Quantcast
Channel: Pradobroty
Viewing all 258 articles
Browse latest View live

Rybízový koláč s pudinkem a sněhovou čepicí

$
0
0
Červený rybíz je skvělý do marmelád a koláčů (i když naše děti baští kuličky přímo z keříku a na kyselost si nestěžují:o)). Hodně všude frčí rybíz v kombinaci s bílkovým sněhem. Já jsem se párkrát snažila něco takového vytvořit, ale nikdo to nebylo úplně podle mých představ. Až když jsem v letošním letním čísle Albert magazínu narazila na tuhle dobrotu v kombinaci s pudinkovou náplní, tušila jsem, že tohle by mohlo být ono. A trefila jsem se! Koláč je vláčný, tak akorát sladký i kyselý, sněhová čepice není mazlavá a ani přepečená. Máte-li ještě rybíz k dispozici, určitě ho vyzkoušejte.



.

Korpus

150 g hladké mouky
50 g cukru krupice
90 g másla
2 žloutky
případně 1 lžíce studené vody
--------------------------------------
Máslo necháme chvíli povolit. Přisypeme cukr a mouku a vypracujeme drobenku (lze to prsty a nebo v robotu). Přidáme žloutky a vypracujeme těsto. Pokud se těsto nechce spojit, přidáme trochu studené vody. Zabalíme do folie a necháme v lednici půl hodiny odpočívat.

Troubu rozpálíme na 190°C (horkovzduch na 170°C). Koláčovou formu o průměru 27 cm vymažeme máslem. Těsto v rukách zpracujeme, aby povolilo a potom ho natlačíme na dno formy. Položíme na něj pečící papír, zatížíme  fazolemi a dáme péct na 15 minut. Poté odstraníme zátěž a pečící papír a zapečeme dalších 15 minut. Během pečení si připravime pudinkovou náplň a sněhovou čepici.

 

Náplň 

40 g škrobu nebo vanilkového pudinku v prášku
1 žloutek
600 ml mléka
60 g cukru
1 lžička vanilkového extraktu (případně vanilkový cukr)
350 g rybízu
20 g škrobu (na obalení ovoce)
---------------------------------------
Polovinu mléka nalijeme do hrnce, nasypeme do něj cukr a dáme na sporák zahřívat. Ve zbytku mléka rozmícháme žloutek, vanilkový extrakt a škrob (nebo vanilkový pudink). Přilijeme ke směsi na sporáku a za stálého míchání přivedeme k varu a chvíli povaříme do zhoustnutí.

Rybíz odstopkujeme, omyjeme, necháme okapat a pak promícháme se škrobem.

 

Sněhová čepice

3 bílky
120 g cukru
1 lžíce kukuřičného škrobu
--------------------------------------
 Bílky ušleháme s trochu soli do polotuhého sněhu. Za stálého šlehání přisypáváme postupně všechen cukr a šleháme dál, dokud nevznikne pevný sníh, který tvoří špičky a nestéká z metly. Rychle zašleháme škrob.

Předpečený korpus vyndáme z trouby, teplotu stáhneme na 170°C (horkovzduch 150°C). Na korpus nalijeme připravený pudink, posypeme rovnoměrně rybízem a navrch opatrně dáme ušlehaný sníh - nedáváme až úplně ke kraji, necháme tak 1 cm volného prostoru, během pečení se stěhová čepice roztáhne i do krajů.

Vrátíme do trouby a pečeme 30 minut.

Pak stáhneme teplotu na 60°C a necháme sněhovou čepici dosušit ještě 15 minut.

Koláč necháme zcela vychladnout a alespoň hodinu vychladíme v lednici. Krájíme až po vychlazení, jinak hrozí, že pudinková náplň bude téct.






Zdroj: Albert magazín, červenec-srpen 2016

Švestkový krambl (crumble)

$
0
0
Jsme zaplaveni nadbytkem švestek ze zahrádky tchánů a já vymýšlím, jak je nejlepé zpracovat aniž bych je musela zavařovat nebo vařit povidla:o) Krambl (originálně se tento moučník nazývá crumble) je dobrý způsob, jak zpracovat větší než malé množstí ovoce do chutného, křupavého a poměrně rychlého a jednoduchého moučníku. 


 

Švestková směs

500g vypeckovaných švestek
100 g tmavého cukru
2 lžíce cherry (případně rumu, portského apod.)
------------------------------------------------------------------------
Švestky omyjeme, vypeckujeme a nakrájíme na půlky. Zasypeme cukrem, přidáme cherry (rum) a dusíme pod pokličkou na mírném ohni asi 15 minut. Nelekejte se, že směs bude na konci dušení dost řídká a švestky pustí velmi mnoho štávy. Drobenka to pěkně nasákne..


Drobenka

50 g tmavého cukru
100 g špaldové mouky (nebo třeba celozrnné pšeničné)
100 g ovesných vloček
70 g másla
1 lžička skořice
------------------------------------------------------------------------

Povolené máslo a všechny ostatní ingredience smícháme a rukou vypracujeme drobenku.

Švestky přemístíme do zapékací mísy (nebo menších mističek), kterou můžeme předem vymazat máslem, a navrstvíme na ně drobenku. Pečeme v troubě vyhřáté na 200°C asi 30 minut, dokud nenezlátne povrch.  

Moučník se dá jíst lžičkou a pokud byly švestky méně šťavnaté, povede se i ukrojit kousek:o) 

Výborný je ještě teplý v kombinaci se zakysanou smetanou.











Zdroj:Kuchařka ze Svatojánu - recept na švestkový krambl

Květákový mozeček

$
0
0
Když se řekne květák, hodně lidí si automaticky představí tuhle zeleninu obalovanou a osmaženou. Já na ta smažená jídla až tak nejsem a z květáku miluji mozeček. Jednoduché jídlo, za chvíli hotové a díky vejcím i s dostatkem bílkovin.






Na 6 porcí

1 kg květáku
sůl, pepř
1 velká cibule
6 velkých nebo 8 menších vajec
2 lžice másla
200 ml smetany s 31% tuku
1 lžíce nakrájené pažitky
---------------------------------------------
Ve velkém hrnci přivedeme k varu vodu a osolíme ji. Květák omyjeme, rozdělíme na růžičky a vložíme do vroucí vody (bez košťálu). Vařme do měkka (cca 12 minut), poté zcedíme a rozbijeme šťouchadlem na brambory. 

Cibuli oloupeme a nakrájíme nadrobno. V pánvi rozpálíme máslo a cibulku na něm zpěníme. Přidáme květák a prohřejeme.

Mezitím si v misce rozšleháme vejce se solí, pepřem a smetanou. Nalijeme na pánev na květák a na mírnějším ohni promícháváme. Vejce by měla mít konzitenci míchaných vajíček, takže pozor, aby na to, aby nezůstala na pánvi moc dlouho a nebyla přešušená.

Podáváme s vařeným bramborem a posypané čerstvou pažitkou.






Zdroj: Roman Vaněk, Poklady klasické české kuchyně.

Harlekýn

$
0
0
V zářijovém čísle Gurmetu byl výzvou odvážných pekařů Harlekýn - velmi čokoládový dort s pařížskou i klasickou šlehačkou. Víkend jsme trávili u rodičů mého muže a vím, že tam jsou tyhle čokoládové dezerty v oblibě, a tak jsem harlekýn upekla. Chyběl mi kvalitní zdobící sáček, takže zdobení dopadlo katastrofálně, ale chuťově se dort povedl a zvláště dospělí ho velmi chválili. Přiznám se, že dětem (2,3 a 5 let) moc nechutnal, tipuju, že na ně byl příliš hutný a málo sladký, ale jak říkám, u dospělých byl úspěch veliký. A jelikož se ten víkendový kousek vizuálně nepovedl, musela jsem harlekýna upéct znovu doma a pořádně nazdobit.Tady je výsledek. Oproti receptu v Gurmetu jsem do krému přidala trochu mascarpone, aby tmavý i světlý krém opravdu držel a netekl (originálně je čistě jen ze smetany) a množství tmavého krému jsem navýšila, protože jsem dort prokrojila dvakrát a ne jen jednou.


