Quantcast
Channel: Pradobroty
Viewing all 258 articles
Browse latest View live

Perníčky ihned měkké

$
0
0
Klasické medové perníčky jsem na Vánoce už hodně dlouho nepekla. Neumím je totiž zdobit. Ale vůbec. Nemám výtvarný talent, takže mé malůvky jsou žalostné. Navíc poleva se mi nikdy nedařila, pokaždé příšerně tekla, nebo se lepila, tuhla dřív než měla.. Letos jsem ale už poněkolikáté obdivovala krásné perníčky od Lucky z blogu Nesto a hecla jsem se a dětem vytvořila perníkový adventní kalendář (za mohutné polevové konzultace právě od Lucky:o)). Malůvky byly sice stále slabé, ale už jsem aspoň věděla, jak na polevu a hlavně perníčky, co se nevešly na kalendáře, zvládl syn během pár dní ekologicky zlikvidovat (rozmějte sníst) a loudil další a další. A tak jsem perníky napekla i na Vánoce a zaručuju se za to, že jsou opravdu měkké a vhodné k okamžité konzumaci. Jen prosím omluvte zhoršenou kvalitu zdobení, fakt to neumím, ale moc se snažím:o) A jestli taky neumíte zdobit perníčky, raději si k tomu najděte nějaké video, na youtube určitě něco bude.





Perníčky (5-6 plechů)

500 g hladké mouky
200 g moučkového cukru
5 lžic (tj. asi 190 g) medu
100 g másla
2 vejce
2 lžíce holanského kakaa
3 lžičky perníkového koření
1 lžička sody
1 lžička prášku do pečiva
+1 vejce na potření po upečení
----------------------------------------------
Cukr, med a máslo utřeme, přidáme vejce a zapracujeme. Mouku smícháme s kakaem, sodou, práškem do pečiva a perníkovým kořením, přidáme k medové směsi a vypracujeme hladké nelepivé těsto. Pokud se těsto pořád příliš lepí, přisypeme ještě trochu mouky.
Těsto zabalíme do potravinářské folie a necháme přes noc odležet v lednici.

Troubu rozpálíme na 170°C (horkovzduch na 160°C).

Těsto vyndáme z lednice a na lehce pomoučeném vále rozválíme na 3mm silnou placku a vykrajujeme požadované tvary, které přeneseme na plech vyložený pečícím papírem. Mezi jednotlivými kousky necháváme trochu místa, perníčky pečením zvětší objem. 

V rozehřáté troube pečeme 10-12 minut. Po vytažení z trouby okamžitě potíráme rozšlehaným vajíčkem a necháme zchladnout na plechu. Perníčky budou díky potření vejcem krásně lesklé. 

Pokud chcete perníčky červené, do rozšlehaného vejce přidejte trochu červené gelové potravinářské barvy a pečlivě rozmíchejte.

Zdobení

1 bílek
150-200 g moučkového cukru
1 lžička škrobu
1 lžička citronové šťávy
-----------------------------------------
Cukr moučka si dvakrát prosijeme. Bílek se špetkou soli lehce našleháme (nemusí být do sněhu), přisypeme škrob a polovinu cukru a vyšleháme tekutou polevu. Přidáme citron, zašleháme a pak po částech přidáváme další a další cukr, vždy pečlivě prošleháme a sledujeme konzistenci. Abychom dosáhli pevných neroztékajících se kontur, poleva musí mít kašovitou konzistenci, v podstatě netéct a tvořit špičky. Pokud to s hustotou přeženeme, lze polevu naředit několika kapkami citronové šťávy.

Množství cukru závidí na velikosti vejce. Já mám velká domácí vejce a dala jsem víc než 200 g cukru, abych dosáhla té správné konzistence. 

Polevu vložíme do zdobícího sáčku (zkušenější pekařky nedají dopustit na zdobící sáčky s plastovou špičkou přímo určené na zdobení perníků, případně silnější igelitové pytlíky, třeba zip-lock sáčky z Ikea), ustříhneme špičku, aby vznikl maličký otvor (zdobící sáčky s připravenou umělohmoutnou špičkou samozřejmě nestříháme:o)) a zdobíme.

Mně poleva z jednoho bílku stačila na ozdobení všech perníčků z půl kila mouky.



Zdroj: Apetit, prosinec 2013, perníčky dle receptu Moniky Brýdové. Poleva dle http://www.nesto.cz/2014/12/napeceno.html

Schwarzwaldský dort / black forrest cake

$
0
0
Když jsem si letos vymýšlela dort k narozeninám, měla jsem v hlavě už pár týdnů kousek, který jsem viděla u coolinářů - dort z temného lesa, u nás známý jako schwarzwald a v Americe jako black forrest cake. Tmavý kakaový korpus, bílý krém (originál jen vyšlehaná smetana) a višně. Výběr byl správný. Dort je moc dobrý, korpus vláčný, nakyslé višně skvěle doplňují krém z mascarpone a smetany a to vše završeno zdobením z hořké čokolády. Jen pozor na velikost porce, tenhle krasavec je sytější, než byste čekali:o)








Korpus (23 cm)

270 g hladké mouky
50 g holandského kakaa
1,5 lžičky prášku do pečiva
1,5 lžičky jedlé sody
1/2 lžičky soli
300 g cukru krupice
75 g másla (rozpuštěného a lehce zchladlého)
2 vejce
300 g kysaného podmáslí
110 ml horké vody
--------------------------------------
Zapneme troubu a nastavíme ji na 180°C (horkovzduch na 160°C).

Připravíme si formu na dort - dno vyložíme pečícím papírem, boky ničím nenatíráme (necháme těsto nalepit na boky, aby byl dort po stranách pěkně rovný).

Do mísy vložíme mouku, kakao, prášek do pečiva, sodu sůl a cukr a promícháme. Přidáme vejce, podmáslí a máslo (musí být zchladlé, aby se nesrazila vejce), vše pečlivě promícháme a nakonec přilíváme tenkým pramínkem horkou vodu a zapracováváme vařečkou do těsta. Výsledné těsto je řídké asi jako litá buchta.

Těsto nalijeme do formy, vložíme do trouby a pečeme 45-60 minut. Propečenost testujeme špejlí.

Po upečení necháme skoro úplně vychladnout ve formě, pak korpus nožem opatrně oddělíme od boků formy, obruč uvolníme a dort překlopíme vzhůru nohama na mřížku a necháme zcela vychladnout.

Omáčka

350 g višňového kompotu
10 g kukuřičného škrobu
1 lžíce citronové šťávy
-----------------------------------
Višně slijeme (sirup nevyléváme, budeme ho potřebovat) a odložíme stranou na později.

