni ho milujeme a zmizí jako první. A protože je bezkonkurenčně ze všeho cukroví nejlepší, pečeme ho i na oslavy, jako velikonoční koledu a nebo prostě jen tak, když syn zavelí, že by si dal linecké:o) Recept mám od své tchýně a jedná se o ten klasický - jen mouka, máslo, cukr (v poměru 3:2:1) a žloutek. Nic víc, nic míň. Někdo do něj dává ještě citronovou kůru, ale mně osobně nejvíc chutná tahle základní "čistá" verze.




Z předepsaného množství vyjde dávka asi na 2,5 - 3 plechy:
210 g hladké mouky
140 g másla
70 g cukru
1 žloutek
rybízová nebo jiná kyselá marmeláda
-----------------------------------------------
Mouku, změklé máslo, cukr a žloutek zpracujeme do těsta a necháme v chladu pár hodin odležet (ideálně přes noc). Pak těsto vyválíme na tenký plát (cca 2 mm) a vykrajujeme tvary
 
Pečeme v rozpálené troubě na 180°C (horkovzduch cca 160°C) asi 10 minut (pokud nepečeme najednou na horkovzduch, tak časy pro další plechy se zkracují, cca 7 minut pro druhý plech a 5 minut pro třetí) - čas ale závisí na konkrétní troubě. Pečivo by němělo být hnědé, ale zůstat pěkně žluté.

Necháme na plechu zchladnou a následně slepujeme marmeládou.

Klasické linecké jde lehce kombinovat. Třeba udělat tyhle efektní hnědá kolečka s hvězdičkami. Stačí vzít půlku zadělaného těsta (z jedné dávky uvedené v tomto receptu) a zapracovat do ní lžíci kakaa. Z hnědého těsta vykrajujeme pak kolečka, ze světlého hvězdičky (tak akorát velké, nutno předem vyzkoušet) a upečené je pak lepíme k sobě. Hvězdčiky můžeme dále nazdobit čokoládou a nebo třeba obarvenou bílkovou polevou (co zbyde z perníčků).  Já je tentokrát nechala nezdobené.


 
Viewing all 258 articles
Browse latest View live