Korpus

4 vejce
200 g cukru krupice
100 g másla
100 ml mléka
50 g kakaa
200 g polohrubé mouky
špetka soli

Tmavý krém

250 g smetany ke šlehání
50 g cukru krupice
50 g kakaa
80 g čokolády (minimálně 50% kakaa)
150 g mascarpone
20 g cukru moučka

světlý krém

100 ml smetany ke šlehání
100 g mascarpone
20 g cukru moučka
--------------------------------------------------------------
Přípravu začneme pečením korpusu a výrobou pařížské šlehačky na tmavý krém den dopředu (nebo alespoň 6 hodin dopředu). To aby svařená smetana s čokoládou stihla vychladnout a následně se dobře vychladit v lednici.

Na korpus si oddělíme žloutky a bílky, máslo necháme povolit. Bílky se špetkou soli vyšleháme do polotuhého sněhu a pak po lžicích zašleháme polovinu cukru a dál šleháme, dokud sníh není pevný a na metle se po vytažení netvoří tuhé špičky.

Máslo vyšleháme s druhou částí cukru a pak do směsi zašleháme postupně všechny žloutky. Přidáme mléko a promícháme. Mouku smícháme s kakaem a postupně na střídačku s bílkovým sněhem přidáváme do těsta a opatrně mícháme.

Troubu nastavíme na 180°C (horkovzduch na 160°C). Spodek dortové formy (průměr 20 cm) vyložíme pečícím papírem a upneme do obruče, kterou nevymazáváme (stěny se pak přichytí na okruží a zůstanou rovné). Těsto nalijeme do formy, vložíme do rozpálené trouby. Pečeme 35-45 minut, propečenost zkoušíme špejlí.
Dort necháme asi hodinu chladnout na mřížce, poté opatrně odřízneme boky od formy, okruží sundáme a dort necháme zcela vychladnout. Můžeme zabalit do folie a nechat přes noc odpočinout v lednici (ale není to nutné).

Mezitím si připravíme základ na tmavý krém. Metličkou zamícháme smetanu, cukr krupici a kakao, směs nalijeme do rendlíku a přivedeme pomalu k varu. Čokoládu nalámeme do horké smetany a za stálého mícháme necháme zcela rozpustit. Směs nalijeme do misky, přikryjeme folií tak, že se folie dotýká i hladiny, necháme vystydnout a pak vložíme alespoň na 4 hodiny do lednice.

Druhý den dokončíme tmavý krém. Mascarpone s cukrem moučka rychle prošleháme, aby se spojily, pak k ním po částech přidáváme svařenou pařížskou šlehačku (která je vychlazená na stejnou teplotu jako mascarpone) a stále šleháme. Vznikne nám hladký tmavý krém.

Korpus seřízneme do roviny a pak ho jednou nebo dvakrát prokrojíme (jde to dvakrát, já to tak udělala a nebyl problém:o). Spodní plát položíme na servírovací tác a potřeme částí tmavého krému (čtvrtinou). Přiklopíme druhou částí korpusu, opět potřeme tmavým krémem (čtvrtinou). Končíme poslední částí korpusu a tmavým krémem potřebe vršek i boky dortu (třetí čtvrtinou). Zbytek krému vložíme do pytlíku se zdobící špičkou.

Na světlý krém vložíme stejně vychlazené mascarpone a smetanu do misky, přidáme cukr moučka a začneme šlehat na nižší stupeň výkonu. Směs necháme spojit, zvýšíme otáčky, asi dvě minuty šleháme, dokud nevznikne tuhá směs. Krém vložíme do sáčku se zdobící špičkou a ozdobíme vršek dortu podle fantazie. Dort ozdobíme i tmavým krémem a hoblinkami čokolády (ty jdou lehce pomocí škrabky na brambory přímo z tabulkové čokolády tak, že je škrábeme ze zadní strany tabulky).

Harlekýn necháme alespoň 2 hodiny v lednici a pak servírujeme.



Zdroj: Gurmet září 2016

Galetky s mákem a švestkami

$
0
0
Miluju švestky jen tak, miluju je i v moučníkách, jedinou podobu švestek, kterou nemusím, je slivovice (nadšenci prominou, ale tvrdý alkohol mě trochu obchází). Loni jsem pekla hlavně švestky s tvarohem, letos vyhrává mák. A tady přináším svůj recept na galetky s makovo-švestkovou nádivkou. Jsou velmi vláčné, připomínají kynuté koláče, ale proces je rychlejší, protože linecké těsto je umíchané za chviličku.


Těsto:
100 g másla
50 g cukru moučka
1 žloutek
špetka soli,
200 g hladké mouky
2 lžíce vody
--------------------------------
Povolené máslo utřeme s cukrem a následně i žloutkem, přidáme sůl a mouku a vypracujeme drobivé těsto. Po lžicích přidáváme vodu, dokud se těsto nespojí a nevypadá jako těsto na linecké. Z těsta vytvarujeme kouli, vložíme do igelitového pytlíku a necháme alespoň 30 minut odpočívat v lednici. Mezitím si uvaříme makovou náplň.


Náplň:
150 g mletého máku
220 ml mléka
60 g rybízové marmelády nebo povidel
1 lžička skořice
1 lžička perníkové koření
70 g cukru
šťáva z 1/2 citronu

švestky
2 lžíce třinového cukru na posypání
-----------------------------------------------------
Mléko přivedeme k varu a vsypeme do něj mák. Směs zamícháme na makovou kaši a na mírném plameni za stálého míchání vaříme aspoň 10 minut do změknutí (tuhle část nepodceňujte, nastavte si klidně minutku, ale je potřeba mák opravdu rozvařit do měkka). Uvařený mák odstavíme z plotny a zamícháme do něj marmeládu nebo povidla, skořici, perníkové koření, cukr moučku a citronovou šťávu. Necháme chladnout.

Troubu rozpálíme na 200°C na horkovzduch.

Z pečícího papíru vystřihneme 4 čtverce o rozměrech 20*20 cm. Těsto rozdělíme na čtvrtiny a každou čtvrtinu rozválíme na čtverec pečícího papíru do tenké placky (cca 2-3mm silné) - pokusíme se válet dokulata. Pokud se těsto lepí, obalíme váleček trochou hladké mouky.

Makovou náplň rozdělíme na čtvrtiny a rozprostřeme na každou placku od středu tak, aby vznikly asi 3 cm široké okraje.

Švestky omyjeme, vypeckujeme a nakrájíme na 0,5 cm široké měsíčky. Vyskládáme na makovou náplň slupkou na bok.Švestky nakonec zlehka posypeme třtinovým cukrem.

Okraje těsta přehneme na náplň směrem ke středu (pečící papír nám pomůže v ohýbání, kdyby bylo těsto přímo na plechu, špatně by se nabíralo) a koláče opatrně přeneseme na plechy. 

Plechy vložíme do trouby a stáhneme teplotu na 180°C. Pečeme 25 minut do růžova.

Podáváme zcela vychladlé.

 


Bezé ořechová roláda

$
0
0
O víkendu jsem kontrolovala zásoby v mrazáku a počítala, kolik mám bílků. Výsledného počtu jsem se zhrozila - bylo jich 24! Vzhledem k tomu, že v mrázáku bojuji o každý kousek místa, bylo nutné se bílků nějak zbavit. A mě napadla bezé roláda - to určitě musí existovat a někdo to už přede mnou zkoušel... Hned první recept mě zaujal svou jednoduchostí, vyzkoušela jsem ho a bylo mi jasné, že měnit nemusím. Na těsto jsem totiž spotřebovala 6 bílků naráz (mívám větší domácí vejce velikosti L až XL, jinak bude potřeba asi 8 bílků), ostatních surovin bylo pomálu a roláda je lehká jak pírko, nemusí se předem stáčet, neláme se a hlavně je chuťově moc dobrá. Stačilo už jen domyslet krém - zvolila jsem svůj oblíbený světlý z mascarpone a smetany v kombinaci pikantnější marmelády a pro milovníky čokoládových krémů pařížský krém. Obě varianty byly trefa do černého. Pokud máte rádi jinou náplň, dejte si do rolády klidně krém z pudinku, tvarohu nebo jen smetanu, dobrá bude se vším:o)

Recept, který zde přikládám, je na jednu roládu pečenou na velkém plechu a krém je psaný v množství, které vystačí na celou roládu. Pokud chcete obě příchutě jako mám já na fotkách, buď upečte pláty dva a každý naplňte jedním krémem a nebo upečte roládu jednu, rozpůlte ji a krémy vypracujte z polovičního množství surovin. Pařížský krém je nutné začít připravovat den předem, aby vše stihlo vychladnout a prochladit se v lednici.