Do nálevu z višní přidáme škrob a rozmícháme, aby se netvořily hrudky. Postavíme na plotnu, za občasného míchání metlou přivedeme k varu a povaříme asi minutku do omáčky. Necháme vychladnout a pak zamícháme citronovou šťávu.

Krém

750 g mascarpone
300 ml smetany ke šlehání
100 g cukru moučka
--------------------------------
Vychlazené mascarpone a smetanu stejné teploty vložíme do mísy společně s cukrem. Šlehač zapneme na nižší otáčky a vše asi minutu mícháme. Pak zvýšíme otáčky na maximum a šleháme, dokud se nevytvoří pevný krém (pozor, nešleháme moc dlouho, aby se krém nesrazil, obvykle stačí tak 2 minuty). 


Kompletace

50 ml třešňovice (nemusí být, pokud budou dort jíst děti, vynecháme)
100 - 200 g kvalitní hořké čokolády (ideálně 70%)
-------------------------------------------------------------------------------------
Korpus dvakrát prořízneme (takže máme 3 patra). První patro položíme na servírovací talíř, pokapeme třešňovicí, potřeme polovinou višňové omáčky, navrstvíme čtvrtinu krému a posypeme polovinou slitých višní. Zakryjeme druhým plátem a postup opakujeme.
Nakonec položíme třetí plát těsta a potřeme polovinou zbylého krému (nevadí, když prosvítá nějaký drobeček a jsou vidět nerovnosti). Dort vložíme asi na 15 minut do lednice, aby krém zatuhl.

Při finálním zdobení potřeme dort zbytkem krému a uhladíme cukrářským nožem, nebo stěrkou. Vrátíme zpět do lednice a necháme přes noc proležet.

Dort můžeme ozdobit jen čokoládovými hoblinkami (pak použijeme 100 g čokolády) a nebo si vytvořit stromečky (jak je vidět na fotkách):
Ve vodní lázni necháme čokoládu roztavit, odstavíme a necháme trochu zchladnout. Přendáme do zdobícího sáčku, kterému ustřihneme malou špičku a na pečící papír kreslíme stromečky. Vyšší kousky zpevníme tím, že kmen nakreslíme přes položenou špejli. Vložíme do lednice a necháme ztuhnout. Po ztuhnutí stromečky opatrně sloupneme a ozdobíme s nimi dort.
Já jsem zbytek roztavené čokolády nalila v tenčí vrstvě na pečící papír a po ztuhnutí ji nalámala na úlomky a zapíchala do dortu.





 Zdroj: http://www.coolinari.sk/torta-z-cierneho-lesa/

Rumové kuličky

$
0
0
Dlouho jsem hledala recept na nepečené kuličky obalené v kokosu, jejichž hlavní složkou by nebyly drcené piškoty nebo zbytky rozbitého cukroví (protože piškoty moc dávat nechci a rozbitého cukroví nikdy nemívám mnoho a rozbíjet povedené přeci nebudu:o)). Letos se mi díky Sebien z Nyxu konečně poštěstilo a my máme úžasné vláčné a hrozně dobré nepečené kuličky. Akorát je v nich dost rumu, tak přemýšlím, jak vysvětlím dětem, že zrovna tyhle kuličky nemají jíst :o). A jestli máte doma rum, rozinky a ten zbytek z receptu, připravte si je taky, dají se konzumovat ihned, rozležet nepotřebují:o)



150 g rozinek
100 ml rumu
150 g cukru moučka
150 g mletých vlašských ořechů
50 g povoleného másla
20 g kakaa
100 g kokosu, nebo mletých ořechů, drcených piškotů (viz dále text)
kokos na obalení (cca 30-50g)
 --------------------------------------------------
Rozinky zalijeme rumem a necháme 12 hodin odležet a nacucat. Pokud jsou rozinky větších rozměrů, rozkrájíme je.

Rozinky i s rumem přemístíme do mísy, přidáme cukr, mleté ořechy, lehce změklé máslo a kakao a rukou pečlivě promícháme. Teď přichází čas na zahuštění. Pokud je směs moc lepivá a nejdou z ní tvarovat kuličky, přisypáváme po částech strouhaný kokos (nebo ořechy či drcené piškoty), zapracujeme do těsta a opět zkoušíme, zda nejdou tvarovat kuličky. Postup opakujeme, dokud nemáme těsto potřebné konzistence - já musela přisypat ještě 100 g kokosu. Pozor, těsto by mělo zůstat pořád lepivé a hodně vláčné, rozhodně ne tuhé. S přisypáváním kokosu přestaneme v momentě, kdy ze směsi jdou vytvarovat kuličky. 

Z těsta rukama tvarujeme kuličky a ty obalíme ve strouhaném kokosu. Vždy, když už se kuličky příliš lepí na ruce a nejdou tvarovat, ruce umyjeme, osušíme a pokračujeme dál. Já si myla ruce asi 4x během přípravy tohoto cukroví. 

Skladujeme ve vzduchotěsné nádobě a v chladu. Vzhledem k obsahu alkoholu raději nepodáváme dětem.. :o)

 Zdroj: rodinný recept ze Znojma od ID Sebien z Nyxu.

Kokosový suk

$
0
0
Na pouti hledám vždycky dva artikly - lékořicový pendrek a kokosový suk. Ten první si doma nepřipravím, ale ten druhý ano - a ještě lepší než originál. A navíc ho stačí nechat jen ztuhnout, takže ideální řešení na cukroví na poslední chvíli.




250 g salka (slazené kondenzované mléko)
200 g strouhaného kokosu
100 g plnotučného sušeného mléka
2 lžíce kakaa
-------------------------------------------------------
V míse smícháme salko, kokos a sušené mléko. Polovinu směsi oddělíme a smícháme s kakaem.

Každou část rozdělíme na čtvrtiny a tyto čtvrtiny vytvarujeme do na prst silného hada. Jeden světlý a jeden tmavý cop vezmeme, opatrně zatočíme kolem sebe, vyválíme na suk a zabalíme do potravinové folie a necháme ztuhnout.  Vyjdou nám tak 4 suky.

Alternativa je udělat ze světlé i tmavé části pláty, položit je na sebe a zatočit do rolády. 

Před podáváním nakrájíme suky ostrým nožem našikmo na menší špalíčky.


  
Zdroj: Gurmet 01/2016

Česneková pomazánka

$
0
0
Klasická česneková pomazánka se často dělá z majonézy, případně ještě taveného sýra. Tahle varianta může být ale na někoho příliš a i já osobně preferuji něco lehčího. Proto už roky dělám tuhle dobrotu podle rady mé švagrové Petry - ze směsi sýra a zakysané smetany. Je to verze dietnější, celkově zdravější a rozhodně chutnější.