Roláda

200 g bílků - asi z 8 menších nebo 6 velkých vajec
140 g cukru krupice
60 g hladké mouky
60 g ořechů (vlašské nebo lískové)
špetka soli
---------------------------------------------------------------
Troubu si zahřejeme na 200°C (horkovzduch na 190°C).

Bílky vložíme do mísy, přidáme špetku soli a začneme šlehat. Když je sníh polotuhý, přidáme po částech a za stálého šlehání všechen cukr a šleháme dál, dokud není sníh pevný a na metle se po vyndání tvoří špičky, které nestékají, ale drží pevný tvar.

Prosijeme mouku a promícháme se sněhem.

Ořechy pomeleme najemno (lískové před tím zbavíme slupky - stačí je chvílí opražit na pánvi, nebo v toubě a pak promnout v utěrce) a přidáme k těstu, opět opatrně promícháme.

Velký plech pokryjeme pečícím papírem. Těsto dáme na papír a rovnoměrně ho rozetřeme po celé ploše plechu tak, aby bylo všude stejně vysoké. Plát by měl být asi 0,5 cm vysoký.

Plech vložíme do rozpálené trouby a pečeme 8-12 minut. Propečenost poznáme tak, že povrch je růžový a když na něj položíme dlaň a prsty, těsto je pružné a vrací se zpět. Pokud se tvoří jamky pod prsty, je potřeba ještě chvíli dopést.

Těsto hned sundáme z plechu a otočíme na čistou utěrku. Ještě za horka z plátu stáhneme pečící papír a roládu otočíme zase zpět (spodní část, na které byl pečící papír, je položená na utěrce, horní část směřuje opět vzhůru). Roládu nemusí stáčet, vydrží měkká a půjde stočit i po vychladnutí. Plát těsta je slabý, takže chladne rychle - cca za 20 minut po upečení ji můžeme potřít krémem.


Světlý krém - mascarpone se smetanou

250 g mascarone
200 g smetany ke šlehání (minimálně 31 % tuku)
50 g cukru moučka
kyselejší marmeláda
-----------------------------------------------------------------
Stejně vychlazené mascarpone a smetanu dáme do mísy společně s cukrem. Zapneme šlehač na střední otáčky a šleháme asi minutu, než se ingredience spojí. Zvýšíme otáčky na maximum a šleháme pár minut do tuhého krému.

Roládu potřeme pikantní marmeládou (stačí slabá vrstvička) a rozetřeme po celé ploše krém (trochu si ho necháme na finální ozdobu, ale nemusí být). Roládu stočíme, položíme na tác. Zbytek krému vložíme do sáčku se zdobičkou a ozdobíme vršek rolády. Necháme alespoň hodinu uležet v lednici.


Pařížský krém

300 ml smetany ke šlehání (minimálně 31 % tuku)
15 g kakaa
60 g čokolády (alespoň 50% kakaové hmoty)
40 g cukru krupice
100 g mascarpone
-------------------------------------------------------
S přípravou pařížského krému musíme začít den předem. Je nutné, aby byl správně vychlazený.

Smetanu, kakao a cukr vložíme do rendlíku, promícháme metlou a za stálého promíchávání na mírnějším ohni přivedeme k varu. Ztlumíme plamen na minimum a do smetany vsypeme nalámanou čokoládu. Dále mícháme metličkou, dokud se čokoláda zcela nerozpustí a nevznikne hladký krém. Ten přelijeme do misky, zakryjeme folií (tak, že se folie dotýká i hladiny krému) a necháme vychladnout. Pak vložíme na minimálně 4 hodiny do lednice.

Mascarpone prošleháme a pak přidáme všechen tmavý smetanový základ. Společně vyšleháme do tuhého tmavého krému, kterým potřeme roládu po celé ploše (část krému necháme stranou na zdobení), stočíme ji, podle fantazie ozdobíme na horní straně a vložíme do lednice alespoň na hodinu.









Zdroj: těsto na roládu dle http://www.rozhlas.cz/kraje/pochoutky/_zprava/priprava-na-nejlepsi-dezert-leta-orechova-beze-hmota--1368224

Dort se žloutkovým krémem (Boston cream pie)

$
0
0
O víkendu jsme slavili narozeniny mého drahého chotě. Na otázku "jaký chceš dort?" mi odpovídal "nějakej dobrej!" Což mě málem urazilo, jakoby některý dort ode mě snad dobrý nebyl?! Přemýšlela jsem minimálně 14 dní, jaký dezert připravit, aby to nebylo pořád na jedno brdo a přesto byl dostatečně slavnostní, až jsem si vzpomněla, že na webu coolinárů mě před skoro rokem zaujal dort, ve kterém byla velká spotřeba vajec. A tak to vyhrál tenhle krasavec, který je ve světe znám jako Boston cream pie. Dort je plněný žloutkovým krémem, který je vlastně jen odlehčený crème pâtissière (tím jsem se od původního receptu odchýlila, protože jsem chtěla něco jiného než kombinaci žloutkového krému, bílé čokolády a spousty másla) a korpus tvoří pláty piškotového těsta, kde převládá podíl bílků (ale čisté bezé to není). Dort je tak úžasně vláčný, měkký a doslova se rozplývá na jazyku. Upéct si ho můžete jako dort o průměru 22 cm a nebo podle originálu jako řez 21 x 10 cm.



Korpus (22 cm)

4 žloutky
8 bílků
150 g cukru krupice
2 lžíce citronové šťávy
100 g hladké mouky
špetka soli
---------------------------------
Bílky společně se solí a citronovou šťávou vyšleháme do pěny (nemusí být pevný sníh). Za stálého šlehání postupně přisypáváme všechen cukr a šleháme do pevného sněhu, který tvoří špičky a neteče. Snížíme otáčky šlehače a po jednom zašleháme žloutky. Nakonec zašleháme i mouku (možno i zamíchat, každopádně se směs nesmí šlehat dlouho, aby nespadla).

Troubu zapneme na 160°C horkovzduch.

Na 6 pečících papírů si namalujeme kruhy o průměru 22 cm a otočíme je tuhou naspod (aby se barva neobtiskla na těsto). Na každý papír naneseme šestinu těsta a rovnoměrně rozetřeme na celý kruh (na výšku bude mít těsto asi 0,5 cm).  Vložíme do rozpálené trouby a pečeme 16-20 minut do zlatavé barvy a pokud sáhneme doprostřed plátu, je pružný a nezůstávájí prohlubně.

Upečené těsto vyndáme z trouby, necháme ještě chvíli na plechu (cca 5 minut), pak otočíme na čistou utěrku, stáhneme pečící papír, těsto obrátíme zpět a necháme zcela vychladnout. Pokud chcete pláty dávat na sebe, aby nezabíraly moc místa, není problém, jen je proložte pečícím papírem, aby se neslepily k sobě.

Krém

4 žloutky
150 g cukru
400 ml mléka
15 g másla
60 g hladké mouky
2 lžičky vanilkového extraktu
250 g mascarpone
------------------------------------------------
S přípravou krému začneme den předem nebo alespoň 4 hodiny před promazáváním dortu.

Žloutky a cukr vyšleháme do světle žluté pěny - trvá to asi 3 minuty elektrickým mixérem a pokud zvedneme metlu, odkapávající těsto zanechává pomalu mizející stužku.

Do směsi postupně přimícháme mouku.

Mléko přivedeme téměř k varu a pak je tenkým pramínkem přiléváme k žloutkové směsi, kterou na menší otáčky opět šleháme (lze šlehat i v ruce metličkou). Po zapracování veškerého mléka přelijeme směs do kastrolu se silným dnem a postavíme na středně silný plamen. Drátěnou metličkou neustále mícháme a oddělujeme od stěn a ode dna. Přivedeme k varu, stáhneme na menší oheň a vaříme další aspoň 3 minuty dokud se mouka neprovaří (poznáte to mimojiné i tak, že přestane být cítit moučné aroma při přičichnutí nad hrnec a následně i při ochutnání).

Směs odstavíme z plamene a pomalu do ní přimícháme máslo a vanilkový extrakt. Krém zakryjeme potravinářskou folií tak, aby se všude dotýkala vrchní části krému (folie zajistí, že se na krému nevytvoří škraloup), a necháme zcela zchladnout a poté umístíme do lednice alespoň na 4 hodiny (nejlépe přes noc).

Vychlazený krém prošleháme do hladka a po částech do něj zašleháme mascarpone.

Sestavení dortu

Všechny dortové pláty seřízeme dortovou obručí tak, aby tvořily hezký kruh, pokud se některé polámou, nevadí, v dortu se to ztratí.

Na servírovací tác položíme první plát a na něj natřeme pětinu krému. Pokračujeme dalším plátem a takhle až do spotřebování krému. Poslední plát položíme hladkou stranou nahoru a už jej nenatíráme krémem. Cukrářskou špachtlí urovnáme boky, setřeme přebytečný krém a případně "zalepíme" díry.

Z pečícího papíru ustřihneme dlouhý pruh o pár cm vyšší, než je dort. Pruh přitiskneme po celém obovdu na dort, takže vytvoří ohrádku.

Čokoládová poleva

50 g vysokoprocentní čokolády
50 g smetany ke šlehání
---------------------------------------------
Smetanu přivedeme k varu, ihned stáhneme z ohně a nalámeme do ní čokoládu, mícháme do rozpuštění. V tuhle chvíli se může stát, že se čokoláda trochu srazí (udělá se v ní krupička) - stačí přidat lžící smetany a rozmíchat do hladka, případně ještě druhou lžíci. Opět postavíme na mírný plamen, mícháme a zahříváme tak, aby poleva byla hodně tekutá, ale zároveň v ní šel asi vteřinu podržet prst (nevaříme).

Polevu nalijeme na dort a rozetřeme po celé ploše, pruh pečícího papíru nedovolí polevě stéci dolů.  Pracujeme velmi rychle, protože poleva dost rychle tuhne.

Dort umístíme do lednice a necháme alespoň hodinu proležet. Před podáváním odstraníme pruh pečícícho papíru. Dort krájíme ostrým nožem, je hodně měkký, tak je nutné, aby ostří prošlo lehce skrz a dort se nehroutil směrem dolů.








Zdroj: http://www.coolinari.sk/boston-cream-pie/

Křehký švestkový koláč / plum pie

$
0
0
Švestkám se letos hodně dařilo, a tak si je užíváme plnými hrstmi (a pusami) až do poslední chvíle. Tenhle páj je letos nejspíš posledním švestkovým receptem a možná i posledním švestkovým dezertem, který se u nás pekl. Ano, jdu trochu s křížkem po funuse, protože sezona už končí, ale tenhle koláč je tak jednoduchý, nenáročný na suroviny a tak dobrý, že tu být musí. Třeba za dva měsíce najdete zásoby zamražených švestek a nebo se vám bude recept hodit příští švestkovou sezonu. A nebo si ho upečte ještě dneska z těch posledních švestek, co máte doma...

Recept je ze slovenského blogu Stvory z kuchyně, já jsem jen dělala méně těsta a více náplně, protože jsem koláč pekla jako velký kus do jedné formy, ale jinak nepotřeboval nijak vylepšovat, protože v jednoduchosti je krása a genialita.



Těsto

150 g másla
300 g hladké mouky
70 g studené vody
špetka soli
-----------------------------
Máslo necháme lehce povolit, smícháme s moukou a solí a vytvoříme drobenku (rukou nebo v robotu). Do drobenky po částech naléváme vodu a zapracováváme, dokud nevznikne pružné těsto. Voda se nemusí spotřebovat všechna, každá mouka saje jinak, raději naléváme opatrně po menších částech.

Těsto zabalíme do folie a necháme alespoň hodinu odpočinout v lednici. 

Náplň

850 g švestek (váha nevypeckovaných plodů)
85 g cukru ( asi 4 vrchovaté lžíce)
30 g hladké mouky (2 rovné lžíce)
2 vrchovaté lžičky skořice
1 menší vejce (na potření)
--------------------------------------
Švestky omyjeme, vypeckujeme a pokrájíme na menší kousky (1-2 cm velké). Posypeme je cukrem, moukou a skořicí a pečlivě promícháme, aby byly všechny části obalené.

Troubu zapneme a nastavíme na 200°C  (horkovzduch na 180°C).

Těsto vyndáme z lednice. Odebereme necelé 2/3 těsta, propracujeme v ruce a na lehce pomoučeném vále rozválíme na průměr asi 30 cm (vyjde na formu 27 cm v průměru). Pomocí válečku přeneseme do formy, vytvarujeme tak, aby těsto bylo na dně i bocích formy a přesahující těsto odřízneme. Koláč poklademe náplní.

Ze zbytku těsta vyválíme delší pruh a rádýlkem nebo kolečkem na pizzu nařezeme pruhy (tlusté nebo tenké podle vlastního uvážení), které pak poskládáme nahoru koláče do mřížky (viz obrázek níže). Pokud nám zbyde těsto, vytvoříme z něj ozdobný okraj (já ho dělala z tenkých proužků nařezaného těsta, které jsem otáčela okolo sebe a pak je položila na kraj formy a zlehka zatlačila na boky koláče).
Pokud se nechcete dělat s mřížkou, stačí z těsta vyválet kolo o průměru 27cm, přenést na koláč a ve středu proříznout do kříže, nebo na několika místech udělat vykrajovátkem díry.
 

Vajíčko vidličkou rozkvrdláme a mašlovačkou potřeme celou mřízku. Vložíme do rozpálené trouby a pečeme 30 minut.

 

Dokončení

20 g másla
cukr moučka
----------------------
Horký koláč potřeme rozehřátým máslem, pocukrujeme a vrátíme do trouby na dalších 15 minut.

Koláč podáváme ještě vlahý (ne horký), ale chutnat bude i druhý den studený. Těsto je křehké, takže je na něj potřeba ostrý nůž.



Zdroj: http://stvoryzkuchyne.com/slivkovy-paj-so-skoricou/

Banánovo-ořechová bábovka (bez laktózy)

$
0
0
Tuhle bábovku mi servírovala kamarádka, která věděla, že mám problém s laktózou, a chtěla mi udělat radost, že si ke kávě budu moct dát i něco sladkého (aniž bych si to musela na návštěvu přinést sama). A trefila se velmi. V bábovce není po mléku ani stopa (takže jí mohou i ti, kterým vadí i bílkovina kravského mléka, nejen intoleranti laktózy)), ale na chuti jí to vůbec neubírá. Je krásně vláčná a akorát sladká. Byla jen otázka času, kdy kamarádku požádám o recept a podělím se o něj i se svými čtenáři:o) 
Pokud vás laktóza netrápí, místo oleje klidně dejte stejné množství rozpuštěného a zchladlého másla. 




2 vejce
150 g cukru krupice
150 ml rostlinného oleje
5 středních banánů
100 ml vody
300 g polohrubé mouky
1 lžička jedlé sody
1 lžička prášku do pečiva
1/2 lžičky soli
100 g ořechů (vlašské nebo lískové)
-----------------------------------------------------------------
Troubu zapneme na 180°C (horkovzduch na 160°C).

Vejce spolu s cukrem vyšleháme na dvojnásobný objem. Přilijeme olej a také ho zašleháme. Banány rozmačkáme vidličkou a spolu s vodou nalijeme do mísy a zamícháme.

Namleté ořechy zamícháme do těsta.

Mouku smícháme se sodou, práškem do pečiva a solí a přidáme jí k těstu a pečlivě promícháme.