200 g tvrdého sýru (eidam, gouda a podobně)
200 g zakysané smetany
2-4 stroužky českého česneku
sůl
pepř
----------------------------------------------------------
Sýr nastrouháme najemno a vložíme do misky. Přidáme zakysanou smetanu, osolíme a opepříme, přidáme prolisovaný česnek a řádně promícháme.

Česneku dáváme tolik, kolik "sneseme" - kdo nemá rád štiplavou chuť, přidá jen dva stroužky, kdo raději výraznější, dá 4 nebo i víc stroužků. 

Pomazánku mažeme na chlebíčky nebo jednohubky a zdobíme sladším ovocem (ananas, hroznové víno, mandarinka) a nebo vlašským ořechem.

Mrkvovo-celerová pomazánka

$
0
0
Další pomazánka, která se často vyskytuje na našem stole během oslav, je zeleninová ze syrové mrkve a celeru. Pokud netrpíte alergií na tuhle kořenovou zeleninu, určitě jí zkuste - je zdravá, moc dobrá a skvělá i na chlebu k večeři.
Pokud vám vadí syrový celer, stačí ho nahradit další porcí mrkve. K dochucení už pak nejspíš nebude potřeba cukr. 



150 g očištěné mrkve
75 g oloupaného celeru
šťáva z půlky menšího citronu
100 - 150 g žervé, pomazánkového másla nebo domácí pomazánky
2 lžičky cukru
sůl
pepř
-------------------------------------------------------------------------------------
Mrkev a celer nastrouháme najemno, vložíme do misky, přidáme citronovou štávu, žervé, osolíme, opepříme a pečlivě promícháme. Objem žervé / pomazánky volíme dle konzitence. Domácí jogurtové pomazánky stačí méně (je řidší), žervé nebo pomazánkového másla přidáme trochu více. 

Ochutnáme a podle potřeby přidáme 1-2 lžičky cukru a opět promícháme. Mažeme na plátky veky a zdobíme rajčetem, paprikou nebo čerstvě nasekanou pažitkou.




Paštika z uzené makrely

$
0
0
Když jsem byla malá, rodiče občas koupili uzenou makrelu - zabalenou v pergamenovém papíře. Doma jsme jí pak jedli k večeři s chlebem a obírali jí od kostí a jedli rukama. Byla jsem zamaštěná až za ušima a pamatuju si, že mi tak v půlce porce přestala vždycky chutnat. Byla na mě tak nějak suchá.. V dospělosti jsem jí pak moc nevyhledávala, až jí jednou manžel (tehdy ještě jen nastávající) koupil a připravil mi z ní pomazánku.. Od té doby se makrele už vůbec nebráním.

Pokud i vám uzená makrela samotná přijde moc obyčejná a suchá, zkuste tuhle rybí paštiku. Je příjemně sytá, lehce pálivá (tedy chci říct, že je tak pálivá, jak moc pálivou papričku do ní použijete, já jsem srab a místo chilli používám čerstvou feferonku:o)) a úplně nejlepší je s čerstvým bílým pečivem.


200 g uzené makrely (gramáž je maso bez kostí)
1 malá chilli paprička (kdo vydrží málo jako já, vymění za čerstvou červenou feferonku)
1 stroužek česneku
3 lžíce lístků koriandru
150 g zakysané smetany
1 malá červená cibule
2 lžíce šťávy z limetky
sůl
pepř
--------------------------------------------------------------------------
Rybu zbavíme kůže a maso rukama rozdrobíme na kousky, kosti odstraníme. Rybu vložíme do misky. Chilli papříčku zbavíme semen a nasekáme nadrobno a přidáme k rybě. Česnek prolisujeme do misky a přidáme i nasekaný koriandr a zakysanou smetanu. Vidličkou promícháme do hladka. V původním receptu radí směs rozmixovat, ale já to nedělám. 

Cibulioloupeme a nakrájíme na jemno a společně s limetkovou šťávu přidádáme k masové směsi. Osolíme, opepříme a promícháme. Vložíme do lednice na minimálně dvě hodiny (paštika ztuhne a nebude tak měkká).

Podáváme s chlebem, vekou nebo opečeným toustem a čerstvou zeleninou.




Zdroj: Carol Tennantová, Ryby a plody moře - špalíček receptů

Drůbeží játra na červeném víně

$
0
0
Můj manžel příliš nemá rád vnitřnosti (resp. nejí je ve velkém množství). Jednou jsem ho přemluvila na restovaná játra na grilu a na nich si pochutnal. Játra na červeném víně podle Romana Vaňka mi připravil naopak on a já ho blahořečila do nebes, protože něco tak dobrého jsem už dlouho neměla. Tohle jídlo je rychlovka, takže za půl hodiny od vytažení nože a prkýnka můžete jíst.

Na focení jsem s jídlem pomáhala já a bohužel jsme játra na pánvi zapomněli o něco déle a tak se vyvařilo víc výpeku, než mělo. Pokud neuděláte stejnou chybu, budete mít játra podlitá skvělou šťávou. A pokud se vám povede, co nám, nezoufejte, játra jsou skvělá i tak:o)











Dip

půl malé cibule
1 menší kyselá okurka
200 g zakysané smetany
2 lžičky plnotučné hořčice
1 lžíce balzamica
1 lžička cukru (lze i bez cukru, zvlášť pokud je balzamico sladší)
sůl
pepř
------------------------------------------------------------------------------------
Cibuli oloupeme a nakrájíme na jemno. Okurku nastrouháme najemno. Obojí vložíme do mísy, přidáme zakysanou smetanu, hořčici, balzamiko, sůl, pepř, promícháme a podle potřeby dochutíme cukrem.
Vložíme do lednice a necháme vychladit.

Játra (4 porce)

200 g šalotky
600 g drůbežích jater
sůl
pepř
120 g másla
1 lžička cukru krupice
240 ml suchého červeného vína
----------------------------------------
Játra omyjeme, očistíme a případně nařežeme na větší kostky. Osolíme a opetříme.

Šalotku oloupeme a nakrájíme na proužky. V pánvi rozehřejeme polovinu  másla, přidáme šalotku a za častého míchání restujeme do zlatavé až lehce hnědé barvy. Poté šalotku dáme na talíř.

Pánev vrátíme na plotnu, nastavíme střední plamen, přidáme další čtvrtinu másla, rozpálíme a následně přidáme játra, která restujeme asi 4 minuty (za občasného míchání).

Přilijeme víno a cukr, promícháme a necháme asi 4 minuty bublat (tady jsme udělali onu osudovou chybu a všechnu šťávu vyvařili). Stáhneme z ohně, vmícháme na kostičky nakrájené zbylé máslo.

Podáváme posypané orestovanou šalotkou a dipem.