Formu na bábovku vymažeme tukem a vysypeme hrubou mouku. Nalijeme do ní těsto, uhladíme povrch a vložíme do vyhřáté trouby. Pečeme asi 40 minut, propečenost zkoušíme špejlí.

Bábovku necháme asi 10 minut odpočinout a pak jí vyklopíme z formy - jde to snadno, není třeba se bát:o)



 Zdroj: Renfri (nyx.cz)

Termix - vanilkový

$
0
0
Pamatujete na termix v hranaté mističce s alobalovým víčkem, které se muselo proříznout opačným koncem lžičky? Já v dětství milovala ten vanilkový a nejedla jsem ho lžičkou, ale čerstvým rohlíkem nebo houskou. Nechybí mi tam "s rohlíkem", já používala to pečivo místo lžičky! Prostě jsem ten smetanový krém nabírala rohlíkem a ukusovala a nakonec celou mističku střídkou pořádně vytřela, aby ani trochu termixu nepřišlo nazmar. To byla slast!
Dnešní termix už bohužel chutná tak nějak chemicky - možná ta kombinace aromat a vanilínu, kdo ví. Tak jsem si ho zkusila namíchat doma a chutově jsem se celkem přiblížila tomu originálu. Tu správnou chuť dodává pravá vanilka a hlavně trochu rumu (a tím myslím tuzemák:o)). Pokud budete termix připravovat pro děti (což z 90% asi budete), rum vynechte a nebo si ho dejte jen do dospěláckých porcí. Nebo použijte rumovou tresť. Ale zaručuju vám, že termix vám bude chutnat i bez rumu:o))



250 g tvarohu ve vaničce
80 g smetany ke šlehání
40 g cukru (směs vanilkového a moučkového)
1 lžíce rumu (nebo rumová tresť)
----------------------------------------------------------------------
Smetanu vyšleháme dotuha. Přidáme tvaroh, cukr (lze použít i cukr moučka a lžička vanilkového extraktu) a rum (pro děti rum vynecháme úplně nebo použijeme rumové aroma) a rychle zašleháme do smetany.

Termix rozdlíme do porcí a podáváme jen tak nebo třeba s piškoty a čerstvým ovocem.

 

Skořicové sušenky

$
0
0
Tenhle recept mi poradila kamarádka Veronika (aka potenciální tchýně mého syna, musíme si jí předcházet :o)) a jsem za to moc ráda. Sušenky jsou velmi jednoduché, na ingredience až skoupé a přitom tak strašně dobré! Zachutnají dospělým i dětem a nejspíš nikdy nebude stačit zadělat z jedné dávky, protože ta zmizí rychleji, než by se dalo čekat.



Na 2 plechy (cca 500 g upečených sušenek)

125 g másla
130 g cukru krupice
10 g (cca 3 zarovnané lžičky) skořice
1 vejce
250 g hladké mouky
1 lžička prášku do pečiva
----------------------------------------------------
Povolené máslo dáme do mísy společně s cukrem a třeme, dokud se všechen cukr hezky nespojí s máslem. Pak přisypeme skořici, přidáme celé vajíčko a opět třeme do homogenní směsi.

Mouku smícháme s práškem do pečiva, přidáme k máslovému základu a vypracujeme pružné, nelepivé těsto. Jde to i rukama, já používám robota a jeho třecí metlu .


Připravíme si dva plechy vyložené pečícím papírem. Troubu začneme zahřívat na 180°C (horkovzduch na 160°C).

Těsto vyválíme asi na 3 mm tenkou placku a vykrajujeme tvary dle libosti a nebo použijeme vykrajovátko a raznici na sušenky. Sušenky se v troubě moc nenafouknou, lze do nich i otisknout nápisy. Přemístíme na plech kousek od sebe a pečeme v rozpálené troubě 8-10 minut. Sušenky vyndáváme z trouby ještě trochu měkké, dojdou na plechu. Pokud je vytáhneme už ztuhlé, budou po vychladnutí tvrdé.

Sušenky po vytažení z trouby necháme na plechu vychladnout a pak přemístíme do uzavíratelné nádoby a ideálně necháme pár hodin rozležet.






Zdroj: http://recepty.vareni.cz/skoricove-susenky-pro-deti/

Makový závin

$
0
0
Miluju makový závin (no dobře, miluju všechny makové věci). Ale jen v případě, že maku je tak opravdu dost a náplň není sypká a suchá, ale pěkně vláčná. Z toho důvodu si závin kupuju jen u jedné konkrétní pekárny, protože skoro všude jinde ho prostě šidí nebo neumí. Trvalo mi dlouho, než jsem se dokopala zkusit vlastní, pekla sem ho třikrát, než jsem vychytala množství, chuť a konzitenci náplně a dneska ho konečně můžu prohlásit za dokonalý (pro mé chuťové buňky):o)
Rozpis je na dvě šišky, pokud chcete jen jednu, použijte poloviční množství a vajíčko do těsta před použitím rozkvrdlejte, půlku odlijte (pomůže vám váha) a nechte na pomazání.

Závin jde udělat i ve verzi zcela bez mléka. Pokud tedy nemůžete mléčné výrobky, nebo třeba jen laktózu, udělejte si před pečením makové mléko podle návodu a použijte v receptu místo klasického mléka.  V chuti závinu není nic poznat, je stejně dobrý, vláčný a makový:o)

  

Pokud použijete klasické mléko, přípravu makového mléka přeskočte. 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Makové mléko 


750 ml vody
100 g máku
-----------------------------
S přípravou mléka začneme 8 hodin před samotným pečením. Nemletý mák zalijeme vodou, zavíčkujeme a necháme stát. Občas protřepeme. Já nechávám mák nabobtnat přes noc.
 
Po tom, co mák nabobtná (což chce minimálně 8 hodin), celou směs rozmixujeme. Jde to ponorným mixérem a nebo klasickým mixérem. Celé mixování trvá tak pět minut. Pak necháme mléko asi 5 minut stát (oddělí se tři vrstvy) a opět rozmixujeme (už stačí tak 2 minuty). Celou směs přecedíme přes plátýnko nebo dětskou balvněnou plenu, řádně vymačkáme a měli bychom mít  asi 680 ml makového mléka, které použíjeme z části na uvaření náplně a z části do těsta a asi lžíci na konečné pomašlování.

Mák z plátýnka nevyhazujeme, ale použijeme do náplně. Je ho asi 90g, takže mletého máku do náplně přidáme už jen 210 g (ale množství si samozřejmě odvažte).

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Náplň:

300 g mletého máku
450 ml mléka
60 g rybízové marmelády
60 g povidel
(marmeládu a povidla lze použít i v jiném poměru a nebo dát jen 120g marmelády nebo 120 g povidel)
2 zarovnané lžičky skořice
100 g cukru
šťáva z 1/2 citronu
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mléko přivedeme k varu (makové nemusíme) a vsypeme do něj mák. Směs zamícháme na makovou kaši a na mírném plameni za stálého míchání vaříme aspoň 10 minut do změknutí (tuhle část nepodceňujte, nastavte si klidně minutku, ale je potřeba mák opravdu rozvařit do měkka, já se na to u druhého pokusu vykašlala a náplň byla moc sypká). Uvařený mák odstavíme z plotny a zamícháme do něj marmeládu, povidla, skořici, cukr a citronovou šťávu. Necháme vychladnout.


Těsto:

180 ml mléka
500 g hladké mouky
30 g čerstvého droždí (to v kostce)
60 g cukru krupice
10 g vanilkového cukru
60 g změklého sádla
1 vejce
1 lžička soli

Na potření pak ještě 1 vejce a 1 lžíce mléka
--------------------------------------------------------------
Mléko ohřejeme tak, aby bylo vlažné. Do mísy nasypeme mouku, uděláme v ní důlek, nalijeme část mléka, rozdrobíme do něj kvasnice a ze stran zamícháme část mouky (ne všechnu), aby vzniklo tětstíčko konzitence těsta na lívance = těsto zaděláme na omládek. Povrch poprášíme moukou, mísu zakryjeme utěrkou a necháme 30 minut vzejít.
K mouce a omládku nalijeme zbytek mléka, přidáme oba cukry, sádlo, vejce i sůl a prohněteme (já používám robota). Těsto je poměrně tuhé tak to chvíli trvá. Uhnětené těsto vyklopíme na vál a rozdělíme ho na dvě části. Z každé vytvarujeme bochánek, přikryjeme utěrkou a necháme 30 minut zrát.
Z každého bochánku vyválíme tenklou placku o rozměru asi 30x30 cm. Každou placku potřeme polovinou náplně, jeden okraj těsto necháme asi 2 cm bez náplně (viz obrázek) - tuto část těsta natřeme směsí vajíčka a mléka. Opatrně zavineme placku tak, aby potřená část těsta závin uzavírala (pokud se podíváte na obrázek, roluju závin odshora dolů) a přesuneme na plech s pečícím papírem. Spoj závinu musí být dole (aby se při kynutí a následném pečení nerozvíral). Konce vmáčkneme dovnitř. Necháme kynout dalších asi 40 minut.


Troubu rozehřejeme na 160 °C. Záviny ze všech stran potřeme směsí vajíčka a mléka, vložíme do předehřáté trouby a pečeme 35-45 minut do hněda. Po upečení necháme zcela vychladnout.





Zdroj: Roman Vaněk, Klenoty klasické evropské kuchyně (jen těsto, náplň nám nechutnala a tak jsem ji nakonec tak nějak vymyslela sama).

Mascarpone

$
0
0
Pokud bydlíte ve větším městě a netrpíte žádným potravinovým omezením, bude vám recept na výrobu domácího mascarpone připadat zřejmě jako zbytečnost a já to chápu. Dokud jsem mohla mascarpone z obchodu, hojně jsem ho kupovala a užívala si ho. V momentě, kdy ale máte třeba intoleranci laktózy, nebo bydlíte v zastrčené vesničce a větší obchod je 15 km daleko, víte, že sehnat mascarpone, které můžete jíst, je skoro neřešitelný problém. Ale smetanu ke šlehání a citron sežete v každé večerce, že ano?:o)

Já mám mascarpone moc ráda, do dortů dělám krémy v 90% z něj, ale bohužel na našem trhu nejde sehnat v bezlaktózové podobě. No dobře, jde, ale mně se to povedlo jen jednou, když měl Lidl akci a od té doby zase nic... Když jsem nedávno někde zahlédla odkaz na výrobu mascarpone v domácích podmínkách, zaplesala jsem. Když jsem si přečetla, jak strašně lehké to je, zaplesala jsem podruhé. Recepty na interetu se shodovaly, a tak jsem vyrazila do obchodu, nakoupila bezlaktózovou smetanu ke šlehání (u mě oblíbená řada free from z Alberta) a doma zkoušela vařit. A ono se to povedlo hned napoprvé a s krémem se krásně pracovalo, nesrážel se, chutnal báječně.

Můj problém "péct rodině dorty, které já pak nemůžu jíst" je vyřešen a já zase nezhubnu:o)






Na cca 300 g mascarpone:

500 ml smetany ke šlehání
1 lžíce citronové štávy
----------------------------------------
Smetanu nalijeme do rendlíku, vložíme teploměr a začneme zahřívat. Smetanu přivedeme k 90°C, zmírníme plamen a asi dvě minuty na této teplotě udržujeme. Pak přilijeme citronovou šťávu, stále zahříváme na 90°C a mícháme vařečkou. Směs lehce zhoustne - ne moc, zůstane stále tekutá, ale bude o malinko hustější než smetana. V tuhle chvíli dochází ke srážení smetany, ale nečekejte hrudky, mascarpone se "sráží" do krému. Nečekejte ani hustou kaši, nedočkali byste se. Mascarpone zhoustne až po vychlazení. Asi dvě minuty promícháváme a pak stíhneme z ohně a necháme stydnout.

Zatím si připravíme větší hrnec, cedník, který na něj sedí a plátýnko nebo dětskou plenu(já používám dvě vrstvy dětské pleny), kterou navlhčíme a rozprostřeme do cedníku. Teplé mascarpone nalijeme na plátýnko  / plenu, přikryjeme folií a po vychladnutí dáme do lednice alespoň na 6 hodin vykapat.

Po vykapání zbyde v plátýnku krémové mascarpone (na krajích bude trochu tužší než veprostřed, ale ničemu to nevadí), v hrnci pod cedníkem tak 3 lžíce tekutiny. Mascarpone můžeme rovnou využít, nebo lze uskladit v lednici v zavřené nádobě asi 3 dny.



Tažený štrůdl

$
0
0
Jablečný štrůdl - podzimní dezert mého děství. Pamatuju si, jak mamka dělala asi 8 šišek naráz, aby zbylo na každého, celý byt voněl jablky a skořicí a já si krájela jeden kousek za druhým, loupala jednotlivé vrstvy a užívala si každé patro zvlášť:o) Láska ke štrůdlu mi zůstala i do dospělosti, jen už dneska ho jím poněkud kulturněji a těsto mi vytahuje muž (protože jemu to tak jde...:o))). Recept je od mé maminky.




těsto na 2 šišky:Náplň na 2 šišky (takže do každé dáme půl):
300 g hladké mouky8 středních jablek
2 lžíce olejestrouhanka
1 vejcemáslo (alespoň 100 g, možná více, je i na potření)
1 lžíce kvasného octa2 hrsti rozinek
sůlskořice
1/8 l vlažné vodycukr (nemusí být)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V hrnečku si rozmícháme vodu, sůl, vajíčko, ocet a olej. Na vál nasypeme mouku, udělám v ní důlek, do něj nalijeme tekutinu, promícháme s moukou a potom rukama vypracumeme vláčné a pružné těsto.

Těsto posadíme na pomoučené prkénko, přikopíme nahřátým hrncem (ten si rozehřejeme třeba nasucho na sporáku) a necháme 30 minut odpočívat.

Připravíme si čistou utěrku a pomoučíme ji.  Vezme půlku těsta a buď ho rovnou začneme vytahovat přes klouby do velké a tenké placky a nebo si nejprve válečkem vyválíme a poté kloubama prstů vytahujeme do potřebné tenkosti. Těsto by mělo být tak tenké, že je přes něj vidět vzorek utěrky. Pokud se těsto hodně trhá, nahřejeme znovu hrnec a necháme ho prohřát. Pokud se udělá pár dírek, nevadí, lze je zalepit kouskem těsta:o)


Těsto si položíme na utěrku a celou plochu placky pokapeme rozpuštěným máslem. Na polovinu placky začneme vršit náplň: slabou vrstvou strouhanky, na ní oloupaná na plátky nastrouhaná jablka, posypeme cukrem (pokud jsou sladká jablka, není nutné cukrovat) a skořicí , poklademe rozinkami (ty je možné dopředu namočit do rumu, ale nutné to není) a znovu celou náplň pokapeme máslem.

Začneme placku pomocí utěrky rolovat (začínáme u části s náplní), hotový závin překlopíme opět pomocí utěrky na plech, vytvoříme konce závinu (těsto zamáčkneme a složíme pod štrůdl). Celý závin potřeme rozpuštěným máslem a dáme péct na 160-180°C na 20-30 minut do zezlátnutí.

Po upečení závin opět potřeme máslem (aby kůrka změkla), pocukrujeme a můžeme podávat.




Čokoládový koláč s hruškami

$
0
0
Z víkendu jsme si přivezli tašku hrušek a jak mi bylo sděleno, mám je co nejdřív spotřebovat, protože už "mají nejlepší za sebou". Už dlouho jsem chtěla zkusit koláč od Jirky a Mariky z Kitchen Story, ale jelikož na ty čokoládové koláče moc nejsem, čekala jsem průměrný dojem. Koláč jsem upekla, vyfotila a ochutnala a...... a v tu chvíli si nadávala, že jsem ho nezkusila už loni! Tenhle krasavec je totiž tak moc dobrý, že jsem tomu v první chvíli vůbec nechtěla věřit. Čokoláda se krásně doplňuje s lískovými ořechy a hrušky, které v dezertech extra nemusím (protože ztrácí chuť a jsou divně mdlé), se tady hezky vyjímají a celou chuť hezky uzavírají. Máte-li hrušky a čokoládu, pusťte se do něj, fakt stojí za to. A je přirozeně bezlepkový:o)

Pokud jsou hrušky měkké a sladké, loupat je nemusíte, já to taky nedělala. Tvrdší kousky s odolnou slupkou bych raděj oloupala. A za sebe říkám - odstraňte jádřince. Sice to na fotce není tak pěkné, ale vyndavat jádřince při konzumaci by se mi nechtělo.