Zdroj: Roman Vaněk, Snadno a rychle, 111 receptů pro všední den

Tvarohový koláč se skořicí a mandlemi

$
0
0
Teď po Vánocích je ideální čas na tuhle dobrotu - skořici doma jistě máte, plátkové mandle vám (jako mně) určitě zbyly z pečení vánočky, po cukroví je potřeba trochu odlehčit a tvaroh doplní bílkoviny. Koláč je sice vhodné podávat vychlazený, ale typově se hodí k šálku horkého nápoje a skořice vás taky hezky prohřeje:o)

Původní recept jsem poměrně dost upravila, protože v něm bylo na můj vkus příliš cukru a tuku a těsto dle mého názoru není potřeba předpékat. Kdo chce sladší, kaloričtější a pracnější variantu, zkuste původní recepturu, ale obávám se, že se to skoro nepůjde sladkostí jíst:o) Recept už tu mám delší čas, dneska jsem ho jen přefotila.



Těsto

170 g hladké mouky
70 g másla
70 g moučkového cukru
1 vejce

Tvarohový krém

50 g krupicového cukru
500 g plnotučného tvarohu
lžička medu
2 vejce, žloutky a bílky odděleně
20 g hladké mouky
semínka z jednoho vanilkového lusku nebo lžička vanilkového extraktu

Zdobení

25 g hnědého cukru
1 lžíce skořice
30 g mandlí nasekaných na lupínky
--------------------------------------------------

Troubu zapneme a nastavíme na  180°C, horkovzdušnou na 160°C.

Neprve připravíme těsto. Z mouky, másla a cukru vypracujeme prsty směs připomínající drobenku. Přidáme vejce a vše spojíme v těsto, které prsty vtlačíme do kulaté pečící formy o průměru 25 cm (i po okrajích).

Na tvarohový krém smícháme tvaroh, lžičku medu, žloutky, mouku a vanilková semínka / extrakt.
V jiné misce ušleháme z bílků a pár zrnek soli pevný sníh a poté do něj zašleháme cukr. Sníh opatrně vmícháme do tvarohové směsi. Tvarohový krém nalijeme na těsto ve formě.

K ozdobení smícháme hnědý cukr se skořicí a mandlovými lupínky a posypeme jimi dort.

Koláč vložíme do trouby a pečeme 40-50 minut, až je krém pevný. Dezert necháme vychladnout v troubě a pak přesuneme do lednice.

Řezy podáváme přelité medem nebo javorovým sirupem.
 


 Zdroj: http://www.apetitonline.cz/recepty/378-tvarohovy-kolac-s-medem.html(recept jsem poměrně dost upravila:o))

Jablečný krambl (crumble)

$
0
0
Máme doma docela dost jablek, kterým tak trochu dochází lhůta spotřeby, a jelikož se mi nechtělo dělat nic složitého, inspirovala jsem se receptem na krambl ze švestek, maličko ho poupravila a máme tu krambl jablečný:o)





Jablečná náplň

700 g oloupaných jablek bez jádřince
150 ml vody
2 lžíce cherry (případně rumu nebo podobného alkoholu)
1 lžička skořice
----------------------------------------------------------------------
Jablka nakrájíme na středně velké kusy, podlijeme vodou, přidáme cherry (rum), skořici a dusíme pod pokličkou na mírném ohni asi 30 minut.

Drobenka

50 g tmavého cukru
100 g špaldové mouky (nebo třeba celozrnné pšeničné)
100 g ovesných vloček
70 g másla
1 lžička skořice
---------------------------------------------------------------------
Povolené máslo a všechny ostatní ingredience smícháme a rukou vypracujeme drobenku.

Podušená jablka přemístíme do zapékací mísy, kterou můžeme předem vymazat máslem, a navrstvíme na ně drobenku. Pečeme v troubě vyhřáté na 200°C asi 25 minut, dokud nezezlátne povrch. Moučník je sypký, servírovat i konzumovat je nutno lžící / lžičkou, případně zapékat rovnou v menších miskách a servírovat v nich. 

Výborný je ještě teplý v kombinaci se zakysanou smetanou!


Haše

$
0
0
Masová haše je jedna z těch lehce kontroverzních jídel. Je to taková klasika školních jídelen, kterou nejednomu žáčkovi kuchařky zprotivily. Přitom je to velmi chutné jídlo a navíc i možnost, jak zpracovat uvařené maso třeba z vývaru, s kterým nevíte, kam by se mohlo hodit . Maso se totiž nejprve uvaří a následně uvařené pomele na masomlýnku. Pokud vám tedy zbyde hovězí maso z vývaru, nebo trochu masa z pečeného králíka (takové to maso "na obrání"), nebo i trochu drůbežího, při mletí ho prostě přidejte do mlýnku a použijte. Pokud je masa větší množství, v základním vývaru použijte o to méně hovězího masa, jinak postupujte stejně.

Jelikož se maso nejprve dvě hodiny vaří, je lepší si ten základní vývar připravit dopředu - třeba večer před vařením stamotného jídla. Maso pak stačí pomlít a finální příprava je otázkou 20 minut.




1 kg hovězího předního
100 g slaniny
30 g másla
2 střední cibule
2 stroužky česneku
1 l hovězího vývaru
 ----
10 g másla
10 g hladké mouky
2 žloutky
sůl
pepř
-------------------------------------
Maso očistíme a nakrájíme na menší kostky. Vydatně ho osolíme a opepříme.

Cibuli nakrájíme nadrobno.

Slaninu nakrájíme na malé kostičky. Rozpálíme kastrol se silným dnem, plamen stáhneme na poloviční výkon a vložíme slaninu, kterou necháme pomalu vyškvařit. Přidáme máslo (30g), rozpustíme ho a vsypeme cibuli, kterou krátce orestujeme (asi pět minut).

Přidáme maso a ze všech stran zprudka opečeme. Zalijeme vývarem, přivedeme k varu, pak stáhneme plamen na minimum a dusíme pod pokličkou 2 hodiny.

Vývar zcedíme do misky - mělo by ho být asi 600ml.

Uvařenou masovou směs (včetně cibule a slaniny) dvakrát pomeleme na masomlýnku. Pokud máme maso vařené už dřív, je čas ho přidat.  Přidáme prolisovaný česnek a zamícháme.

V hrnci rozpálíme máslo (10g), plamen stáhneme a přisypeme mouku. Za stálého míchání restujeme 3 minuty světlou jíšku.

Zcezený vývar a jíšku spojíme:
  • Pokud máme vývar a masovou směs zchladlou (třeba z předchozího dne), vývarem zalijeme horkou jíšku a promícháme. 
  • Pokud máme vývar horký, necháme zchladnout jíšku a tu pak rozmícháme v horkém vývaru. 
Je důležité, aby jedna složka byla studená a druhá teplá. Pokud by jíška i vývar byly horké, omáčka by se mohla srazit a vytvořit se cucky mouky. 
    Přivedeme k varu a na mírném plameni provaříme do zhoustnutí asi 10 minut. Pak přidáme namleté maso a mícháme, dokud směs není horká. Přidáme žloutky, odstavíme z plamene a promícháme, aby se žloutky spojily s masem.

    Podáváme polité lžičkou másla s vařeným bramborem.




    Zdroj: Roman Vaněk, Kouzlo kuchyně Čech a Moravy aneb dědictví našich babiček

    Dušené hovězí s hráškem

    $
    0
    0
    Dušené hovězí maso je velmi jednoduché a velmi chutné. Masu stačí opravdu maličko koření a vykouzlíte silnou a výbornou šťávu - jen je potřeba maso dlouho dusit, nebo použít tlakový hnec (v tomhle případě papiňák používám ráda - maso je krásně křehké a ušetřím čas). Zelený hrášek se přidává až nakonec a vytvoří v chuti příjemnou tečku. Dá se ale vynechat, nebo použít i další zelenina, kterou máte rádi - kukuřice, fazolové lusky, paprika a další. Jen jí v omáčce dostatečně povařte, aby byla měkká.



    1 kg libového hovězího masa (plec, kýta)
    50 g sádla
    2 střední cibule
    30 g hladké mouky (nebo hrašky)
    2 lžičky sladké papriky
    1 l hovězího vývaru
    100 g zeleného hrášku
    sůl
    pepř
    -------------------------------------------------------
    Maso omyjeme, okrájíme a nakrájíme na dvoucentimetrové kostky. Vydatně osolíme a opepříme.

    Cibuli oloupeme a nahrubo nakrájíme.

    Sádlo vložíme do hrnce a rozpálíme. Vsypeme cibuli, stáhneme oheň na polovinu a asi 10 minut restujeme do zlato-hněda. Zvýšíme plamen a přisypeme všechno maso, které zprudka ze všech stran osmahneme. Maso pustí šťávu a tu necháme zcela vyvařit.

    Základ posypeme moukou (hraškou) minutu mícháme, přidáme sladkou papriku a opět minutu mícháme. Zalijeme vývarem, přivedeme k varu a pak pod poklicí na mírném plameni dusíme asi 2,5 hodiny, dokud není maso měkké. Pokud použijeme tlakový hrnec, stačí dusit pod tlakem asi 50 minut. 

    Když je maso měkké, přisypeme hrášek (může být mražený, čerstvý nebo nakládaný - ten zcedíme a propláchneme) a necháme ještě pět minut dusit.

    Podáváme s rýží, knedlíkem nebo pečivem.





    Hummus

    $
    0
    0
    Tradiční arabské cizrnové jídlo, které má pro našince trochu rozporuplnný název a neznalý se může ošklíbat. Já jsem dlouho hledala recept, protože manžel přivezl ze služební cesty v Izraeli kilo kvalitní sezamové pasty a neustále mě nutil dělat hummus a najít ten nejlepší a mně se to pořád nevedlo. Buď se hummus špatně mixoval, nebo byl příliš kořeněný případně suchý. Pomohla až kuchařka Yotama Ottolenghiho, podle jehož receptu  se mi hummus konečně povedl tak, jak bych si představovala.

    Hummus je velmi vydatné a bílkovinami nabyté jídlo. Lze ho jíst teplý i studený, jako hlavní jídlo nebo svačinu. Recept je na 2 vydatné porce nebo 4 menší svačinové. Na fotce je ta vydatná obědová porce.








    200 g suché cizrny
    100 g tahini (sezamová pasta)
    30 ml citronové šťávy
    2 stroužky česneku
    1 lžička soli
    mletá sladká paprika
    hrst nasekané petrželky
    olivový olej
    -------------------------------------------
    Cizrnu namočíme do vody (té by mělo být asi dvakrát víc než cizrny) a necháme alespoň 8 hodin stát.

    Druhý den vodu slijeme a cizrnu zalijeme opět dvojnásobným množstvím studené vody, postavíme na sporák, přivedeme k varu a na mírném plameni pod pokličkou vaříme do měkka. Trvá to 30-40 minut. Po uvaření slijeme vodu z cizrny a tento nálev uchováme.

    Z cirzny odebereme 4 menší hrsti a necháme je na zdobení.

    Zbylou cirznu přemístíme do mixéru, přidáme tahini, citronovou šťávu, sůl a prolisovaný česnek. Mixujeme asi 2 minuty, pak přidáme asi půl deci vody, ve které se cizrna vařila, a mixujeme dále do hladké pasty. Případně dále ředíme. Hummus by měl být jako řidší kaše - ne tekutá, ale velmi jemná a přesto držící tvar.

    Hummus upravíme na talířky, zastříkeme olivovým olejem, lehce posypeme sladkou paprikou a nasekanou petrželkou a ozdobíme nerozmixovanou cizrnou. Lze konzumovat s pečivem, pita chlebem, případně špalíčky tužší syrové zeleniny (mrkev, paprika a podobné).

    Lze podávat teplé i studené, v lednici vydrží hummus 2 dny.


    Zdroj: Yotam Ottolenghi, Hojnost

    Cookies s ovesnými vločkami

    $
    0
    0
    Ovesné vločky ve sladkých dezertech mám moc ráda. Vytvoří příjemnou chuť, která připomíná oříšky a navíc dodají vlákninu. Navíc mám ráda sušenky typu amerických cookies, bývají vláčnější a hutnější. Takže spojení těchto dvou vlastností musí fungovat! A v těhle ovesných cookies opravdu funguje:o)




    175 g hladké mouky
    1/2 lžičky jedlé sody
    85 g ovesných vloček
    100 g cukr krupice (nebo třtinového cukru)
    1 vrchovatá lžička skořice
    140 g másla
    70 g sušených brusinek nebo drobných rozinek
    50 g strouhaného kokosu
    1 vejce
    ----------------------------------------------------------

    Mouku, sodu, vločky, cukr, kokos, brusinky/rozinky a skořici smicháme v míse. Přidáme lehce povolené máslo nakrájené na kostičky a vytvoříme drobenku. Nakonec přidáme vajíčko a prohněteme do těsta (já nechala pracovat robota třecí metlou). 

    Z těstavytvoříme váleček o průměru asi 5 cm, zabalíme do folie a necháme dvě hodiny ztuhout v lednici.

    Troubu zapneme na 180°C (horkovzduch 160°C).