90 g másla
90 g hořké čokolády
1 lžíce brandy nebo rumu (tuzemák)
90 g cukru krupice
3 vejce
špetka soli
2 lžíce kakaa
90 g mletých lískových ořechů
hrušky
-----------------------------------------------------
Troubu si zapneme a nastavíme na 180°C (horkovzduch na 160°C).

Ve vodní lázni nebo v mikrovlnce si rozpustíme čokoládu s máslem a necháme chladnout.

Oddělíme žloutky od bílků a bílky vyšleháme se špetkou soli do polotuhého sněhu. Za stálého šlehání přisypáváme všechen cukr a dále šleháme, dokud není sníh pevný a netvoří špičky. Pak opět za šlehání přidáváme po jednom žloutky a každý necháme zapracovat do těsta.

Snížíme otáčky šlehače, přisypeme kakao, zapracujeme, přilijeme lehce zchladlou čokoládu (nesmí být horká, ale ani ztuhlá) a nakonec přisypeme lískové ořechy a vytvoříme homogenní těsto.

Formu na koláč vymažeme máslem a nalijeme do něj těsto.

Hrušky omyjeme, odřízenem stopku (tvrdší hrušky raději i oloupeme) a nakrájíme na centimetrové plátky. Odstraníme jádřince a ovoce poklademe na těsto řeznou stranou nahoru a maličko do těsta zatlačíme.

Vložíme do rozpálené trouby a pečeme 35-40 minut. Těsto kolem hrušek naběhne, ale nebojte, zase splaskne.

Koláč podáváme studený. Těsto je lehce matlavé - jako brownies, neznamená, že je nedopečené, způsobuje to dostatečná dávka másla a čokolády a přesně takový má tenhle koláč být:o)









Zdroj: http://www.kitchenstory.cz/cokoladovy-kolac-s-hruskami-bez-mouky/

Krůtí prsa na parmazánu a smetaně

$
0
0
Krůtí maso je velmi zdravé a chutné, jen se s ním musí umět a musíte vědět, jak se která část tohohle velkého ptáka chová. Prsa jsou dobrá hlavně rychle restovaná, maso zůstane šťavnaté a omáčka z parmazánu a smetany ho skvěle doplňuje. A nezapomeňte na kapary, ty omáčce dodají tu správnou tečku.

Omáčky moc není a po smíchání s těstovinami to vypadá, že všechna "zmizí", ale ona jen obalí těstoviny a ty po ní chutnají fantasticky.

Recept jsem našla v říjnovém Albert magazínu a trochu si ho upravila. A chutná i dětem - ale těm nedávám na talíř kapary, protože je plivou:o)




Pro 2 osoby:

300 g krůtích prsou
2 lžíce hladké mouky
hrst strouhaného parmazánu (tato část sýra se míchá s moukou na obalení řízků)
sůl a pepř
2 lžíce olivového oleje
2 lžičky másla
3 stroužky česneku
150 ml drůbežího vývaru
100 ml smetany ke šlehání
2 lžíce nastrouhaného parmazánu (tahle část sýra se sype později do omáčky)
2 lžíce kaparů
1 lžíce citronové šťávy
nasekaná petrželka
-------------------------------------------------
Krůtí prsa nařežeme na 1 cm vysoké plátky, osolíme a opepříme. V misce smícháme hladkou mouku s hrstí parmazánu a maso v této směsi obalíme.

Do pánve vložíme olej a máslo a na středním plameni rozpálíme. Do tuku vložíme maso a opečeme ho z obou stran do zlatova (asi 3 minuty z každé strany). Mezitím si očistíme česnek a nakrájíme na silnější plátky. Když je maso hotové, do pánve přihodíme česnek a asi minutu restujeme, než se rozvoní. Pak česnek vyndáme.

Do pánve přilijeme vývar a přivedeme k varu. Pak přilijeme smetanu (já raději používám tučnou, ale jde použít i na vaření nebo plnotučné mléko, ale obě varianty se mohou srazit), přivedeme k varu a přisypeme parmazán. Mícháme do zhoustnutí. Do omáčky vmícháme kapary a citronovou šťávu, ještě chviličku provaříme a pak pánev odstavíme.

Podáváme s těstovinami ozdobené sekanou petrželkou.
 


Zdroj: magazín Albert, říjen 2016

Hovězí tokáň / tokány

$
0
0
Jak jsem jako dítě neměla ráda hovězí maso a omáčky z něj (protože v provedení jídelen se jednalo dost často o UHO s klepavým masem), poslední dobou mu přicházím víc a víc na chuť. O víkendu jsme měli k dispozici hovězí kýtu a žádný nápad, co z ní. Manžel otevřel jednu z Vaňkových kuchařek, zapátral, našel, společně jsme uvařili a nakonec si hodně pochutnali! Maďarská kuchyně zafungovala a po téhle dobrotě s ní rozhodně nekončíme.




1 kg hovězího krku nebo kýty
2 stroužky česneku
2 střední cibule
50 g sádla
2 lžíce rajčatového protlaku
1 kávová lžička soli
1/2 kávové lžičky čerstvě mletého pepře
1 lžíce hladké mouky (já používám raději hrašku)
200 mlbílého vína (vyzkoušeno i růžové a červené a všechno dobré:o))
800 ml hovězího vývaru
voda na případné dolévání  

Petržel na ozdobu
rýže jako příloha
------------------------------------------------------------------------------------------------
Maso vyndáme asi hodinu před přípravou z lednice a přikryté necháme povolit na pokojovou teplotu. Poté ho nakrájíme na nudličky dlouhé 5cm a široké 0,5 cm. Česnek a cibuli nakrájíme na jemno.

Kastol postavíme na sporák na střední plamen a rozpálíme v něm sádlo. Vložíme cibuli a restujeme do hněda (to trvá asi 20 minut a chce to časté míchání, aby se cibule nepřipálila). Zvýšíme intenzitu plamene a přidáme maso (předem nesolíme ani nepepříme), které restujeme do hněda. Maso při restování pustí šťávu, tu je nutné zcela vyvařit.

Přidáme protlak a mícháme asi 1 minutu.

Snížíme plamen na polovinu, přidáme česnek, sůl, pepř a mouku (hrašku) a mícháme další minutu.
Nalijeme do kastrolu víno a za občasného míchání ho necháme zcela odvařit.

Maso zalijeme vývarem, přivedeme k varu, snížíme plamen na minimum a pod pokličkou necháme bublat do změknutí masa (cca 2 hodiny). Hladina omáčky by měla být asi 1 cm nad masem (na začátku), postupně se odpaří. Je dobré udržovat hladinu omáčky cca do poloviny masa. Pokud se tedy vyvaří víc tekutin, přilijeme víc vody a pokračujeme v dušení. Maso by mělo být na konci procesu měkké tak, že se dá jendoduše krájet tupým předmětem - třeba vařečkou.

Podle potřeby dochutíme solí a podáváme s rýží zdobené petrželkou.







Zdroj: Roman Vaněk, Klenoty klasické evropské kuchyně

Lívance z ovesných vloček a jablek

$
0
0
Když jsem kývla na výzvu receptů z ovesných vloček, okamžitě mi v hlavě vyskočila chuť, která mi k ovesným vločkám pasuje nejvíc - jablka. A tak jsem upravila recept na tchýniny jablečné lívanečky a udělala je s vločkami a byl to tah dobrým směrem. Jablka a skořice spolu fungují vždycky a ovesné vločky dodávají lehce oříškovou chuť:o) A když je ozdobíte jogurtem a javorovým sirupem, žádné dítě neodmítne!:o)

Výzva je od firmy Emco, ale přiznám se, že bych lívance stejně dělala z těhle vloček, protože mně osobně vyhovuje jejich kvalita a to, že jsou již nalámané a lépe se s nimi v těstech nebo pří výrobě kaší pracuje.