    Připravíme si dva plechy, které vyložíme pečícím papírem. Váleček těsta vyjmeme z lednice a ostrým nožem nakrájíme asi 0,5 cm tenká kolečka, která vyskládáme na plech (ne úplně k sobě, sušenky lehce nabydou). Vložíme do trouby a pečeme 15-18 minut do poloměkka.

    Plech vyndáme z trouby a sušenky necháme zchladnout přímo na něm. Pak skladujeme v uzavíratelné nádobě. 

     Zdroj: časopis Albert www.albert.cz

    Pečené koblihové muffiny

    $
    0
    0
    Koblihy mám ráda. Moc. Ale dělat je doma je trochu opruz. Už kvůli tomu, že je potřeba je smažit ve velkém množství tuku (jinak nejsou tak pěkné a rovnoměrně propečené), ideálně sádla a co s tím pak? A když už se smaží, tak má smysl je smažit ve velkém - a kdo by to pak jedl?:o) Alternativou, která koblihy samozřejmě nenahrazuje, jen částečně supluje, jsou tyhle pečené muffiny, které trochu vypadají a částečně chutnají jako koblihy. Ne, nejsou to koblihy, to bych si tvrdit nedovolila, ale chcete-li rychlovku (nejsou kynuté, za deset minut je máte v troubě), co je uvnitř krásně vláčná a lehce houbovitá (tak jak kobliha) a která skrývá marmeládové srdce, zkuste je.

    Rozpis je na 12 menších kousků, což není mnoho, ale tyhle muffiny jsou nejlepší čerstvé, takže je dobré je sníst ještě ten samý den, co se upečou (nebo je úpéct večer a dát si je ke snídani). Druhý den už trochu gumovatí. 



    230 g hladké mouky
    140 g cukru krupice
    1 lžička jedlé sody
    100 g bílého jogurtu, kefíru nebo podmáslí
    2 větší vejce
    1 lžička vanilkového extraktu
    140 g másla - rozpuštěného a lehce zchladlého
    marmeláda
    cukr moučka nebo jemně mletý cukr krupice na posypání
    ----------------------------------------------------------------------
    V mikrovlnce nebo na sporáku si zlehka rozpustíme máslo, odstavíme a necháme chladit.

    Troubu pustíme na 190°C (horkovzduch na 170°C). Formu na muffiny připravíme, jak jsme zvyklí (já silikonové formičky olejem nevymazávám, je to potřeba jen poprvé a nebo když je nechám umýt v myčce, vy pustupujte, jak jste u svých forem zvyklí).

    V mísesmícháme mouku, cukr a jedlou sodu. V druhé smícháme jogurt (kefír nebo podmáslí),vejce a vanilkový extrakt a metličkou lehce prošleháme. Vlijeme k mouce, zlehka promícháme a přilijeme máslo (nesmí být horké!) a rychle promícháme. Není potřeba moc, muffiny by po upečení mohly být tuhé.

    12 menších košíčků na muffiny naplníme z půlky těstěm, do každé formičky přidáme asi půl lžičky marmelády a zakryjeme drouhou půlkou těsta.

    Plech vložíme do rozehřáté trouby a pečeme 16 minut do zlaté barvy. Po upečení vyndáme z trouby, necháme ještě pět minut ve formě. Pak muffiny vyjmeme, položíme na mřížku a ještě teplé je pocukrujeme.

    Konzumuje hned po vychladnutí, čerstvé jsou nejlepší.



     Zdroj: Apetit, únor 2014

    Humming bird cake / dort kolibřík

    $
    0
    0
    Asi před 14 dny jsem u někoho na instagramu viděla fotku dortu, který se jmenuje "hummingbird cake" a musela si zjitit, o jaký dort se jedná. Podle mého správného předpokladu je rozšířený hlavně v aglofonních zemích, u nás jsem ho na blozích moc často neviděla. Jedna se o dort pojmenovaný po malém ptáčku kolibříkovi, který miluje sladký nektar z květů. I tenhle dort je plný sladkého "nektaru" v podobě ananasu a banánů.

    Recept jsem nakonec použila z webu Bakerella a ubrala hodně cukru. A když říkám hodně, myslím tím opravdu hodně - bezmála kilo. Raději jsem dala vyniknout chuti sladkého ovoce, kterého je v korpusu docela dost.






    Korpus

    400 g hladké mouky
    1 lžíce jedlé sody
    1/2 lžičky soli
    100 g cukru krupice
    1 lžička skořice
    2 velká nebo 3 malá vejce
    200 ml rostlinného oleje - řepkový nebo slunečnicový
    2 lžičky vanilkového extraktu
    230 g ananasu z plechovky (pevné složky), nebo čerstvého ananasu
    3 velké banány
    50 g pekanových nebo vlašských ořechů
    ----------------------------------------------------------------------------------
    Troubu zapneme na 180°C, horkovzduch na 160°C.

    Dno dortové formy o průměru 23 cm vyložíme pečícím papírem, upneme do obruče a čouhající papír ustřiheme. Boky necháme nevymazané, těsto se okruží nalepí a dort bude mít rovné boky.

    Pekanové ořechy nasekáme v chopperu a přesuneme do misky. Ananas z konzervy slejeme, přesuneme do chopperu a rozmixujeme dohladka. Banány oloupeme a také rozmixujeme dohladka.

    Ve větší míse smícháme mouku, jedlou sodu, sůl, cukr a skořici.

    V druhé míse zlehka prošleháme olej a vajíčka. Přidáme ananas a banány, promícháme a pak celou směs nalijeme k mouce, pečlivě promícháme. Nakonec přidáme nasekané ořechy a naposledy zamícháme.

    Těsto vlijeme do připravené dortové formy a vložíme do rozpálené trouby. Pečeme asi 1,5 hodiny, korpus chce péct opravdu dlouho, je vysoký a plný šťávy z ovoce, po hodině se vám může zdát upečený, ale riskovali byste, že se po vytažení srazí a střed propadne.

    Dort vyndáme z trouby a necháme asi 30 minut chladnout na mřížce ve formě. Pak opatrně nožem odřízneme boky a sundáme obruč. Dort necháme zcela vychladnout.


    Krém

    250 g mascarpone
    100 g krémového sýra
    200 g smetany ke šlehání
    70 g cukru moučka
    1 lžička vanilkového extraktu
    -------------------------------------
    Vychlazené mascarpone a smetanu stejné teploty vložíme do mísy společně s cukrem. Šlehač zapneme na nižší otáčky a vše asi minutu mícháme. Pak zvýšíme otáčky na maximum a šleháme, dokud se nevytvoří pevný krém (pozor, nešleháme moc dlouho, aby se krém nesrazil, obvykle stačí tak 2 minuty).  Přidáme krémový sýr a vanilkový extrakt a rychle prošleháme.

    Dokončení

    půlky pekanových ořechů
    ----------------------------------------------
    Pokud se korpus příliš vyboulil, seřízneme ho (mně se vyboulil hodně, seřezávala jsem skoro čtvrtinu objemu, ale to nevadí, korpus je chuťově výborný i samotný). 

    Korpus jednou prořízenem. Spodní plát položíme na servírovací talíř, potřeme polovinou krému, přikyjeme druhým plátem a natřeme zbytkem krému (můžeme ho natřít i na boky). Ozdobíme půlkami pekanových ořechů.

    Dort necháme proležet alespoň 2 hodiny.


    Zdroj: http://www.bakerella.com/hummingbird-cake/

    Brokolicové špalíčky z trouby

    $
    0
    0
    Brokolici mám ráda skoro ve všech úpravách a když jsem viděla recept na tyhle špalíčky, musela jsem ho vyzkoušet. Je to poměrně rychlé jídlo, dá se podávat klidně k obědu a nebo jako finger food na oslavách, teplé i studené, je zdravé a moc dobré.



    500 g brokolice (využijeme jen růžičky, které váží asi 340g)
    1 střední cibule
    1 větší vejce
    50 g čedaru
    50 g strouhanky
    hrst nasekané petrželky
    lžička sušeného česneku
    sůl
    pepř
    -----------------------------------------------------------------
    Brokolici omyjeme, rozdělíme na růžičky a vhodíme do vroucí vody. Minutu vaříme, pak zcedíme a vhodíme do studené vody, aby se brokolice přestala vařit. Poté necháme dobře okapat.

    Troubu předehřejeme na 200°C (horkovzduch na 180°C).

    Brokolici i cibuli nasekáme najemno (já používám sekáček ze sady k tyčovému mixéru) a dáme do mísy. Přidáme nastrouhaný sýr, vejce a vše promícháme. Poté přidáme strouhanku, česnek, petržel, sůl (asi půl lžičky), pepř a vše promícháme. Těsto bude poměrně lepivé, ale když prsty vytvoříme váleček, drží tvar.

    Plech vyložíme pečícím papírem. Z těsta rukou tvarujeme placičky nebo válečky a dáváme je na plech. Pečeme 20 minut dozlatova.

    Podáváme teplé i studené, s bramborem, zakysanou smetanou nebo oblíbeným dipem.

     
      
    Zdroj: Albert v kuchyni, leden 2016

    Španělský ptáček

    $
    0
    0
    Typicky české jídlo je španělský ptáček (to zní zvláštně, že ano?) - tenké plátky hovězího masa, do kterých zabalíte vejce, špek, kus buřtu, cibuli a kyselou okurku. Tohle jídlo doma vaří skoro každý a každý na to má svůj recept. Já si oblíbila ten od Romana Vaňka a jen lehce ho modifikovala. Pokud dbáte na štíhlou linii, vynechte špek (popřípadě i uzeninu) v závitcích a dejte ho i méně do základu omáčky, pokrm bude stále moc dobrý a kalorická (hlavně tuková) zátěž se sníží.




    Závitky


    4 plátky hovězí kýty (á 150g)
    1 natvrdo uvařené vejce 
    2 sterilované okurky
    4 lžíce plnotučné hořcice
    1 střední cibule
    20-40 g špeku

    80 g gothajského salámu nebo špekáčků
    sůl, pepř

    Omáčka

    50 g sádla 
    3 střední cibule
    40 g špeku

    1 vrchovatá lžíce hladké mouky
    800 ml hovězího vývaru
    100 ml láku z okurek
    1 lžíce plnotučné hořčice
    --------------------------------------------------------------

    Neprve si připravíme závitky. Plátky naklepeme přes mikrotenový pytlík (aby se nepotrhalo maso), řádně osolíme, opepříme a každý potřeme lžící hořcice. Na plátek naskládáme asi 5-10 g špeku (špalíček a nebo na plátky), 20 g gothaje/špekáčku (špalíček),čtvrtku vejce, půlku okurky (nakrájené podélně na čtvrtky - do každého závitku dáme 2 čtvrtky) a čtvrtku cibule na plátky. Řádně zabalíme a převážeme kuchyňským provázkem nebo zajistíme jehlami.

    Pokračujeme omáčkou. V kastrolu rozehřejeme sádlo a  opečeme na něm ptáčky ze všech stran dohněda. Vyndáme je na talíř a do výpeku dáme nakrájenou cibuli a na kostičky nakrájený špek, orestujeme dohněda. Zaprášíme moukou a opět restujeme dohněda. Zalijeme vývarem, přidáme hořcici, lák z okurek, promícháme, vrátíme do hrnce ptáčky a přivedeme k varu. Stáhenem oheň na minimum, přiklopíme pokličkou a dusíme asi hodinu a půl doměkka.

    Ptáčky vyndáme a odstraníme z nich provázek/jehly. Šťávu případně dochutíme solí a pepřem (já obvykle už nedochucuji, hořčice, lák a sůl z masa je tak akorát) a precedíme ji přes síto na ptáčky. Šťávu lze i necedit a nechat s kousky cibule a špeku a nebo rozmixovat tyčovým mixérem (já jí mixuji, cibule omáčku částečně zahustí).

    Podáváme s rýží.





    Zdroj: Roman Vaněk, Poklady klasické české kuchyně.

    Pavlova s lemon curd

    $
    0
    0

    Lidl Food Challenge na téma "velikonoční vajíčko"

    Před měsícem Lidl opět vyhlásil výzvu pro bloggery. Tentokrát nebyly předepsané ingredience, ale jen hlavní téma - velikonoční vajíčko na jakýkoliv způsob - sladké nebo slané. Původně se mi do toho ani nechtělo, ale hlava mi šrotovala a nedala se zastavit.  Od začátku mi bylo jasné, že udělám něco sladkého a že to musí mít tvar malého vajíčka - bílek a uprostřed žloutek. Napadaly mě různé varianty a nakonec jsem to vajíčko dotáhla trochu ad absurdum - onen bílek jsem udělala skutečně z bílků a žloutek ze žloutků - pavlova (bílky) s lemon curd (žloutky) - takové sladko-kyselé vajíčko. A aby bylo velikonočně veselé, ozdobila jsem ho čerstvým ovocem.

    Dezert nás doma všechny moc mile překvapil, sladké bezé se ke kyselému krému z citronů skvěle hodí, zákusek výborně osvěží hlavně v parném létu a navíc lemon curd nerozmáčí bílkový korpus tak rychle jako šlehačka na klasické pavlově, takže vám vydrží déle než pár desítek minut.

    Všechny ingredience jsem nakoupila v Lidlu, recept už mám popsán obecně.