300 g ovesných vloček (Emco jemné)
500 ml mléka (lze použít i kokosové nebo třeba ovesné)
1 vrchovatá lžička  mleté skořice
4 vejce
špetka soli
120 g cukru krupice
3 střední jablka
-----------------------------------------------------
Ovesné vločky společně se skořicí nasypeme do mísy, zalijeme mlékem a zamícháme. Necháme alespoň 20 minut stát, aby vločky částečně nasákly tekutinu.

Mezitím si oddělíme žloutky od bílků. Bílky v čisté míste se špetkou soli vyšleháme do polutuhého sněhu. Pak přisypeme postupně všechen cukr a šleháme dál, dokud nevznikne pevný sníh, jehož špičky drží tvar.

Jablka oloupeme, zbavíme jádřinců a nařežeme na menší kostky. Jablka rozhodně nestrouháme, v těstě by se pak ztratila jejich chuť.

Do vločkové směsi přidáme žloutky, zamícháme. Přidáme všechen sníh a vytvoříme kompaktní těsto, do kterého přidáme kousky jablek a opět zamícháme.

Do rozpálené pánve nalijeme trochu oleje a z těsta smažíme lívanečky z obou stran do hněda. Smažte raději na mírnějším ohni, jinak se budou lívance připalovat, případně rozpadat při otáčení. Těsto je trochu křehčí a chce to jemnější zacházení:o)

Podáváme pocukrované, nebo s kopečkem zakysané smetany a polité javorovým sirupem (tak je mám nejraději já:o)) a nebo tak, jak jste zvyklí, ale volte raději kombinace, které nepotlačí chuť jablek, skořice a oříškový nádech vloček.
 




Crinkles

$
0
0
Popraskané crinkles jsou u nás doba velmi oblíbené. Hotové jsou celkem rychle a ještě rychleji mizí ze stolu. Navrchu křupavé, vevnitř krásně měkké a takčokoládové! Já osobně je peču jako vánoční cukroví a nebo jen tak na mlsání, úspěch mají vždycky.

Základem úspěchu je u tohoto receptu použít dobrou 50% čokoládu. Nesáhněte po náhražkách označených "na vaření", bývají nacpané rostlinnými tuky a crinkles se vám roztečou do placky. Nepoužívejte ani víceprocentní čokoládu. Jednak je to drahé a druhak vám sušenky málo povolí a nebudou tak hezky rozpraskané...




Hrnek použitý v tomto receptu má 250ml, pro jistotu jsou uvedeny i váhy suchých ingrediencí
50 g másla
200 g čokolády s 50% kakaa
1/2  hrnku cukru krupice (120 g)
2 vejce
1 vanilkový cukr

1 a 1/2 hrnku polohrubé mouky (300 g)
špetka soli
půl lžičky prášku do pečiva 

cukr moučka na obalení 
-------------------------------------------------------

Čokoládu rozehřejeme s máslem ve vodní lázni nebo v mikrovlnce a necháme zchladnout tak, aby na prstu nepálila. Vejce vyšleháme s cukrem.Mouku, sůl a prášek do pečiva promícháme

K našlehaným vejcím přidáme vlažnou čokoládu, rozmícháme, přidáme i moučnou směs a vytvoříme těsto, které dáme alespoň na hodinu ztuhnout do lednice.

Z těsta vytvarujeme kuličky, které obalíme v cukru moučka (je lepší, když přidá ruku k dílu další člověk, protože těsto i cukr se lepí na ruce a jedna osoba si musí mezi formováním a obalováním neustále mýt ruce), cukr neoklepávámea kuličky dáváme na plech kousek od sebe. Pečeme 8-14 minut na 180° (horkovzduch na 160°C), čas se dost mění dle trouby. Pečeme tak dlouho dokud krustička není zlehka zpevněná - na větší tlak se krustička propadá, ale když na ní zaklepeme nehtem, "zvoní" a je tvrdá. Chce to cvik vychytat ten správný moment, kdy plech vytáhnout ven. Po dopečení se crinkles ještě více zpevní, ale zatímco povrch je na omak tvrdý, venivtř jsou krásně měkké (ale dopečené). Konzistenci mají asi jako rumové perníčky.  Pokud se vytáhnou příliš pozdě a krusta už je moc tvrdá, bude tvrdý i vnitřek a nebude to dobré.



Penny - test výrobků z řady Selection

$
0
0
Sponzorovaný příspěvek.

Společnost Penny market, s.r.o mě požádala, abych ochutnala některé jejich výrobky z řady Selection - produkty pro milovníky požitků. Jelikož i já jsem samozřejmě gumán a miluji dobré jídlo, neodmítla jsem a vyzkoušelačokoládu s červeným vínem a kousky mandlové hmoty a osvěžující citronový sorbet. Níže uvedené řádky jsou odrazem mých chutí a vlastních názorů, fotky jsou autentické a pořídila jsem je z materiálu, který jsem i testovala.




Hořká čokoláda  s mandlovou hmotou s příchutí červeného vína

První, co vás zaujme na čokoládě je fakt, že není tabulková. Někoho to může odradit, ale takto odlité nebo sekané čokolády bývají spíš znakem ruční výroby a v čokoládovnách se s nimi setkáte naprosto běžně.
Jedná se o hořkou čokoládu s 55% kakaa (tuk je zastoupen kakaovým máslem a ne žádnými oleji), ale díky obsaženému marcipánu je sladší a chuťově vyhoví i milovníkům mléčné čokolády.  Marcipán je opravdu marcipán a ne náhražka ze sušeného mléka, takže tuhle čokoládu mohou i lidé s intolerancí laktózy (což je i můj případ). Marcipánové kousky obsahují i červené víno, které hmotu hezky obarví, bohužel ale na chuti víno není moc cítit (což je škoda).
Pokud je čokoláda vychlazená na správnou teplotu (kolem 20°C), při zlomu hezky křupne.

Mně osobně takhle čokoláda chutná. Je akorát sladká, mandlové kousky jsou chuťově zajímavé a s čokoládou se příjemně doplňují. Vytkla bych jen absenci dosatečně silné chuti onoho slibovaného vína.

Pokud rádi kupujete svým blízkým jedlé dárky a máte mezi nimi milovníky čokolády, tenhle kousek je určitě vhodný. Přísného vyznavače 90 % čokolády si tím nezískáte, ale středně pokročilého labužníka, nebo milovníka mléčné čokolády byste uspokojit měli. Mně by jedlý dárek v podobě téhle čokolády radost udělal:o)




Citronový sorbet

Druhým výrobkem, který jsem testovala, byl citornový sorbet. Ten je zabalený do pěkné plechové krabičky s klasickým obsahem 450 g chladivého pohlazení.

Ač ke mě tahle zmrzlina putovala dost dlouho a stihla se částečně rozpustit, po opětovém zmražení v sobě neobsahovala krystalky ledu. Za to dávám velké plus, protože jsem čekala, že test kvůli tomu dopadne všelijak. Sorbet je krásně vláčný, po pár minutách v teple se velmi jednoduše porcuje (žádný beton nečekejte) a kopečky drží déle, než bych čekala.
Chuť je příjemně citornová bez chemického ocasu (který bývá u laciných ovocných zmrzlin) a poměrně sladká - na můj vkus až dost, ale já preferuji méně sladké věci a drtivá většina zmrzlin je na mě moc sladká.

Já tenhle sorbet hodnotím opět kladně, struktura je velmi příjemná, lehce se porcuje. Jen bych, jak už jsem psala, o něco stáhla množství cukru.
Na nadcházející svátky se osvěžující chuť citronového sorbetu hodí ideálně, tvoří příjemný protipól ke všemu tučnému a moučnému, které do sebe dostaneme. Člověk si může zamlsat aniž by mu pak muselo být těžko.

A když vás sorbet přeci jen chuťově nezaujme, alespoň vám zůstane hezká plechovka:o)




Viewing all 258 articles
Browse latest View live