    Na pavlovy:

    3 bílky
    špetka soli
    130 g cukru krupice
    1 lžička vinného octa
    1 lžička vanilkového extraktu
    1 lžička kukuřičného škrobu
    ---------------------------------
    Troubu rozpálíme na horkovzduch na 170°C.

    Připravíme si plechy a pečící papíry (budou potřeba 2 plechy). Podle šablony nebo vykrajovátka na papíry namalujeme menší vajíčka. Papíry otočíme (aby se nám tužka neobtiskla na bílek, ale byla vidět - prosvítá).

    Do mísy dáme bílky s trochou soli a vyšleháme tuhý sníh. Šleháme dál a postupně (po lžicích) přisypeme všechen cukr a šleháme tak dlouho, dokud nevznikne pevný lesklý sníh, ve kterém zůstávající stopy po metličce. Nakonec zašleháme ocet, vanilkový extrakt a škrob.

    Sněhovým těstem naplníme cukrářský sáček s menší kulatou špičkou. Od vnějšku do středu vyplníme vajíčka předkreslená na pečíčím papíře. Pak jim opatrně uděláme 2 patra boků. Já si pod pečíčí papír dávám bílý papír, protože mám černé plechy a černá tužka na pečícím papíře na tom černém plechu není vidět. Před pečením ten obyčejný papír samozřejmě dávám pryč.

    Plechy vložíme do rozpálené trouby a pečeme asi 3 minuty. Pusinky nesmí začít hnědnout! Pak troubu stáhneme na 90°C (horkovzduch) a pečeme dalších 35 minut dokud nejsou pusinky na dotek tvrdé. Vevnitř zůstávají ale měkké a vláčné. Pootevřeme dvířka a necháme zcela vychladnout.

    Lemon curd

    kůra ze 2 citronů (raději bio)
    3 žloutky
    50 g cukru krupice
    50 ml citronové šťávy (to je z cca 1,5 citronu)
    40 g másla
    ------------------------------------------------------
    Z citronů nastrouháme kůru - jen žlutou část; a vložíme ji do menšího hrnce s dvojitým dnem. Přidáme cukr, citronovou šťávu (tu raději přecedíme přes sítko, aby se do ní nedostaly pecky ani dužnina) a žloutky a lehce prošleháme. Hrnec postavíme na mírný plamen a a drátěnou metlou mícháme, dokud krém nezačne houstnout.

    Přidáme máslo nakrájené na kostičky, necháme rozpustit, zašleháme, ještě 2 minuty prohřejeme do konzistence  pudinku, pak přemístíme do misky, přikryjeme folií tak, aby se dotýkala i hladiny krému (neudělá se tak škraloup) a necháme vychladit.

    Dokončení

    Každou pavlovu naplníme asi lžičkou lemon curdu (s množstvím to nepřeháníme, krému není mnoho a není potřeba ho dávat moc) a ozdobíme čerstvým drobným ovocem a lístečkem máty nebo meduňky. Můžeme ihned podávat.



    Jablečný páj

    $
    0
    0

    Když se řekne apple-pie, představím si přesně tenhle koláč. Dvě vrstvy neutrálního těsta a mezi tím směs jablek, cukru a koření. Ideální do sychravého počasí, které teď vládne a navíc suroviny máte skoro vždy doma:o) Dá se jíst teplý i studený.
    Recept tu mám už delší dobu, ale potřeboval přefotit a obnovit, protože prostě stojí za to:o)
    Pokud vám chutná náplň, ale těsto je na vás moc kalorické, můžete udělat o trochu dietnější variantu - mřížkový jablečný páj
    Původní množství těsta je na větší koláčovou formu (aspoň 30 cm v průměru) a vždycky mi dost těsta zbývalo, protože já mám formu asi 27 cm. Tak jsem se konečně dostala k tomu upravit maličko poměry a už je v receptu i množství surovin na menší formu, aby těsto nezbývalo.

    A pokud máte doma velké množství hrušek, klidně je dejte do tohohle koláče půl napůl s jablky. I s nimi je koláč naprosto úžasný. 



    (recept z kuchařky R. Baugnietové 500 koláče a dortíky)

    Těsto na formu 30 cm  (v závorce úprava na formu  27 cm):

    300 g hladké mouky (250 g)
    špetka soli
    230 g vychlazeného másla (150 g)
    1 vejce
    2 lžičky octa
    2 lžíce ledové vody (žádná voda)
    ----------------------------------------------------------------------------------
    Smícháme mouku se solí, přidáme máslo nakrájené na malé kostičky a zapracujeme ho do mouky (lze použít i robot). Vidličkou rozšleháme vejce s octem a vodou (pokud máte formu 27 cm v průměru, vodu nedávejte). Nalijeme na mouku s tukem a rukama (nebo v robotu) vypracujeme těsto. Rozdělíme ho na dvě půlky, zabalíme do folie a vložíme asi na hodinu do lednice.

    Náplň:

    5-6 středních jablek (nebo jablka a hrušky půl na půl)
    120 g třtinového cukru
    2 lžičky citronové šťávy
    1 lžička skořice
    špetka muškátového oříšku
    1 lžíce hladké mouky
    špetka soli
    15 g másla
    -----------------------------------------------------------------
    Jablka oloupeme, zbavíme jádřinců a nakrájíme na plátky.

    V míse si smícháme cukr (pokud použijete i hrušky, uberte asi 40 g cukru, ať není náplň moc sladká), citronovou štávu, skořici, muškátový oříšek, sůl a mouku. Jablka vložíme do směsi a promícháme, aby se ovoce rovnoměrně obalilo.

    Troubu nastavíme na 220°C (horkovzduch na 200°C).

    Z lednice vyndáme první část těsta a na pomoučeném vále rozválíme kruhovou placku tak, aby vyšla na dno a boky koláčové formy. Těsto opatrně přemístíme do formy, přebytečné kraje odstraníme. Do formy vložíme jablečnou náplň a poklademe  plátky másla.

    Druhou část těsta vyndáme z lednice, vyválíme na pomoučeném vále, vykrojíme pár míst (případně stačí uprostřed naříznout do kříže) a přeneseme na koláč. Válečkem přejedeme těsto na kraji formy, abychom ho "odřízli" v místech, kde je ho moc. Spojíme okraje. Zbytky těsta a skrojky můžeme upéct společně s koláčem jako sušenky (stačí péct prvních 10 minut, pak vyndáme z trouby), nebo z nich vytvořit ozdoby navrch koláče. 

    Vložíme do rozpálené trouby a pečeme 10 minut. Pak teplotu snížíme na 175°C (horkovzduch na 160°C) a pečeme dalších 25-35 minut.

    Necháme zchladnout alespoň na pokojovou teplotu a můžeme podávat.


    Viewing all 258 articles
    Browse latest View live